Bota13 Prill 2024, 14:51

Kërcënon me luftë Izraelin; sa e fuqishme është ushtria e Iranit në Lindjen e Mesme

Shkruar nga Pamfleti
Kërcënon me luftë Izraelin; sa e fuqishme është ushtria
Një paradë ushtarake në Teheran vitin e kaluar. Forcat e armatosura iraniane janë ndër më të mëdhatë në Lindjen e Mesme, me 580,000 ushtarë dhe gjithashtu 200,000 rezervistë

Irani ka një nga arsenalet më të mëdha të raketave balistike dhe dronëve në Lindjen e Mesme. Kjo përfshin raketa lundrimi dhe raketa kundër anijeve, si dhe raketa balistike me rreze deri në 2000 kilometra ose më shumë se 1200 milje. Këto kanë kapacitetin dhe shtrirjen për të goditur çdo objektiv në Lindjen e Mesme, përfshirë Izraelin.

Mundësia e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Iranit dhe Izraelit ka sjellë vëmendjen e përtërirë te forcat e armatosura të Iranit. Për çfarë janë të aftë?

Mundësia e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Iranit dhe Izraelit ka sjellë vëmendjen e përtërirë te forcat e armatosura të Iranit. Në fillim të këtij muaji, Izraeli sulmoi një ndërtesë në kompleksin diplomatik të Iranit në kryeqytetin sirian, Damask, duke vrarë shtatë nga komandantët dhe personelin ushtarak të lartë iranian. Irani më pas kërcënoi se do të hakmerrej.

Por sa e fuqishme dhe e rëndësishme është ushtria e Iranit tani?

Pasi Izraeli sulmoi kompleksin diplomatik iranian në Damask, Teherani u përgjigj me një kërcënim për t'u hakmarrë për vrasjet e personelit të tij ushtarak. Izraeli ka thënë se kompleksi ishte një objektiv legjitim sepse po përdorej nga komandantët ushtarakë.

Zyrtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli vlerësuan se përgjigja e Iranit ka të ngjarë të niset nga territori i tij.

Analistët thonë se kundërshtarët e Iranit, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, kanë shmangur sulmet e drejtpërdrejta ushtarake ndaj Iranit për dekada, duke mos dashur të ngatërrohen me aparatin kompleks ushtarak të Teheranit. Në vend të kësaj, Izraeli dhe Irani janë përfshirë në një luftë të gjatë në hije nëpërmjet sulmeve ajrore, detare, tokësore dhe kibernetike, dhe Izraeli ka shënjestruar fshehurazi objektet ushtarake dhe bërthamore brenda Iranit dhe ka vrarë komandantë dhe shkencëtarë.

Çfarë lloj kërcënimi ushtarak paraqet Irani?

Forcat e armatosura iraniane janë ndër më të mëdhatë në Lindjen e Mesme, me të paktën 580,000 personel në detyrë aktive dhe rreth 200,000 personel rezervë të trajnuar të ndarë midis ushtrisë tradicionale dhe Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, sipas një vlerësimi vjetor vitin e kaluar nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Ushtria dhe Garda kanë secila forca të veçanta dhe aktive tokësore, ajrore dhe detare, me Gardën përgjegjëse për sigurinë kufitare të Iranit. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura koordinon degët dhe përcakton strategjinë e përgjithshme.

Garda gjithashtu operon Forcën Quds, një njësi elitare e ngarkuar për armatosjen, trajnimin dhe mbështetjen e rrjetit të milicive prokurë në të gjithë Lindjen e Mesme të njohur si "boshti i rezistencës". Këto milici përfshijnë Hezbollahun në Liban, Houthis në Jemen, grupe milicie në Siri dhe Irak dhe Hamas dhe Xhihadin Islamik Palestinez në Gaza.

Komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Iranit është lideri suprem, Ayatollah Ali Khamenei, i cili ka fjalën e fundit për të gjitha vendimet kryesore.

Ndërsa milicitë prokurë nuk llogariten si pjesë e forcave të armatosura të Iranit, analistët thonë se ato konsiderohen si një forcë rajonale aleate – e gatshme për betejë, e armatosur rëndë dhe besnike ideologjikisht – dhe mund t’i vijnë në ndihmë Iranit nëse sulmohet.

Çfarë lloj armësh ka Irani?

Për dekada, strategjia ushtarake e Iranit ka qenë e ankoruar në parandalimin, duke theksuar zhvillimin e raketave precize dhe me rreze të gjatë, dronëve dhe mbrojtjes ajrore. Ajo ka ndërtuar një flotë të madhe skafesh dhe disa nëndetëse të vogla që janë të afta të pengojnë trafikun e anijeve dhe furnizimet globale të energjisë që kalojnë përmes Gjirit Persik dhe Ngushticës së Hormuzit.

Irani ka një nga arsenalet më të mëdha të raketave balistike dhe dronëve në Lindjen e Mesme. Kjo përfshin raketa lundrimi dhe raketa kundër anijeve, si dhe raketa balistike me rreze deri në 2000 kilometra ose më shumë se 1200 milje. Këto kanë kapacitetin dhe shtrirjen për të goditur çdo objektiv në Lindjen e Mesme, përfshirë Izraelin.

Në vitet e fundit, Teherani ka mbledhur një inventar të madh dronësh me rreze veprimi prej rreth 1,200 deri në 1,550 milje dhe të aftë për të fluturuar ulët për të shmangur radarët, sipas ekspertëve dhe komandantëve iranianë që kanë dhënë intervista publike për mediat shtetërore të lajmeve. Irani nuk e ka fshehur ngritjen, duke shfaqur sasinë e tij të dronëve dhe raketave gjatë paradave ushtarake dhe ka ambicie për të ndërtuar një biznes të madh eksporti në drone. Dronët e Iranit po përdoren nga Rusia në Ukrainë dhe janë shfaqur në konfliktin në Sudan.

Bazat dhe objektet e magazinimit të vendit janë të shpërndara gjerësisht, të groposura thellë nën tokë dhe të fortifikuara me mbrojtje ajrore, duke i bërë ato të vështira për t'u shkatërruar me sulme ajrore, thonë ekspertët.

Ku i merr armët Irani?

Sanksionet ndërkombëtare e kanë shkëputur Iranin nga armët dhe pajisjet ushtarake të teknologjisë së lartë të prodhuara jashtë vendit, si tanket dhe avionët luftarakë.

Gjatë luftës tetëvjeçare të Iranit me Irakun në vitet 1980, pak vende ishin të gatshme t'i shisnin armë Iranit. Kur Ayatollah Khamenei u bë lideri suprem i Iranit në vitin 1989, një vit pas përfundimit të luftës, ai ngarkoi Gardën të zhvillonte një industri vendase të armëve dhe derdhi burime në përpjekje, e cila u raportua gjerësisht në mediat iraniane të lajmeve. Ai donte të siguronte se Iranit nuk do t'i duhej më kurrë të mbështetej te fuqitë e huaja për nevojat e tij të mbrojtjes.

Sot, Irani prodhon një sasi të madhe raketash dhe dronësh brenda vendit dhe i ka dhënë përparësi prodhimit të mbrojtjes. Përpjekjet e saj për të prodhuar automjete të blinduara dhe anije të mëdha detare kanë hasur në rezultate të ndryshme. Ajo gjithashtu importon nëndetëse të vogla nga Koreja e Veriut, ndërsa zgjeron dhe modernizon flotën e saj të prodhuar në vend.

Si e shohin vendet e tjera ushtrinë e Iranit dhe cilat janë dobësitë e tij?

Ushtria e Iranit shihet si një nga më të fortat në rajon për sa i përket pajisjeve, kohezionit, përvojës dhe cilësisë së personelit, por ajo mbetet shumë prapa fuqisë dhe sofistikimit të forcave të armatosura të Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe disa vendeve evropiane, ekspertët. tha.

Dobësia më e madhe e Iranit është forca e tij ajrore. Pjesa më e madhe e avionëve të vendit datojnë nga epoka e Shah Mohammed Reza Pahlavi, i cili udhëhoqi Iranin nga viti 1941 deri në 1979, dhe shumë prej tyre janë çaktivizuar për mungesë të pjesëve rezervë. Vendi bleu gjithashtu një flotë të vogël nga Rusia në vitet 1990, thanë ekspertët.

Tanket dhe mjetet e blinduara të Iranit janë të vjetra dhe vendi ka vetëm disa anije të mëdha detare, thanë ekspertët. Dy anije për mbledhjen e inteligjencës, Saviz dhe Behshad, të vendosura në Detin e Kuq, kanë ndihmuar Houthis në identifikimin e anijeve izraelite për sulme, kanë thënë zyrtarët amerikanë.

A do të pengojë sulmi i Izraelit ushtrinë e Iranit?

Vrasjet pritet të kenë një ndikim afatshkurtër në operacionet rajonale të Iranit, duke eliminuar komandantët me vite përvojë dhe marrëdhënie me krerët e milicive aleate. Megjithatë, zinxhiri i komandës për forcat e armatosura brenda Iranit mbetet i paprekur, thonë ekspertët, dhe ata udhëheqës do të ishin ata që do të drejtonin sulmet ndaj Izraelit ose objektivave të tjera dhe do të mbronin territorin iranian nëse do të shpërthente lufta./ Përshtatur me shkurtime nga New York Times

ushtria e iranit