Bota21 Prill 2024, 19:26

Armëpushim para pashkëve në Gaza? Izraeli mbledh kabinetin e luftës për të diskutuar situatën e pengjeve!

Shkruar nga Pamfleti

Armëpushim para pashkëve në Gaza? Izraeli mbledh kabinetin e

Kabineti izraelit i luftës është planifikuar të mblidhet më vonë të dielën për të diskutuar përpjekjet për lirimin e pengjeve të mbetura të mbajtura në Gaza, sipas një zyrtari izraelit.

Kabineti i luftës përbëhet nga kryeministri Benjamin Netanyahu, ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant dhe Benny Gantz, i cili është kryetar i Partisë së Unitetit Kombëtar.

Në një deklaratë video, të lëshuar nga Zyra e Shtypit e Qeverisë për të shënuar Pashkën të dielën, Netanyahu akuzoi Hamasin për refuzimin e propozimeve për një marrëveshje pengjesh  dhe tha se Izraeli së shpejti do t’i japë goditje shtesë dhe do të rrisë presionin ushtarak dhe politik ndaj Hamasit për të liruar pengjet.

"Këtë natë, 133 nga vëllezërit dhe motrat tona të dashura nuk ulen në tryezën Seder dhe janë ende të burgosur në ferrin e Hamasit", tha Netanyahu.

Kujtojmë se bisedimet për një armëpushim dhe një marrëveshje pengjesh janë lehtësuar nga ndërmjetësit ndërkombëtarë për javë të tëra, por nuk kanë dhënë ndonjë përparim të dukshëm kohët e fundit.

Korniza e përcaktuar nga negociatorët, sipas burimeve të njohura me bisedimet, do të shihte një pauzë gjashtë-javore në luftime, gjatë së cilës Hamasi do të lironte 40 nga pengjet e mbetura, duke përfshirë të gjitha gratë, si dhe burra të sëmurë dhe të moshuar. Në këmbim, qindra të burgosur palestinezë do të liroheshin nga burgjet izraelite.

Hamasi u ka thënë ndërmjetësuesve – të cilët përfshijnë Katarin dhe Egjiptin – se nuk ka 40 pengje të gjallë që përputhen me kriteret për lirim. Të dhënat e CNN për kushtet e pengjeve sugjerojnë gjithashtu se ka më pak se 40 pengje të gjallë që plotësojnë kriteret e propozuara.