Bota18 Qershor 2024, 08:38

Fillojnë pazaret e pista/ Miku i Ramës i ofron marrëveshje Orbanit në këmbim të votës për kreun e NATO

Shkruar nga Pamfleti
Fillojnë pazaret e pista/ Miku i Ramës  i ofron marrëveshje
Kryeministri i Holandës Mark Rutte dhe Sekretari i Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg gjatë një samiti në selinë e aleancës në Bruksel në qershor 2021.

Kryeministri holandez Mark Rutte ka premtuar t'i japë Viktor Orbanit të Hungarisë një tërheqje nga aktivitetet e NATO-s në mbështetje të Ukrainës nëse ai bëhet sekretar i përgjithshëm i aleancës ushtarake, në një premtim që synon të sigurojë mbështetjen e Budapestit pas disa muajsh vetoje për emërimin e tij të propozuar.

Mikut të Edi Ramës, i cili mbështetet nga 29 nga 32 vendet anëtare të NATO-s për t'u bërë sekretari i ardhshëm i përgjithshëm - duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën dhe Gjermaninë - i është bllokuar rruga nga kryeministri hungarez, anëtari më pro-rus i aleancës.
Rutte dhe Orbán, të cilët janë përplasur disa herë në të kaluarën, u takuan në margjinat e një darke të liderëve të BE-së në Bruksel të hënën mbrëma, duke rritur pritshmëritë që blloku i Budapestit për emërimin e NATO-s - i cili kërkon unanimitet midis anëtarëve të aleancës - mund të hiqet së shpejti.

Kryeministri holandez premtoi se nën mandatin e tij, Hungaria do të kishte të drejtë të tërhiqej nga aktivitetet e NATO-s në mbështetje të Ukrainës dhe që zhvillohen jashtë territorit të anëtarëve të saj, sipas dy personave të informuar mbi diskutimet.

Orbán ka argumentuar prej kohësh kundër mbështetjes perëndimore për Ukrainën, ndërsa Kievi kërkon të mbrohet kundër pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë.

Një zëdhënës i Rutte tha se ai dhe Orbán patën një "bisedë të mirë" të hënën në mbrëmje dhe diskutuan kryesisht rezultatin e një takimi javën e kaluar midis sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg dhe kryeministrit hungarez.

“Kryeministri Rutte do t'i konfirmojë kryeministrit Orban me shkrim atë që ata kanë diskutuar. Ishte një bisedë e mirë dhe e hapur dhe të dy ranë dakord të fokusoheshin në të ardhmen”, shtoi zëdhënësi.

Një zëdhënës i qeverisë hungareze nuk pranoi të komentojë.

Stoltenberg i tha Orbanit javën e kaluar se Hungaria mund të tërhiqej nga aktivitetet e NATO-s për të mbështetur Ukrainën, si një plan për aleancën për të marrë më shumë kontrollin e furnizimeve ushtarake në Kiev dhe trajnimin e trupave ukrainase, si dhe mbështetjen financiare afatgjatë.
“Unë mendoj se kjo është një zgjidhje e mirë që do të na mundësojë të ecim përpara në më shumë mbështetje për Ukrainën brenda kornizës së NATO-s pa bllokimin e Hungarisë”, tha Stoltenberg në atë kohë.

Në takimin midis Rutte dhe Orban të hënën në mbrëmje, i cili u zhvillua ndërsa 27 liderët e BE-së diskutuan se kush do të plotësonte vendet kryesore të bllokut për pesë vitet e ardhshme, kryeministri holandez nuk kërkoi falje për komentet e kaluara rreth Orbanit në samitet e Brukselit. i njerëzve të informuar për diskutimet tha.

Rutte është përplasur me Orbanin për pikëpamjet e ashpra të këtij të fundit mbi homoseksualitetin dhe reformat gjyqësore të Hungarisë.

Kryeministri holandez, i cili ka të ngjarë të largohet nga detyra në korrik pasi të formohet një qeveri e re në Hagë, tashmë ka mbështetjen e presidentit amerikan Joe Biden për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s.

Përveç Hungarisë, Sllovakia dhe Rumania, presidenti i të cilave Klaus Iohannis ka bërë fushatë për postin e NATO-s, ende nuk e kanë mbështetur publikisht atë.

Rutte tha se qeveria e re holandeze e planifikuar, e cila përfshin partinë e tij liberale, por edhe liderin e ekstremit të djathtë Geert Wilders, do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.
“Kur bëhet fjalë për politikën e jashtme, kabineti i ri do të vazhdojë plotësisht kursin e tij në Evropë dhe NATO me Ukrainën”, shtoi ai. "Nuk do të ketë asnjë ndryshim."

miku i ramës marrëveshje orbanit