Bota15 Prill 2024, 10:05

Sulmi ndaj Izraelit, Irani një shtet "hero" në sytë e palestinezëve

Shkruar nga Pamfleti

Sulmi ndaj Izraelit, Irani një shtet "hero" në sytë e

Shumë palestinezë në Gaza e përshëndetën sulmin ndaj Izraelit si një hakmarrje të rrallë për një ofensivë kundër enklavës së tyre, megjithëse disa thanë se besonin se Teherani e kreu sulmin më shumë për shfaqje sesa për të shkaktuar dëme reale, raportoi Reuters.

“Për herë të parë pamë disa raketa që nuk u ulën në zonat tona. Ato raketa shkonin drejt Palestinës së pushtuar”, tha Abu Abdallah, duke iu referuar territorit që u bë Izrael në 1948, jo Bregut Perëndimor të pushtuar dhe Gazës.

“Ne shpresojmë që nëse Irani apo ndonjë vend tjetër shkon në luftë, një zgjidhje për Gazën mund të jetë më afër se kurrë. Amerikanëve mund të duhet të zgjidhin Gazën në mënyrë që të eliminojnë rrënjët e problemit”, tha Abdallah.

Iranianët që demonstrojnë kundër Izraelit përpara ambasadës britanike në Teheran, foto: Reuters
Shumë në Gaza ndihen të braktisur nga fqinjët e tyre të Lindjes së Mesme që kur Izraeli nisi një ofensivë që ka vrarë më shumë se 33,000 njerëz në përgjigje të sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi në tokën izraelite që vranë 1200 njerëz dhe morën 253 pengje.

Megjithatë, mbështetja ka ardhur nga Irani dhe përfaqësuesit e tij rajonalë, veçanërisht Hezbollahu, i cili është aleat me Hamasin islamik.

Në pamjet nga enklava, shumë banorë, duke përfshirë në tendat për të zhvendosurit, fishkëllenin dhe të tjerë brohoritnin "allahu akbar" (Zoti është më i madhi) ndërsa raketat iraniane dhe përgjimet izraelite ndriçonin qiellin, raportoi Reuters.

“Kushdo që vendos të sulmojë Izraelin, guxon të sulmojë Izraelin në një kohë kur e gjithë bota po punon në favor të tij, është një hero në sytë e palestinezëve, pavarësisht nëse ne ndajmë ideologjinë e tyre (iraniane) apo jo”, tha Majed Ebu Hamza, baba i shtatë fëmijëve, nga qyteti i Gazës.

“Ka më shumë se gjashtë muaj që na vrasin dhe askush nuk ka guxuar të bëjë asgjë. Tani Irani, pasi u godit konsullata e tyre, po godet Izraelin dhe kjo sjell gëzim në zemrat tona”, shtoi Abu Hamza.

iran izrael