Bota30 Nëntor 2023, 20:51

Intervista “big”/ Henry Kissinger për Oriana Fallacin: Ju tregoj pse jam më i famshëm se presidentët dhe koncepti im për luftën!

Shkruar nga Pamfleti
Intervista “big”/ Henry Kissinger për Oriana Fallacin: Ju
Kissinger në zyrën e tij

Diplomati më i madh i shekullit të 20-të, Henry Kissinger, vdiq në mbrëmjen e 29 nëntorit 2023, në moshën 100 vjeçare. I lindur në Gjermani, ai mbërriti në SHBA në vitin 1938, si Sekretar i Shtetit ishte arkitekti i ‘shkrirjes’ me Kinën. Mori Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1973. Më poshtë intervista historike me Oriana Fallacin, e realizuar në vitin 1972.

Intervista

Ky njeri që ishte shumë i famshëm, shumë i rëndësishëm, shumë me fat, të cilin e quanin Superman, Superstar dhe që krijoi aleanca paradoksale, arriti marrëveshje të pamundur, e mbajti botën në pezull sikur bota të ishte klasa e tij në Harvard. Ky personazh i jashtëzakonshëm, i pashpjegueshëm, në fund absurd, i cili u takua me Mao Ce Tung kur donte, hyri në Kremlin kur i pëlqeu, zgjoi presidentin e Shteteve të Bashkuara dhe hyri në dhomën e tij kur e pa të përshtatshme. Ky pesëdhjetëvjeçar me syze, para të cilit James Bond u bë një shpikje pa erëz. Ai nuk qëlloi, nuk luftoi, nuk u hodh nga makinat në lëvizje si James Bond, por rekomandoi luftëra, ai u dha fund luftërave, ai pretendoi të ndryshonte fatin tonë dhe ndoshta e bëri. Por në të vërtetë, kush ishte ky Henry Kissinger? [...]

Biografia e tij është objekt studimi që kufizohet me kultin dhe të gjithë e dinë se ai ka lindur në Furth të Gjermanisë, në vitin 1923, djali i Luis Kissinger, mësues i shkollës së mesme dhe Paula Kissinger, një shtëpiake. Dihet se familja e tij është hebreje, se katërmbëdhjetë të afërm të tij vdiqën në kampet e përqendrimit, se së bashku me babanë, nënën dhe vëllanë Ëalter ai iku në vitin 1938 në Londër dhe më pas në Nju Jork, se në atë kohë ishte pesëmbëdhjetë vjeç dhe emri i tij ishte Heinz, jo Henri, dhe ai nuk dinte asnjë fjalë anglisht. Por ai e mësoi shumë herët. Ndërsa babai i tij punonte si nëpunës në një zyrë postare dhe nëna e tij hapi një dyqan pastiçerie, ai studioi aq mirë sa u pranua në Harvard dhe u diplomua me nota të larta me një tezë për Spengler, Toynbee dhe Kant, më pas u bë profesor atje.

Në fakt, pasioni i tij për politikën lulëzoi në Krefeld: një pasion që ai do ta kënaqte duke u bërë këshilltar i Kenedit, Johnson dhe më pas asistent i Nixon. Nuk ishte rastësi që mund ta konsideronit njeriun e dytë më të fuqishëm në Amerikë. Edhe pse disa argumentuan se ishte shumë më tepër, siç tregohet nga shakaja që qarkullonte në Uashington në kohën e intervistës sime: «Mendoni se çfarë do të ndodhte nëse Kissinger do të vdiste. Richard Nixon do të bëhej president i Shteteve të Bashkuara...”.

Pra, njeriu mbeti mister, ashtu si edhe suksesi i tij i pashoq. Dhe një nga arsyet e këtij misteri ishte se afrimi me të, kuptimi i tij ishte shumë i vështirë: ai nuk jepte intervista individuale, fliste vetëm në konferencat për shtyp të thirrur nga presidenca. Ende nuk e kam kuptuar pse pranoi të më takonte, vetëm tre ditë pasi mori një letër pa iluzion nga unë.

-Le të flasim për luftën, Dr. Kissinger. Ju nuk jeni pacifist, apo jo?

Jo, nuk mendoj kështu. Ndërsa unë respektoj pacifistët e vërtetë, nuk jam dakord me asnjë pacifist dhe veçanërisht me gjysmë-pacifistët: ju e dini, ata që janë pacifistë në njërën anë dhe çdo gjë tjetër përveç pacifistëve nga ana tjetër. Pacifistët e vetëm me të cilët pranoj të flas janë ata që tolerojnë plotësisht pasojat e mosdhunës. Por unë gjithashtu flas me dëshirë me ta vetëm për t'u thënë se do të dërrmohen nga vullneti i më të fortit dhe se pacifizmi i tyre mund t'i çojë vetëm në vuajtje të tmerrshme. Lufta nuk është një abstraksion, është diçka që varet nga kushtet. Lufta kundër Hitlerit, për shembull, ishte e nevojshme. Me këtë nuk dua të them se lufta është në vetvete e nevojshme, se kombet duhet ta bëjnë atë për të ruajtur virtytin e tyre. Dua të them se ka parime për të cilat kombet duhet të përgatiten të luftojnë.

-Dhe çfarë keni për të më thënë për luftën në Vietnam, doktor Kissinger? Nuk ke qenë kurrë kundër luftës në Vietnam, mendoj.

Si mundem? As më parë nuk kam pasur pozicionin që kam sot... Jo, nuk kam qenë kurrë kundër luftës në Vietnam.

-Por a nuk mendoni se Schlesinger ka të drejtë kur thotë se lufta në Vietnam ia doli vetëm të provonte se gjysmë milioni amerikanë me gjithë teknologjinë e tyre nuk ishin në gjendje të mposhtnin burra të armatosur keq, të veshur me pizhame të zeza?

Ky është një problem tjetër. Nëse është problem që lufta në Vietnam ishte e nevojshme, një luftë e drejtë, në vend që... Gjykime të tilla varen nga pozicioni që merr kur vendi tashmë është përfshirë në luftë dhe gjithçka që mbetet është të hartohet metoda për të arritur atë jashtë. Në fund të fundit, roli im dhe i yni ishte të zvogëlojmë gjithnjë e më shumë shkallën në të cilën Amerika ishte përfshirë në luftë dhe më pas t'i jepnim fund luftës. Në fund të fundit, historia do të tregojë se kush bëri më shumë: ata që punuan thjesht duke kritikuar apo ne që u përpoqëm të zvogëlojmë luftën dhe më pas i dhamë fund. Po, gjykimi u takon pasardhësve. Kur një vend përfshihet në një luftë nuk mjafton të thuash: ajo duhet të marrë fund. Duhet ta përfundojmë me mençuri. Dhe kjo është shumë ndryshe nga të thuash se hyrja në atë luftë ishte e drejtë.

-Fuqia është gjithmonë joshëse. Doktor Kissinger, sa ju magjeps pushteti? Mundohuni të jeni të sinqertë.

Unë do të jem. E shihni, kur e keni pushtetin në duart tuaja dhe kur e keni në duart tuaja për një periudhë të gjatë kohore, përfundoni duke e konsideruar atë si diçka që është e juaja. Jam i sigurt se kur të largohem nga ky vend, do të ndjej mungesën e pushtetit. Megjithatë, pushteti si qëllim në vetvete nuk ka tërheqje për mua. Unë nuk zgjohem çdo mëngjes duke thënë ëoë, a nuk është e jashtëzakonshme që mund të kem një avion në dispozicion, që një makinë me shofer më pret në derën time? Por kush do ta kishte menduar se do të ishte e mundur? Jo, nuk më intereson një diskutim i tillë”.

-Sepse në disa momente, duke e dëgjuar, njeriu nuk pyet se sa shumë ndikoi tek presidenti i Shteteve të Bashkuara, por sa shumë ndikoi Makiaveli tek ajo.

Ne asnjë mënyrë. Ka shumë pak Makiaveli që mund të pranohet ose përdoret në botën bashkëkohore. Tek Makiaveli më duket interesante vetëm mënyra e tij e shqyrtimit të vullnetit të princit. Interesante, por jo e mjaftueshme për të ndikuar tek unë. Nëse doni të dini se kush ka ndikuar më shumë tek unë, ju përgjigjem me emrat e dy filozofëve: Spinoza dhe Kant. Pra, është kurioze që ju zgjidhni të më lidhni me Makiavelin. Njerëzit më lidhin me emrin Metternich. E cila është krejtësisht fëminore. Shkrova vetëm një libër për Metternich, i cili do të ishte fillimi i një serie të gjatë librash mbi ndërtimin dhe shpërbërjen e rendit ndërkombëtar në shekullin e nëntëmbëdhjetë. Ishte një serial që supozohej të përfundonte me Luftën e Parë Botërore. Kjo eshte e gjitha. Nuk mund të ketë asgjë të përbashkët mes Metternich dhe meje. Ai ishte kancelar dhe ministër i Jashtëm në një kohë kur, nga qendra e Evropës, u deshën tre javë për të shkuar nga një kontinent në tjetrin. Ai ishte kancelar dhe ministër i Jashtëm në një periudhë kur luftërat bëheshin nga ushtarë profesionistë dhe diplomacia ishte në duart e aristokratëve. Si mund të krahasohet kjo me botën e sotme, një botë ku nuk ka grup homogjen liderësh, nuk ka situatë të brendshme homogjene, nuk ka realitet kulturor homogjen?

-Doktor Kissinger, si e shpjegoni faktin që jeni pothuajse më i famshëm dhe më popullor se një president? Keni një tezë për këtë çështje?

Po, por nuk do t'a them. Sepse nuk përkon me tezën e shumicës. Teza e inteligjencës për shembull. Inteligjenca nuk është aq e rëndësishme në ushtrimin e pushtetit dhe, shpesh, as që nevojitet. Ashtu si një kryetar shteti, një djalë që bën punën time nuk ka nevojë të jetë shumë i zgjuar. Teza ime është krejtësisht e ndryshme, por, po e përsëris, nuk do t'ua them. Pse duhet, ndërkohë që jam në mes të punës? Më tregoni mendimin tuaj. Jam i sigurt që keni edhe një tezë për arsyet e popullaritetit tim”.

-Nuk jam i sigurt, doktor Kissinger. Po e kërkoj, një tezë, përmes kësaj interviste. Dhe nuk e gjej dot. Unë mendoj se suksesi është në themel të të gjithave. Dua të them: si një shahist, dy ose tre lëvizje shkuan mirë. Kina para së gjithash. Njerëzve u pëlqejnë ata që luajnë shah dhe hanë mbretin.

Po, Kina ishte një element shumë i rëndësishëm në mekanikën e suksesit tim. E megjithatë kjo nuk është pika kryesore. Çështja kryesore... Por po, do ta them. Aq sa më intereson. Çështja kryesore lind nga fakti se unë kam vepruar gjithmonë vetëm. Amerikanëve u pëlqen kjo jashtëzakonisht. Amerikanëve u pëlqen kauboji që drejton karvanin që ecën përpara vetëm me kalin e tij, kaubojin që hyn në qytet, fshat krejt i vetëm, me kalin e tij dhe kaq. Ndoshta edhe pa revole sepse nuk gjuan. Ai thjesht vepron: shkon në vendin e duhur në kohën e duhur.

-E kuptoj. Ju e shihni veten si një lloj Henri Fonda i paarmatosur i gatshëm për të luftuar për ideale të ndershme. I vetmuar, i guximshëm...

Jo domosdoshmërisht i guximshëm. Në fakt, ky kauboj nuk ka nevojë të jetë i guximshëm. Është e mjaftueshme dhe e dobishme që ai të jetë vetëm: t'u tregojë të tjerëve se ai hyn në qytet dhe bën gjithçka vetëm. Ky personazh romantik, mahnitës më përshtatet pikërisht sepse të qenit vetëm ka qenë gjithmonë pjesë e stilit tim ose nëse preferoni, teknikës sime. Së bashku me pavarësinë. Oh, kjo është shumë e rëndësishme për mua. Së fundi, besimi. Unë jam gjithmonë i bindur se duhet të bëj atë që bëj. Dhe njerëzit e ndjejnë atë, ata e besojnë atë. Dhe dua që të më besoni: kur lëviz apo fiton dikë, nuk duhet ta mashtrosh. As thjesht nuk mund ta llogarisësh. Disa besojnë se unë planifikoj me kujdes se çfarë pasojash do të ketë iniciativa apo përpjekja ime në publik. Ata besojnë se një shqetësim i tillë nuk më largohet nga mendja. Përkundrazi, pasojat e asaj që bëj, dua të them gjykimin e publikut, nuk më kanë torturuar kurrë. Unë nuk kërkoj popullaritet, nuk kërkoj popullaritet. Në fakt, nëse vërtet dëshironi ta dini, nuk më intereson popullariteti. Nuk kam aspak frikë të humbas audiencën, mund t'ia lejoj vetes të them atë që mendoj. Unë jam duke aluduar për vërtetësinë që është te mua. Nëse do ta lija veten të shqetësohesha nga reagimet e publikut, nëse do të lëvizja vetëm i shtyrë nga një teknikë e llogaritur, nuk do të arrija asgjë. Shikoni aktorët: ata vërtet të mirët nuk përdorin vetëm teknikën. Ata veprojnë në të njëjtën kohë duke ndjekur një teknikë dhe besimin e tyre. Ata janë të vërtetë si unë. Nuk po them se kjo duhet të zgjasë përgjithmonë. Në të vërtetë, mund të avullojë aq shpejt sa erdhi. Megjithatë, për momentin është aty.

-A po më thua se je një njeri spontan, doktor Kissinger? Nëse e lë mënjanë Makiavelin, personazhi i parë me të cilin më vjen natyrshëm ta lidh atë është ai i një matematikani të ftohtë, i kontrolluar deri në agoni. Mund të kem gabim, por ju jeni një njeri shumë i ftohtë, doktor Kissinger.

Në taktikë, jo në strategji. Në fakt, unë besoj më shumë në marrëdhëniet njerëzore sesa në ide. Unë përdor ide, por kam nevojë për marrëdhënie njerëzore, siç e kam treguar në punën time. Çfarë ndodhi me mua, në fund të fundit, nuk më ndodhi rastësisht? Unë isha një profesor krejtësisht i panjohur. Si mund t'i thosha vetes: "Tani do t'i manovroj gjërat që të bëhem i famshëm ndërkombëtarisht"? Do të ishte një çmenduri e pastër. Doja të isha aty ku ndodhnin gjërat, po, por kurrë nuk pagova një çmim për të qenë atje. Nuk kam bërë kurrë lëshime. Gjithmonë e kam lënë veten të udhëhiqem nga vendime spontane. Dikush mund të thotë: atëherë ndodhi sepse duhej të ndodhte. Ne e themi gjithmonë këtë kur gjërat kanë ndodhur. Kjo nuk thuhet kurrë për gjërat që nuk ndodhin: historia e gjërave që nuk ndodhën nuk është shkruar kurrë. Në një farë mënyre, megjithatë, unë jam një fatalist. Unë besoj te fati. Jam i bindur, po, që duhet të luftojmë për të arritur një qëllim. Por unë gjithashtu besoj se ka kufij në luftën që njeriu mund të bëjë për të arritur një qëllim.

-E kuptoj, doktor Kissinger. Unë kurrë nuk kam intervistuar dikë që shmang pyetjet dhe përcaktimet e sakta si ajo. Je i turpshëm, doktor Kissinger?

Po. Mjaft. Por nga ana tjetër mendoj se jam shumë i ekuilibruar. E shihni, ka nga ata që më pikturojnë si një personazh të munduar, misterioz dhe nga ata që më pikturojnë si një djalë pothuajse gazmor që gjithmonë buzëqesh, qesh gjithmonë. Të dyja imazhet janë të pasakta. Unë nuk jam as njëra as tjetra. Unë jam... Nuk do t'ju them se çfarë jam. Unë kurrë nuk do t'i tregoj askujt. /Përshtati “Pamfleti” nga “Corriere Della Sera”.

Intervista e Oriana Fallacit me Kissinger u botua në «l'Europeo» më 16 nëntor 1972.