Bota13 Prill 2024, 07:50

Daullet e luftës po bien në Lindjen e Mesme, SHBA jep alarmin: Irani po përgatitet për një sulm masiv me raketa ndaj Izraelit!

Shkruar nga Pamfleti
Daullet e luftës po bien në Lindjen e Mesme, SHBA jep alarmin: Irani
Presidenti i SHBA, Joe Biden

Daullet e luftës po bien gjithnjë e më fort në Lindjen e Mesme. Pas paralajmërimit dramatik të presidentit amerikan Joe Biden drejtuar Iranit që të mos sulmojë Izraelin, Shtetet e Bashkuara kanë parë lëvizjet e forcave të fuqishme ushtarake të Republikës Islamike dhe përgatitjet për luftë.

Dhe për këtë arsye, luftanijet amerikane po marrin pozicione beteje për të mbrojtur Izraelin ndërsa përforcimet e Uashingtonit vazhdojnë të mbërrijnë në rajon.

Informacioni i ndarë nga burime ushtarake amerikane tregon se iranianët po lëvizin drone dhe sulmojnë raketa brenda kufijve të tyre, të cilat ata i perceptojnë si përgatitje për të sulmuar objektivat izraelitë. Edhe pse është e paqartë nëse Irani po përgatitet të godasë nga toka e tij, duke filluar një konflikt me Izraelin, apo nëse po përpiqet një rishpërndarje në rast të një kundërsulmi nga SHBA ose Izraeli, amerikanët, të cilët besojnë se sulmi do të bëhej me Dronët ushtarakë vëzhgojnë, ndër të tjera, lëvizjen e më shumë se 100 raketave të lundrimit brenda kufijve të Iranit.

Siç raporton Wall Street Journal , SHBA -ja ka urdhëruar luftanijet e saj në zonë të zënë pozicione beteje, duke shpresuar në këtë mënyrë për të kundërshtuar një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani ndaj Izraelit - i cili është caktuar për sot, të shtunën. Lëvizjet e Uashingtonit janë pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të shmangur një konflikt më të gjerë në Lindjen e Mesme, sipas burimeve amerikane. Burime të tjera, megjithatë, thonë se udhëheqja iraniane nuk ka marrë ende vendime përfundimtare për sulmin dhe se "gjithçka është në diskutim".

Në të njëjtën kohë, SHBA po dërgon përforcime në rajonin e Lindjes së Mesme , pasi intensifikohet frika për një sulm të mundshëm të Iranit ndaj Izraelit, i cili akuzohet nga Teherani për sulmin vdekjeprurës ndaj konsullatës iraniane në Damask.

"Ne po vendosim shtesa brenda rajonit për të rritur përpjekjet rajonale të parandalimit dhe për të rritur mbrojtjen e forcave amerikane," tha një zyrtar i mbrojtjes amerikane, duke folur në kushte anonimiteti. Zyrtari nuk ka specifikuar se për çfarë lloj ndihme bëhet fjalë.

Më herët, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se "kërcënimet e Iranit për të sulmuar Izraelin janë të besueshme dhe reale", por nuk dha hollësi për kohën ose objektivat e një sulmi të tillë. Siç tha ai, Joe Biden "është informuar në mënyrë të përsëritur nga ekipi i sigurisë kombëtare dhe SHBA synon të bëjë gjithçka që është e mundur për të siguruar që Izraeli të mund të mbrohet".

Në çdo rast, zyrtarët amerikanë e bëjnë të qartë se SHBA-ja do të përpiqet të zmbrapsë çdo sulm me çfarëdo arme kundër Izraelit nëse ka mundësi, duke vënë në dukje bashkëpunimin mes dy palëve në pritje të një sulmi iranian. Nuk do të jetë hera e parë që do të ndodhë diçka e tillë, pasi anijet amerikane të vendosura në Detin e Kuq kanë zmbrapsur disa herë sulmet duke rrëzuar dronët dhe raketat sulmuese me rreze të gjatë veprimi që Houthi-t kanë nisur nga Jemeni drejt Izraelit. Burimet amerikane theksojnë se forcat ushtarake amerikane në Irak dhe Siri gjithashtu mund të kapin dronët dhe raketat që drejtohen në veri të Izraelit, në varësi të vendit nga janë lëshuar.

Gjenerali i Komandës Amerikane në rajon, Eric Kurila , është në kontakt të vazhdueshëm me lidershipin izraelit për këtë çështje dhe dje ka pasur një takim me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të IDF, gjeneral Herzi Halevi dhe me ministrin izraelit. i Mbrojtjes, Yoav Galan t Në të njëjtën kohë, në një sërë kontaktesh, kreu i diplomacisë amerikane, Anthony Blinken , i kërkon Kinës, Turqisë dhe Arabisë Saudite që të bëjnë presion ndaj Iranit që të mos sulmojë Izraelin.

Përpjekjet diplomatike

Edhe një herë ditët e fundit, zyrtarët amerikanë dhe izraelitë i kanë kërkuar Izraelit të mos përshkallëzojë tensionet me një sulm parandalues ​​kundër Iranit. Në fund të fundit, sulmi iranian pritet si kundërpërgjigje ndaj sulmit vdekjeprurës të Izraelit ndaj konsullatës së Teheranit në Damask javën e kaluar dhe teksa operacioni ushtarak në Gaza vazhdon pa pushim. Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka nisur tashmë një raund kontaktesh me homologët e tij në rajon, duke synuar të rrisë presionin diplomatik ndaj Teheranit që të mos sulmojë Izraelin. Kryediplomati amerikan foli dje me homologun e tij jordanez, Ayman Safadi për këtë arsye, siç bëri të ditur dje Departamenti i Shtetit.

Në të njëjtën kohë, SHBA njoftoi sanksione kundër katër liderëve të Hamasit për operacionet ushtarake me dron në Gaza dhe Liban, siç tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller , "Zyrtarët e organizatës terroriste të Hamasit kanë përdorur softuer ushtarak dhe automjete drone për të lehtësuar dhunën terroriste në fronte të shumta. " Ai tha se "Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të synojnë përpjekjet e Hamasit për të destabilizuar me sulme terroriste dhe për të kapur terroristët e tij kudo që ata veprojnë, përfshirë edhe në internet".

Më herët, presidenti i SHBA Joe Biden , në një përpjekje tjetër për të paralajmëruar Teheranin për pasojat nëse nis sulmin e pritshëm, dërgoi një mesazh dramatik: "Mos sulmoni Izraelin. Mos e bëni."

"Ne jemi të përkushtuar të mbrojmë Izraelin. Ne do ta mbështesim Izraelin dhe do të ndihmojmë në mbrojtjen e tij dhe Irani nuk do të ketë sukses”., tha Biden.

I pyetur se sa i menjëhershëm mund të jetë një sulm hakmarrës iranian kundër Izraelit, ai tha se nuk donte të hynte në informacione të klasifikuara, por besonte se do të ndodhte herët a vonë.

Kërcënimi i Iranit për t'u hakmarrë kundër Izraelit për sulmin ndaj konsullatës së tij në Damask po rrit më tej tensionet në Lindjen e Mesme, duke nxitur thirrje për përmbajtje, ndërsa mbetet për t'u parë nëse do të bëhet përparim në përpjekjen për të shuar protestat në Gaza Zhveshni, të paktën përkohësisht.

Irani po "kërcënon të nisë një sulm të madh kundër Izraelit", tha presidenti amerikan Joe Biden në fillim të kësaj jave, duke rikonfirmuar mbështetjen e SHBA për aleatin e tij të ngushtë, pavarësisht tensioneve midis dy qeverive mbi mënyrën se si kryhen operacionet ushtarake izraelite në Rripin e Gazës.

Në një raport të Wall Street Journal thuhet se Izraeli po përgatitet për një sulm të mundshëm në pjesën e tij jugore apo veriore, ndërsa kreu i diplomacisë amerikane, Anthony Blinken, i kërkon Kinës, Turqisë dhe Arabisë Saudite që të bëjnë presion ndaj Iranit që të mos vazhdojë. me sulmin ndaj Izraelit.

Në të njëjtën kohë, në një klimë të tillë tensionesh të shtuara dhe nën frikën e sulmeve të kërcënuara, vende si SHBA, Britania e Madhe, India, Australia, paralajmëruan qytetarët e tyre që të mos udhëtojnë në Izrael dhe Iran gjatë kësaj periudhe.

shba izrael iran