Bota15 Prill 2024, 11:36

Cila do të jetë përgjigja e Izraelit? Netanyahu mbledh sërish kabinetin e luftës

Shkruar nga Pamfleti

Cila do të jetë përgjigja e Izraelit? Netanyahu mbledh

Bota i ka sytë dhe po mban frymën për zhvillimet në Lindjen e Mesme, pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit. Proceset diplomatike janë duke u zhvilluar për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm, me një sulm të mundshëm hakmarrës nga Tel Avivi, ndërsa këshilli i luftës i Izraelit mblidhet sërish sot në orën 14:00.

Jerusalem Post ka analizuar se si pala izraelite mund t'i përgjigjet asaj që ndodhi gjatë fundjavës.

“Po sikur Izraeli të vendosë të përgjigjet? Po nëse ai vendos të bombardojë programin bërthamor të Iranit? Një skenar i tillë ishte përjashtuar prej vitesh, por tani po mendohet se si mund të ndodhë kjo”, nis analiza e Jerusalem Post.
Sipas analizës që po përpiqet të bëjë gazeta izraelite, disa grupe F-35 do të ngriheshin me plane të veçanta fluturimi për të goditur në pika të ndryshme në Republikën Islamike deri në 1900 km larg Izraelit.
Sipas raportit, avionët luftarakë izraelitë mund të fluturojnë përgjatë kufijve të Izraelit me Sirinë dhe Turqinë - pavarësisht protestave - dhe më pas përmes Irakut për të arritur objektivin e tyre. Avionë të tjerë mund të lëvizin përmes hapësirës ajrore të Arabisë Saudite dhe Gjirit Persik.

Mbërritja në Iran, sipas botimit, mund të bëhet njëkohësisht ose në valë (siç bëri Irani duke dërguar fillimisht dronët dhe më pas raketat balistike) për të neutralizuar fillimisht mbrojtjen ajrore të Iranit në disa objekte bërthamore të cilat do të jenë përzgjedhur me kujdes nga Mossad dhe Forcat e Armatosura izraelite.
“Misioni i tyre do të jetë neutralizimi i mbrojtjes kundërajrore të Iranit, e cila është më e sofistikuar se ajo e Libanit, Sirisë apo Hamasit”, shton autori i artikullit.

Përveç F-35-ve, vlerësohet se në sulmin e mundshëm izraelit do të marrin pjesë shqiponjat F-15, skifterët F-16 dhe raketat e pajisura me bomba GBU-72 dhe raketat e tjera F-35 që mund të godasin objektiva të ndryshëm.
Hapi tjetër, sipas Jerusalem Post, mund të përfshijë një valë të dytë luftëtarësh për të depërtuar më thellë në territorin iranian me qëllimin përfundimtar të objekteve bërthamore në Fordov dhe Natanz.
“IDF gjithashtu mund të përdorë potencialisht një numër të konsiderueshëm të raketave balistike tokë-tokë që Izraeli posedon, si dhe dronët e mbikqyrjes dhe sulmit”, vazhdon artikulli.

Goditja alternative

Megjithatë, siç theksohet në analizë, "bërthama" e objekteve në Fordov është 80 metra nën tokë, një thellësi që mund të arrihet vetëm nga bombat "bunker buster" në arsenalin e forcave të armatosura amerikane, të cilat ata e kanë refuzuar.
Megjithatë, sipas Jerusalem Post, mund të mos jetë e nevojshme të shkatërrohet plotësisht një objekt për ta bërë atë joaktiv, pasi dikush mund të zgjedhë të ndërpresë furnizimin me energji elektrike, të mbyllë hyrjet dhe daljet, dhe kështu ta bllokojë atë në mënyrë efektive nga pjesa tjetër e botës.

Megjithatë, një opsion i tillë nuk do të jetë pa kosto "pasi Irani mund të arrijë të rrëzojë disa nga luftëtarët izraelitë" edhe pse deri më tani dhe pavarësisht numrit të shtuar të operacioneve ajrore izraelite në Liban, Siri dhe Gaza, Tel Avivi nuk ka humbur as një F-35 dhe numëron vetëm humbjen e një F-16 në fillim të 2018.
Jerusalem Post përfshin gjithashtu agjentë të Mossad-it që mund të merrnin pjesë në operacionet në terren për zbulimin në humbjet e mundshme.

Izraeli mund të godasë gjithashtu reaktorin e metaleve të rënda në Arak, uzinën e konvertimit të uraniumit pranë Isfahanit, reaktorët kërkimorë në Bonab, Ramsar ose Teheran dhe objekte të tjera ku Irani ka lëvizur pajisje që mund të përdoren në programin e tij bërthamor.
 
Mund të goditen edhe bankat e Iranit

Jerusalem Post kujton se nga mesi i vitit 2023, shërbimi i kundërzbulimit të IDF-së ka ngritur një njësi të re me një qëllim të vetëm: mbledhjen dhe ekzaminimin e informacionit që mund të çojë në një goditje masive bankare në Iran.

Objektivat në këtë kontekst mund të jenë objektet e infrastrukturës energjetike të Gardës Revolucionare për të "gjunjëzuar" në të njëjtën mënyrë që përdoret për objektivat e Hamasit dhe Hezbollahut, shton Jerusalem Post.

Në përfundim të analizës së saj, JP vë në dukje se “arsyeja kryesore që Irani nuk ka sulmuar për vite ka qenë goditja që Jeruzalemi mund të merrte nga Hezbollahu, Hamasi dhe qindra dronë dhe raketa balistike. Duke pasur parasysh se shumica e skenarëve të rasteve më të këqija tashmë janë zhvilluar - duke përfshirë Jemenin - duket se ka shumë më pak arsye që skenari i sulmit ndaj Iranit të mos luhet sesa në çdo kohë tjetër në dekada”.

izrael iran