Bota24 Maj 2024, 08:20

“Gozhda mbi arkivol”, Vuçiç poshtërohet në OKB: Sonte e mbylla karrierën time, serbët nuk do ma falin kurrë!

Shkruar nga Pamfleti
“Gozhda mbi arkivol”, Vuçiç poshtërohet në
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç në selinë e OKB, New York

"Shumë gjëra nuk do të më falin, por kjo ishte gozhda në arkivol."

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka marrë një goditje të fortë në New York nga rezultati i votimit për rezolutën për Srebrenicën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Vuçiç thotë se ky votim ishte një "surprizë e madhe, pothuajse një tronditje" për të poshtëruar atë dhe vendin e tij.

“Kam mbyllur karrierën time këtu sonte, ata nuk do të më falin kurrë për këtë. Shumë gjëra nuk do të më falin, por kjo ishte gozhda në arkivol. Ata bënë gjithçka për të na mundur dhe ne u ngritëm. Nuk mund të them se fituam, sepse këto janë procedurat, por të gjithë e dinë se cili është rezultati”, u tha Vuçiç gazetarëve pas seancës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Vuçiç tha se sot ishte hera e parë që Asambleja e Përgjithshme e OKB-së nuk miratoi unanimisht një rezolutë mbi temën e gjenocidit dhe se shumë nga 84 vendet që votuan "po" ishin të ekspozuara ndaj "presionit dhe kërcënimeve" nga sponsorët e atij dokument.

" 84 vende votuan për rezolutën , dhe 87 jo. Kur amerikanët apo rusët propozojnë diçka, nuk mund të marrin aq vota sa ka marrë Serbia (kundër dhe abstenime)”, tha Vuçiç teksa falënderoi të gjitha vendet që votuan kundër ose abstenuan.

Ai gjithashtu bëri një falënderojë special për Rusinë dhe Kinën për votimin kundër rezolutës, por edhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), të cilat abstenuan, megjithëse shumë prisnin të votonin "po".

“I përulem deri në tokë mikut të Serbisë, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan! Serbia nuk do ta harrojë kurrë këtë! Një falënderim i madh për vëllezërit tanë hungarezë, por edhe për sllovakët, grekët, qipriotët që guxuan të frenohen dhe treguan miqësi ndaj serbëve. Faleminderit vendeve të shumta aziatike dhe afrikane që kuptuan se për çfarë po flisnim”, tha Vuçiç.

“Gozhda mbi arkivol”, Vuçiç poshtërohet në
Votimi në OKB

Përfaqësuesit e 84 vendeve votuan për rezolutën, e cila shpall 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë dhe e cila dënon mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, duke përfshirë të gjitha vendet e Kuintit, një numër i madh anëtarët e Bashkimit Evropian dhe të gjitha ish-republikave jugosllave përveç Serbisë.

19 vende votuan kundër rezolutës - Serbia, Hungaria, Kina, Rusia, Bjellorusia, Kuba, Koreja e Veriut, Siria, DR Kongo, Nikaragua, Dominika, Eritrea, Eswatini, Grenada, Mali, Nauru, Sao Tome dhe Principe, Antigua dhe Barbuda, Dhomat.

68 vende abstenuan, duke përfshirë Greqinë, Sllovakinë, Qipron, Armeninë, Gjeorgjinë, Indinë, Brazilin, Argjentinën, Meksikën, Emiratet e Bashkuara Arabe, Algjerinë dhe Angolën.

Ndërkohë Shqipëria, Australia, Austria, Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kanadaja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Sllovenia votuan për miratimin e rezolutës për Srebrenicën./ Pamfleti

rezoluta e okb vuçiç