Bota13 Prill 2024, 13:50

Daullet e luftës në Lindjen e Mesme; pse SHBA po i frikësohet një hakmarrje nga Irani

Shkruar nga Pamfleti
Daullet e luftës në Lindjen e Mesme; pse SHBA po i frikësohet
Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ali Hosseini Khamenei

Teherani deri më tani ka zhvendosur përfaqësuesit e tij, por ka shmangur përfshirjen e drejtpërdrejtë edhe për shkak të frikës nga efektet e një përshkallëzimi të pakontrolluar në Lindjen e Mesme. Në heshtje, një fije diplomatike u mbajt me Uashingtonin. Sulmi izraelit në Damask ka ndryshuar kartat dhe mund të çojë në braktisjen e "durimit strategjik"

Do të shohim në orët e ardhshme nëse dhe si do të vijë sulmi i paralajmëruar nga Irani si hakmarrje për sulmin izraelit në Damask, në të cilin vdiq një oficer i lartë i Gardës Revolucionare dhe gjashtë anëtarë të tjerë të së njëjtës forcë iraniane. Por ndërsa "kërcënimi" i afërt nga Teherani zë vendin e parë në vëmendjen e mediave, është e përshtatshme të bëjmë disa hapa prapa, në mënyrë që lajmet e së tashmes të mos errësojnë shkaqet e saj në të kaluarën.

Sulmi i frikshëm nga Irani, një reagim ndaj një veprimi tjetër të Izraelit.  Para së gjithash, sulmi që pretendohet se po përgatit Irani kundër Izraelit do të ishte një “hakmarrje” për një tjetër aksion ushtarak që ky i fundit nuk e ka mohuar ta ketë orkestruar. Një veprim që është vetëm pika më e lartë e një përshkallëzimi të sulmeve që Tel Avivi ka kryer kundër forcave iraniane të vendosura në Siri, në mbështetje të Presidentit Bashar al Assad, jo vetëm në këto gjashtë muajt e fundit të luftës në Gaza, por edhe në kohët e fundit.

Dhe graviteti i këtij veprimi të fundit, si për shkak se goditi atë që Teherani pretendon si selinë e tij diplomatike dhe për shkak të prestigjit të madh të komandantit Mohammad Reza Zahedi që humbi jetën atje, tani duket se e detyron udhëheqjen iraniane të braktisë atë "strategji të durimit".

Milicët që janë aktorë të strategjisë së saj të "mbrojtjes së avancuar" veprojnë jashtë territorit iranian. Edhe nëse secili prej këtyre aktorëve - nga Hezbollahu në Liban, milicitë pro-iraniane në Irak e deri te Houthis në Jemen - ka axhendën e vet dhe një diferencë pak a shumë të theksuar të autonomisë vendimmarrëse në krahasim me Republikën Islamike, e cila megjithatë mbështet ato në nivel ushtarak.

Por nëse është me të vërtetë një çështje hakmarrjeje, duhet të pyesim veten pse Izraeli vendosi ta provokojë atë, duke krijuar kështu kushtet për shkaktimin e atij përshkallëzimi ushtarak në një shkallë rajonale, të cilën deri më tani si SHBA ashtu edhe vetë Irani kanë dashur ta shmangin: e para për të shmangur një konflikt të dimensioneve rajonale në të cilin ata do të detyroheshin të angazhoheshin ushtarakisht në ndihmë të Izraelit më shumë se sa bëjnë tashmë, e dyta sepse ata janë të vetëdijshëm për faktin se viktima e parë e një konfrontimi të tillë të drejtpërdrejtë mund të ishte Vetë Republika Islamike.

Daullet e luftës dhe puna e qetë e diplomacisë.  Por daullet e luftës nuk duhet të na shurdhojnë. Sidomos nëse, në sfond, diplomacia duket se vazhdon të punojë në heshtje, megjithëse furishëm.

Një raport interesant i Reuters-it  i bazuar në informacionet e zbuluara nga disa burime anonime iraniane na tregoi për këtë. Lideri Ali Khamenei u kthye për të shpallur hakmarrjen, Ministri i Jashtëm Amir Hossein Abdollahian po shkonte drejt Nju Jorkut nëpërmjet Omanit, për t'i dërguar një hipotezë zgjidhjes Uashingtonit: Irani ishte gati të tërhiqej nëse arrihet një armëpushim i përhershëm në Gaza. Në këtë mënyrë, nëse thashethemet janë të vërteta, Irani do të tregohej jo vetëm i aftë për t'i shpëtuar kurthit të vendosur nga Izraeli - ose rreziku që mosveprimi do ta linte anën e tij të hapur ndaj sulmeve të tjera armiqësore ose të një lufte totale - por i aftë për t'u kthyer situata në favor të tij, duke u bërë arkitekti i atij armëpushimi që Shtetet e Bashkuara nuk ishin në gjendje t'i impononin aleatit të tyre Tel Aviv.

Por në propozimin e zgjidhjes të paraqitur në prapaskenë nga Teherani do të kishte gjithashtu një rifillim të atyre negociatave me SHBA-në për kthimin e Uashingtonit në marrëveshjen bërthamore të braktisur në mënyrë të njëanshme nga administrata Trump. Një marrëveshje që tani me të drejtë konsiderohet e vdekur dhe e varrosur nëse konsiderohet në tërësi (dhe në të gjitha avantazhet që do të kishte sjellë, në aspektin e sigurisë rajonale dhe forcimit të dialogut diplomatik midis Republikës Islamike dhe Perëndimit), por që ende mund të nxisë për disa fruta pas vdekjes.

Të paktën kjo mund të ndodhte nëse do të shihej si një mundësi për të rihapur kanale të reja negocimi, për objektiva më të kufizuara, me të cilat do të lehtësohej tensioni maksimal i së tashmes. Do të shohim nëse skenari më optimist i përshkruar nga këto thashetheme do t'i qëndrojë provës së fakteve në orët e ardhshme.

Por sigurisht që nuk lind nga asgjëja, pasi është pjesë e atij kanali të dialogut joformal që Teherani dhe Uashingtoni kanë mbajtur gjithmonë në këta gjashtë muaj, duke gjetur marrëveshje të kufizuara por efektive pikërisht në drejtim të qëllimit të përbashkët të shmangies së një konflikti rajoni të pakontrollueshëm.

Irani është tani më afër se kurrë një arme të mundshme bërthamore; fraksioni i brendshëm më i moderuar dhe pragmatik, i cili mbështet hapjen ndaj Perëndimit, është jashtë loje; Ekstremistët antiperëndimorë, si nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike ashtu edhe nga kleri ultra-konservator, kanë marrë kontrollin e të gjitha qendrave të pushtetit; Republika Islamike është bërë më represive në vend dhe ka më shumë gjasa të forcojë lidhjet me rivalët perëndimorë Kinën dhe Rusinë dhe të forcojë bashkëpunimin ushtarak me Moskën.

Megjithatë, Evropa ende mund t'i marrë gjërat në duart e veta për të shmangur fatkeqësitë e reja dhe mbi të gjitha të rifillojë krahasimin me aktorin iranian, me një rol më në fund kryesor. Historia e viteve të fundit ka treguar se sanksionet dhe thyerjet nuk kanë qenë të mjaftueshme për të arritur ndryshime në politikat iraniane në drejtimin e dëshiruar dhe se fuqia negociuese e Evropës, ndërveprimi ekonomik i së cilës me Teheranin është reduktuar në minimum, tani është afër zeros. 

Sigurisht që nuk do të ishte fjala për t'i dhënë Teheranit dorën e sipërme për çështjet që e kanë larguar nga Evropa, nga shtypja e protestave dhe shkeljet e shumta të të drejtave të njeriut deri te furnizimi me armë në Moskë kundër Ukrainës. Por bëhet fjalë pikërisht për përgatitjen e një strategjie stimujsh të kufizuar dhe të kalibruar, ekonomikë e të tjerë, për të ndjekur objektiva po aq të kufizuar. Objektivat do të ishin në radhë të parë përfitimi i popullatës iraniane, e para që do të vuante efektet e tensioneve të viteve të fundit; të mbështesë dialogun midis Iranit dhe fqinjëve të tij sauditë dhe emirati për sigurinë rajonale; të ndikojë në llogaritjet e Teheranit nëse do të dërgojë sisteme më të avancuara armësh në Rusi; nxitja e Iranit që të mos përshpejtojë më tej programin e tij bërthamor; të ndihmojë shtetet individuale të BE-së në lirimin e shtetasve të tyre të ndaluar ndoshta në burgjet iraniane.

Prandaj do të ishte një politikë evropiane e bazuar në realizmin pragmatik, që fokusohet në negociata dhe jo në atë të armëve. Orët e ardhshme do të vendosin gjithashtu nëse do të ketë vend për këto zgjedhje në të ardhmen e afërt./ Përshtatur me shkurtime nga HuffingtonPost.it

lindja e mesme shba