Bota20 Qershor 2024, 14:35

32 anëtarët e aleancës bien dakord, Mark Rutte emërohet shefi i ri i NATO-s

Shkruar nga Pamfleti
32 anëtarët e aleancës bien dakord, Mark Rutte emërohet
Mark Rutte dhe Jens Stoltenberg

Rutte është kritikuar se nuk ishte mjaftueshëm aktiv në kërkimin e mbështetjes nga vendet e Evropës Lindore, të cilët vunë në dyshim mbështetjen e tij para 2014 për projektin e gazsjellësit rus Nord Stream 2.

Mark Rutte do të jetë shefi i ri i NATO-s pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në largim do të pasojë norvegjezin Jens Stoltenberg.

Pas miratimeve nga Hungaria dhe Sllovakia të martën, Rumania konfirmoi mbështetjen e saj për Rutte të enjten, me presidentin rumun Klaus Iohannis që tërhoqi kandidaturën e tij për postin kryesor të NATO-s.

Gjatë një takimi të Këshillit të Lartë të Mbrojtjes Kombëtare, Iohannis tha se kishte njoftuar aleatët e NATO-s për tërheqjen e kandidaturës së tij.

Rutte do të marrë drejtimin e NATO-s në një kohë kritike. Puna e tij e re do të fillojë më 2 tetor, pak më shumë se një muaj përpara zgjedhjeve në SHBA, të cilat do të formësojnë fatin e aleancës ushtarake që ka shërbyer si parandalimi më i suksesshëm i Evropës Lindore ndaj një Rusie agresive. Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kandidati aktual republikan, është zotuar të qëndrojë në NATO, por kërcënoi se do të shkurtojë ndihmën e SHBA-së për Ukrainën nëse rizgjedhet.

Megjithatë, vëzhguesit vlerësojnë Rutte për të qenë një "pëshpëritës i Trump", falë aftësisë së tij për të bërë marrëveshje me politikanë nga prejardhje të ndryshme, madje duke fituar SHBA-në e atëhershme. lavdërimi i presidentit: "Më pëlqen ky djalë!"

Konfirmimi i Rutte do të thotë gjithashtu se çështja e trashëgimisë do të zgjidhet përpara korrikut, kur udhëheqësit e NATO-s shkojnë në Uashington për të shënuar 75-vjetorin e aleancës.

Kërkesa e Rutte për postin kryesor të NATO-s ka qenë një udhëtim i gjatë. Ai ka bërë fushatë për këtë detyrë që nga nëntori i kaluar.

Rutte është kritikuar se nuk ishte mjaftueshëm aktiv në kërkimin e mbështetjes nga vendet e Evropës Lindore, të cilët vunë në dyshim mbështetjen e tij para 2014 për projektin e gazsjellësit rus Nord Stream 2.

Rutte gjithashtu dështoi vazhdimisht për të sjellë shpenzimet holandeze të mbrojtjes në objektivin e NATO-s prej 2 për qind të PBB-së gjatë mandatit të tij 14-vjeçar të kryeministrit të ekonomisë së pestë më të madhe të BE-së. Holanda më në fund pritet të përmbushë këtë objektiv këtë vit, sipas shifrave të fundit të NATO-s.

Presidenti i Rumanisë Iohannis hodhi kapelën e tij në ring në një fazë të vonë. Kur ai deklaroi kandidaturën e tij në mars, dy të tretat e të gjithë aleatëve të NATO-s kishin kaluar tashmë në anën e Rutte. Gjatë gjithë garës së tij tre-mujore, Iohannis arriti vetëm një votë mes 32 aleatëve – atë të kryeministrit hungarez Viktor Orbán, i cili përdori qëndrueshmërinë e tij për të fituar leva dhe për të siguruar tërheqjen e Hungarisë nga detyrat dhe financimi i NATO-s për Ukrainën.

Përzgjedhja e Rutte ndjek gjithashtu një proces të zgjatur që pa mandatin e Stoltenberg të zgjatur katër herë.

Në vitin 2017, aleatët zgjodhën të zgjasin mandatin e sekretarit të përgjithshëm deri në fund të shtatorit 2020. Në 2019, ata e zhvendosën atë datë në shtator 2022. Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një tjetër zgjatje, e cila ishte caktuar të vazhdonte deri në shtator 2023. Në korrikun e kaluar vit, aleatët e NATO-s ranë dakord të zgjasin mandatin e Stoltenberg si Sekretar i Përgjithshëm me një vit.

“Kam shumë besim se aleanca do të gjejë një pasardhës të mirë”, tha Stoltenberg për POLITICO javën e kaluar.

nato mark rutte