Aktualitet18 Prill 2024, 12:49

Kandidatura e Belerit për eurodeputet, mediat greke: Karrem për votat e nacionalistëve

Shkruar nga Pamfleti

Kandidatura e Belerit për eurodeputet, mediat greke: Karrem për votat

Vendimi i Partisë Demokracia e Re, e cila qeveris në Greqi, për të pasur mes kandidatëve për eurodeputet Fredi Belerin në burg në Shqipëri për blerje votash, vijon të jetë në qendër të lajmeve të mediave më të rëndësishme greke.

 Presigjozja greke, Protothema e konsideron kandidaturën e z. Beleri vetëm për efekt elektoral nga ana e Kryeministrit Mitsotakis, i cili po tenton të marrë sa më shumë vota nacionalistësh dhe ekstremistësh të djathë. Protothema shkruan se vendosja në 42 kandidatëve të partisë ‘Demokracia e re’ trazoi ujërat në fushën e brendshme partiake, megjithatë ishte ndoshta një nga të paktat herë në një kohë të gjatë që qeveria arriti të vendoste axhendën me debatin publik që rrotullohej rreth fytyrës së Belerit. Analistë të njohur grekë shkruajnë se pjesa thelbësore e kandidimit ka të bëjë me përgjigjen ndaj reflektimit të shumë njerëzve në kampin blu, nëse Demokracia e Re po ecën në mënyrë të njëanshme drejt qendrës. Sipas prestigjiozes greke Protothema zgjedhja e tij mund të ketë edhe një mesazh simbolik, “pasi ka mundësi që në muajt në vijim zoti Beleris të qëndrojë në burg si eurodeputet i zgjedhur”

A mund të niset sot Kyriakos Mitsotakis për në Bruksel dhe në Samitin e BE-së? , por në Athinë përgatitjet për zgjedhjet evropiane janë të ethshme. Në fund të fundit, kryeministri sinjalizoi se në kutinë e votimit do të jetë në rrezik stabiliteti politik, ndaj bëri një sërë zgjedhjesh që synonin të ndalonin rrjedhjet e mundshme nga radhët e ND.

Artikulli i Protothema:

Kandidatura e Fredi Beleris trazoi ujërat në fushën e brendshme partiake. Megjithatë, ishte ndoshta një nga të paktat herë në një kohë të gjatë që qeveria arriti të vendoste axhendën, me debatin publik që rrotullohej rreth fytyrës së kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës të burgosur të Fierit. Duket qartë se kandidatura e Belerit ka një apel të veçantë për një audiencë të djathtë me ndjeshmëri patriotike dhe duket qartë se do të “përziejë kuvertën”, duke flirtuar me pozicionet e para të renditjes blu.

Zgjedhja e tij, siç shkruante dje protothema.gr, ishte sa simbolike, aq edhe thelbësore. Simbolika qëndron në mesazhin që pala greke po i dërgon Shqipërisë dhe konkretisht qeverisë Rama , pasi ka mundësi që në muajt në vijim zoti Beleris të qëndrojë në burg si eurodeputet i zgjedhur. Pjesa thelbësore e kandidimit ka të bëjë me përgjigjen ndaj reflektimit të shumë njerëzve në kampin blu, nëse Demokracia e Re po ecën në mënyrë të njëanshme drejt qendrës. Në fund të fundit, nuk janë të paktë kandidatët centristë dhe “pasochogene”, por rekrutimi i zotit Beleris vepron si mesazh për “shtyllën kurrizore” të fraksionit.

Në fund të fundit, siç shprehet edhe bashkëbiseduesi i kryeministrit, “roli i zotit Mitsotakis nuk është vetëm të sjellë modernizim, reformim të sektorëve, por edhe të ruajë kapitalin politik për ta arritur atë”. E thënë thjesht, nëse zoti Mitsotakis nuk do të gjente një mjet për të mobilizuar forcat në një kuti votimi të lirë që mund të funksiononte si një fushë proteste "e sigurt", ai mund të kishte rrezikuar aftësinë e qeverisë për të vazhduar punën e saj pa pengesa.

Sipas informacioneve, të gjithëve iu kërkua të flasin pozitivisht me qytetarët, duke qenë të sintonizuar me fjalimin e kryeministrit dhe me “vijën” zyrtare të qeverisë, atyre iu dha një pasqyrë e orarit të turneut të zotit Mitsotakis, ndërsa u theksua se në Në vijim do të ketë edhe turne me ministra dhe parlamentarë në të gjithë Greqinë. Në të njëjtën kohë, atyre iu kërkua të shmangin “temat e diskutueshme”, ndërsa u theksua edhe rreziku i sulmeve personale. Tashmë prezantuesja Eleonora Meleti ka marrë një shije të parë në rrjetet sociale ditën e djeshme , duke marrë një breshëri komentesh vulgare, por duke marrë në të njëjtën kohë edhe disa mesazhe mbështetjeje.

Ndërsa media tjetër greke Kathimerini shkruan se mënyra se si Beleri do ta bëjë fushatën është një problem, për shkak se nga burgu i Fierit nuk mundet. Në këtë vështirësi praktike, familja e tij është thirrur të gjejë një zgjidhje. Sipas gazetës për momentin është menduar që djali i Belerit të mbajë mbi supe barrën e fushatës duke bërë takimet nëpër Greqi, ku pritet të lexojë mesazhet e të atit, të regjistruara ose të shkruara. Sigurisht duke mos harruar rrjetet sociale dhe mesazhet e politikanëve të tjerë të lartë të ‘Demokracia e Re’ në Greqi.

fredi beleri kiriakos mitsotakis