Bota18 Qershor 2024, 19:05

Intervista/ Fatkeqësia e Macron dhe sfida e Le Pen, kaosi i Francës sipas Alain de Benoist!

Shkruar nga Pamfleti
Intervista/ Fatkeqësia e Macron dhe sfida e Le Pen, kaosi i Francës
Alain de Benoist

Shkrimtari dhe filozofi francez ka deshifruar lëvizjet e Emmanuel Macron dhe ngritjen e Rassemblement National të Marine Le Pen në zgjedhjet e fundit evropiane. Po ashtu ka hipotezuar se çfarë mund të ndodhë në Francë në funksion të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Ai ka analizuar situatën në një intervistë për “InsideOver”.

-Në zgjedhjet e fundit evropiane, Emmanuel Macron mori rreth 15% të votave. A e prisnit një poshtërim të tillë për presidentin francez?

Të gjithë e prisnin, sepse për muaj të tërë të gjitha sondazhet për zgjedhjet evropiane i dhanë Jordan Bardella një rezultat mbi 30%. Kontrasti me rezultatet e “shumicës presidenciale”, tashmë në 15% të votave (ose 8% të votuesve të regjistruar!), është edhe më i habitshëm. Për Macron ishte një fatkeqësi.

-Pse votuesit francezë e ndëshkuan Macron-in? A ishte për shkak të "deklaratave të tij luftarake" të fundit në lidhje me luftën në Ukrainë, apo duhet të shikojmë më mirë brenda Francës, dhe për rrjedhojë, shkaqet socio-ekonomike që vazhdojnë të grisin strukturën e shoqërisë franceze?

Në Francë, zgjedhjet pothuajse kurrë nuk ndikohen nga çështjet e politikës së jashtme. Deklaratat e Macron për Ukrainën nuk luajtën asnjë rol në këtë çështje (edhe pse është e qartë se asnjë francez nuk ka ndërmend të vdesë për Kievin). Shkaqet e rritjes së vazhdueshme të Kuvendit Kombëtar mund të gjenden, së pari, në hendekun që është zgjeruar gjatë njëzet viteve të fundit midis klasave punëtore dhe elitave , dhe së dyti, në një zemërim që nuk është aspak i përkohshëm, por vjen prej kohësh. Që nga revolta e xhelatëve të verdhë, për të mos u kthyer kurrë pas në kohë, Macron ka kristalizuar mbi personin e tij një sfidë dhe një refuzim që ndonjëherë kufizohet me urrejtjen mes atyre që, gjithnjë e më shumë, jetojnë në një gjendje pasigurie të trefishtë: politike, kulturore dhe sociale.

-Macron ka vendosur të shpërndajë Asamblenë Kombëtare dhe të shpallë zgjedhje të reja. A është një vendim i zgjuar apo një kumar?

Mbi të gjitha, ishte një vendim i vështirë për t'u shmangur. Vetë Macron e pranoi: çfarë do të ishte thënë nëse ai nuk do të kishte reaguar ndaj një fatkeqësie të tillë? Por këtu qëndron edhe projekti i Macron: të pranojë ardhjen në Matignon të një përfaqësuesi të Rassemblement National me shpresën se ai do të demonstrojë paaftësinë e tij shumë shpejt, në mënyrë që të gjendet i diskredituar në kohën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Nuk është një projekt absurd, duke pasur parasysh rrethanat e krijuara nga bashkëjetesa, por është padyshim një bast i rrezikshëm. Bardella do të ketë vetëm mjete të kufizuara në dispozicion, por as ai nuk do të jetë plotësisht i pafuqishëm. Nuk mund të përjashtojmë që Macron bëri një zgjedhje vetëvrasëse.

-RN arriti një rezultat të shkëlqyer. A mendoni se partia e Marine Le Pen mund të bëjë një tjetër sukses në funksion të zgjedhjeve të ardhshme?

-Logjikisht, zgjedhjet legjislative duhet të shohin rezultatet e zgjedhjeve evropiane të konfirmuara dhe madje të përforcuara. Megjithatë, është e rëndësishme të kihen parasysh dallimet midis zgjedhjeve evropiane, të cilat janë me një raund të vetëm, dhe zgjedhjeve legjislative, të cilat përfshijnë një sistem mazhoritar me dy raunde. Përballë bllokut popullor, i cili është relativisht homogjen, elektorati "i moderuar" është po aq i ndarë sa Fronti i Ri Popullor i krijuar nga e majta. Nuk mendoj se kjo do t'i ndryshojë rrënjësisht rezultatet, por e majta mund të parandalojë që RN të marrë një shumicë absolute, gjë që do ta bëjë kaosin edhe më keq.

-Si e imagjinoni Francën e menaxhuar nga RN? Gjithmonë është më e lehtë të jesh në opozitë sesa të qeverisësh. A mendoni se partia e Le Pen do të ishte në gjendje të trajtonte dhe të zgjidhte çështje të ndezura si emigracioni i pakontrolluar, siguria gjithnjë e më e pasigurt në qytete dhe tensionet fetare, pa u akuzuar se përfaqëson një "kërcënim fashist"?

-Nuk mund të imagjinoj asgjë. Është e qartë se vështirësitë e qeverisjes do të jenë të mëdha dhe se RN do të ketë nevojë për aftësi të mëdha për të shmangur kurthet që do t'i vendosen. Psikodramat për “ kërcënimin fashist ” dhe thirrjet për të “ bllokuar të djathtën ekstreme ” nuk u bëjnë më përshtypje shumë njerëzve. Shumica e votuesve janë më të shqetësuar për rritjen e emigracionit, pasigurinë dhe pasigurinë sociale sesa për "fashizmin" që thirren si mantra nga protestuesit që vazhdojnë të përballen me situatën e sotme duke u parë në pasqyrën e pasme. Në fund të fundit, cili personazh publik nuk është quajtur kurrë "fashist" të paktën një herë? Kjo fjalë nuk ka më asnjë kuptim. Ata që janë kapur dëshpërimisht pas saj, për mungesë zgjidhjesh për problemet e sotme, janë dinosaurët.

-Gazetat evropiane kanë shkruar artikuj të panumërt për "valën e zezë" të re që po përshkon Evropën. A është vërtet kështu, apo ky lexim është i ekzagjeruar dhe a jemi përballë thjesht partive sovraniste, shpesh populiste, të afta të tërheqin të gjithë votuesit?

Ky është padyshim një lexim i ekzagjeruar. Ajo që po ndodh në Francë, me siguri do të ndodhë në vendet e tjera evropiane në vitet e ardhshme. Por imazhi konvencional i një "vale të zezë" (çfarë do të thotë kjo?) që kalon Evropën është një fantazi.

-Nëse shikojmë “hartën” e zgjedhjeve të fundit europiane, tashmë është evidente ndarja mes “qendrës dhe periferisë”. Nga Franca në Itali, votuesit e “periferisë” kanë tejkaluar tashmë të gjitha balancat e vjetra elektorale. A po përballemi me një pikë kritike përtej së cilës rrezikojmë një thyerje të vërtetë shoqërore?

Kur flasim për “rrezikun” e thyerjes sociale, ne jemi ende shumë optimistë. Ndarja sociale është diçka që ekziston për një kohë të gjatë! Blloku popullor, i cili bashkon klasat punëtore dhe një pjesë të shtresave të mesme, të cilat tani po degradohen, ka vazhduar të fryhet në " periferi ". Tani është e mundur, për herë të parë, që ai të fitojë. Këtu kemi hyrë në një moment tjetër historik.

-Me rritjen e tensioneve ndërkombëtare (lufta në Ukrainë, konflikti në Rripin e Gazës, fillimi i një lufte të mundshme tregtare midis BE-së dhe Kinës), a mendoni se qeveritë evropiane do të vazhdojnë të ndjekin rrugën atlantiste apo do të ketë më shumë ndërgjegjësim? realpolitik) nga disa liderë?

Fatkeqësisht nuk kam shumë besim në ndryshimin e drejtimit nga ana e qeverive evropiane dhe aq më pak nga ana e Bashkimit Evropian, që është vetëm një antenë tjetër për ideologjinë dominuese. Është e qartë se ajo ka hequr dorë nga zhvillimi i një linje të pavarur që do ta bënte atë një fuqi të vërtetë. Përballë tensioneve ndërkombëtare, ajo vazhdon të vendoset në një perspektivë të varësisë servile nga "Perëndimi", pra nga Shtetet e Bashkuara. Kjo është një nga arsyet pse askush nuk i drejtohet asaj për të zgjidhur problemet ndërkombëtare. Të gjithë e dinë se për të marrë mbështetjen e Bashkimit Evropian, është më mirë t'u drejtohemi drejtpërdrejt atyre që vendosin për të: domethënë amerikanëve. /Përshtati “Pamfleti” nga “Inside Over”