Bota18 Prill 2024, 07:50

"Dua më të mirën për të"/ Babis mëson nga burgu lajmin se vajza e tij ka marrë mbiemrin e nënës, revoltohen gjyshërit

Shkruar nga Pamfleti
"Dua më të mirën për të"/ Babis mëson
Babis Anagnostopoulos dhe Caroline

Ish piloti grek që vrau gruan e tij angleze, Babis Anagnostopoulos ka marrë lajmin se vajza e tij Lydia ndryshoi mbiemrin në Crouchs, duke marrë mbiemrin e nënës së saj që u vra prej tij.

Sipas TheNewspaper.gr, Babis Anagnostopoulos u kufizua duke thënë: “Ne duam më të mirën për fëmijën. Bëhu mirë. Ne kemi besim të plotë te gjyshja e tij”.

Familja e Caroline dëshiron që fëmija të shkëputet plotësisht nga babai i tij

Ndryshimi i mbiemrit të të miturës Lydia ishte akti përfundimtar në vendimin e nënës së Caroline për ta shkëputur fëmijën nga familja atërore e Babis Anagnostopoulos dhe nga gjithçka që lidhej me vrasjen brutale të nënës së tij.

Tashmë, prej më shumë se një viti, gjyshja e Lidias së vogël , e cila ka kujdestarinë e plotë, ka nisur nga Filipinet procedurat për ndryshimin e mbiemrit që mban tashmë vajza e saj Caroline.

Autoritetet gjyqësore në Filipine, të cilave zonja Susan Crouch iu drejtua fillimisht kërkesën , ia dërguan kërkesën autoriteteve përkatëse greke, të cilat, duke marrë parasysh vendimet e gjykatës, vazhduan me plotësimin e kërkesës.

Ata nuk duan që fëmija të ketë lidhje me Greqinë

Pas procedurave burokratike mes shërbimeve, shërbimet administrative të Bashkisë Agia Paraskevi, në të cilën ka pjesën familjare i dënuari Babis Anagnostopoulos, miratuan ndryshimin e pseudonimit për Lidia e vogël. Kështu, vajza e vogël tashmë do të mbajë mbiemrin Crouchs. 

“Procesi përfundoi dhe ai mori mbiemrin Crouch. Bazuar në interesin më të mirë të fëmijës, familja vendosi dhe filloi procesin e ndryshimit të mbiemrit në mënyrë që Lidia e vogël të mos mbajë më mbiemrin e një vrasësi të thekur që mbeti i pashlyeshëm në kujtesën e të gjithëve”, tha avokati i familjes së Karolinës, për protothema.gr Harmanis.

Sipas avokatit , gjyshja e Lidias së vogël nuk dëshiron që fëmija të ketë lidhje me Greqinë dhe në kuadër të këtij “izolimi” është edhe ndryshimi i mbiemrit.

Asnjë komunikim i Lydia me Babis Anagnostopoulos dhe prindërit e tij

Për të kujtuar se në shtator 2023, Gjykata e Apelit e Athinës e dënoi Babis Anagnostopoulos me burgim të përjetshëm për vrasjen e gruas së tij Caroline Crouchs.

Rreth dy vite më parë ai kishte tentuar të kontaktonte me fëmijën dhe familjen e Caroline pa rezultat dhe që nga ajo kohë nuk ka pasur asnjë komunikim me Lidia e vogël, ndërsa pa kontakt me fëmijën mbeten edhe prindërit e Babis Anagnostopoulos.

Në deklaratat e mëparshme, babai i Caroline, David Crouchs, kishte thënë për aksesin e prindërve të babait të Lydia-s se ata mund të aplikonin në një gjykatë greke dhe të kërkonin që gruaja e tij Susan, e cila ka kujdestarinë e plotë, t'u lejonte hyrjen në Lydia, por kjo nuk do të ndodhë.

"Nëse do të isha avokati i gjyshërve, këshilla që do t'u jepja është 'thjesht harrojini'", tha z. David Crouchs.

babis anagnostopoulos caroline