Bota15 Prill 2024, 08:45

Izraeli bën thirrje për sanksione ndaj Iranit

Shkruar nga Pamfleti

Izraeli bën thirrje për sanksione ndaj Iranit

Izraeli ka bërë thirrje për sanksione të reja ndaj Iranit në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. I dërguari i Izraelit në OKB, Gilad Erdan, i ka kërkuar këshillit që “të vendosë të gjitha sanksionet e mundshme ndaj Iranit para se të jetë tepër vonë” dhe “të dënojë Iranin”.

Kjo vjen menjëherë pasi sekretari i përgjithshëm i OKB-së bëri thirrje për vetëpërmbajtje nga frika e një përshkallëzimi pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit.

“As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë luftëra të tjera,” i tha António Guterres Këshillit të Sigurimit të organit ndërsa u takua për të diskutuar sulmin iranian të së shtunës.

“Lindja e Mesme është në prag të luftës,” paralajmëroi ai.

“Populli i rajonit po përballet me një rrezik real të një konflikti shkatërrues në shkallë të plotë. Tani është koha për të qetësuar situatën.”

I dërguari i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani, u përgjigj duke thënë se republika islamike po ushtronte “të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje” dhe “nuk kishte zgjidhje” përveçse të vepronte.

Ai këmbënguli se vendi i tij “nuk kërkon përshkallëzim apo luftë”, por do t’i përgjigjet çdo “kërcënimi apo agresioni”. Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara paralajmëroi gjithashtu Uashingtonin që të qëndrojë jashtë konfliktit të tij me Izraelin.

Irani nisi sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë në territorin izraelit, si hakmarrje për një sulm ajror vdekjeprurës të fajësuar gjerësisht në Izrael që shkatërroi ndërtesën konsullore të Teheranit në kryeqytetin e Sirisë në prill.

izrael iran