Aktualitet22 Prill 2024, 12:26

Vendosja e armëve bërthamore në Poloni, Moska kërcënon NATO-s: Nëse ndodh, do hakmerremi!

Shkruar nga Pamfleti
Vendosja e armëve bërthamore në Poloni, Moska kërcënon
Vladimir Putin

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e Rusisë në rast se armët bërthamore amerikane do të vendosen në territorin e Polonisë, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

"Ushtria, natyrisht, do të analizojë situatën në rast të realizimit të planeve të tilla dhe në çdo rast do të bëjë gjithçka që është e nevojshme, të gjitha hapat e nevojshme hakmarrëse për të garantuar sigurinë tonë", tha Peskov.

Më herët, presidenti polak Andrzej Duda deklaroi se autoritetet polake janë të gatshme të vendosin armë bërthamore amerikane në territorin e tyre.

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, presidenti Vladimir Putin ka bërë kërcënime të fshehta bërthamore ndaj Perëndimit, madje duke fshehur armët atomike në Bjellorusi, e cila kufizohet me anëtarët e NATO-s, Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë.

Duda pranoi se armët bërthamore kanë qenë temë e bisedimeve edhe midis Polonisë dhe SHBA-së "për disa kohë".

"Kam folur disa herë për këtë. Më duhet të pranoj se kur u pyeta shpreha gatishmërinë tonë”, tha ai.

“Ne jemi një aleat i Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe kemi detyrime Do të thotë thjesht zbatimi i një politike të përbashkët”, është shprehur Duda.

Programi "Nuclear Sharing" i lejon Shtetet e Bashkuara të Amerikës të vendosin armët e tyre bërthamore në vendet e NATO-s që nuk i posedojnë ato. SHBA ka 100 raketa bërthamore taktike në Evropë dhe Turqi. Kokat e luftës variojnë nga 0.3 deri në 50 kiloton për bombat B61-3 dhe B61-4 dhe ruhen në gjashtë baza në Belgjikë, Gjermani, Itali, Holandë dhe Turqi.

moska kërcënon nato-s