Bota 1 Mars 2024, 20:43

Joe Biden: SHBA do të dërgojë ndihma humanitare në Gaza

Shkruar nga Pamfleti

Joe Biden: SHBA do të dërgojë ndihma humanitare në Gaza

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden njoftoi të premten se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë ndihma humanitare dhe furnizime në Gaza.

Ushtria amerikane po punon për t'i kryer këto fluturime për palestinezët në ditët në vijim, tha më parë një zyrtar amerikan.

Duke folur në Zyrën Ovale, Biden tha se SHBA-ja do të "tërheqë çdo ndalesë" për të marrë ndihmë shtesë në Gaza, e cila ka qenë nën bombardime të rënda nga Izraeli që nga sulmet terroriste të Hamasit të 7 tetorit.

Biden tha se ndihma nuk po shkonte mjaft shpejt në Gaza dhe se ai po punonte për të ndërmjetësuar një marrëveshje të menjëhershme armëpushimi që do të lejonte ndihmë shtesë në enklavë.

Zyrtarët amerikanë i kanë bërë thirrje Izraelit të hapë vendkalime shtesë për hyrjen e ndihmave në Gaza dhe gjithashtu kanë eksploruar dërgesat e mundshme të ndihmave në enklavë.

biden