Aktualitet 2 Shkurt 2024, 14:25

Artan Hoxha: Humbja e 250 kg heroinë në Belgjikë shkaktoi vrasjen e djalit të 'Buzëderrit' në Vlorë

Shkruar nga Pamfleti

Artan Hoxha: Humbja e 250 kg heroinë në Belgjikë shkaktoi vrasjen

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka treguar detaje nga vrasja e Gëzim Sinomatit në qytetin e Vlorës.

Sipas Hoxhës, vrasja e Sinomatit ka ndodhur për shkak të humbjes së një ngarkese prej 250 kilogram heroinë në Belgjikë.

Gazetari shton se ngarkesa ishte duke u transportuar nga disa persona nga Veriu i Shqipërisë dhe u marrë nga persona të afërt me Sinomatin.

"Më rezulton se shkak është humbja e një ngarkesë prej 250 kg heroinë. E dimë kush e sjell heroinën në Shqipëri. Kjo ngarkesë ka humbur në Belgjikë, personat që e çonin ishte nga Veriu i Shqipërisë.

Ishin persona të afërt të Gëzim Sinomatit. Kundërshtarët kanë kërkuar kthimin e ngarkesës, ose do të reagonin. Kur kanë humbur shpresën, ata kanë sulmuar personin që arritën të kapnin. Për heroinën në Shqipëri ka 3 qendra, Fieri, Elbasani dhe Shijaku.

Territori më i afët me Vlorën është Fieri, kjo është një ngjarje e rëndë, jemi ende pa autor", tha Artan Hoxha në Top News.

Kujtojmë se Gëzim Sinomati, 22 vjeç u ekzekutua me një plumb mbrëmjen e 7 janarit në Vlorë. I riu sapo ishte kthyer në Shqipëri për festa teksa nuk raportohet të ishte një person problematik dhe me precedent penal. Babai i 22-vjeçarit njihej në Vlorë dhe me nofkën “Sokol buzëderri”.

artan hoxha belgjike heroine gezim sinomati