Bota13 Prill 2024, 13:47

Konflikti për një luftë të re në Lindjen e Mesme/ Erdogan sfidon SHBA-në, i bllokon hapësirën ajrore për kundërsulme ndaj Iranit

Shkruar nga Pamfleti

Konflikti për një luftë të re në Lindjen e Mesme/

Turqia ka refuzuar kërkesën e Shteteve të Bashkuara për të përdorur hapësirën e saj ajrore për sulme të mundshme ndaj Iranit. Turqia po ndjek shembullin e Kuvajti, Jordanisë dhe Katarit, të cilët i kishin mohuar SHBA-së lejen për të lejuar bazat e saj për të sulmuar Iranin.

Vendet e Gjirit kanë këshilluar gjithashtu SHBA-në kundër përdorimit të bazave ushtarake amerikane brenda territoreve të tyre për sulme të mundshme në përgjigje të çdo sulmi iranian ndaj Izraelit, raportoi Middle East Eye.

Duke cituar një zyrtar të lartë amerikan, gazeta raportoi se zyrtari tha se aleatët e Gjirit të SHBA-së po punojnë në mënyrë aktive për të "parandaluar çdo lidhje" që mund t'i implikojë ata në një hakmarrje të SHBA kundër Teheranit ose aleatëve të tij nga bazat e vendosura brenda mbretërive të tyre.

Irani, që besohet se po ndihmon grupet palestineze në rezistencën e tyre kundër Izraelit, ka thënë se do të hakmerret ndaj sulmeve ndaj ambasadës së tij nga Izraeli. Javën e kaluar Izraeli bombardoi një konsullatë të Iranit në Damask duke vrarë të paktën dy zyrtarë iranianë në kryeqytetin sirian.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajataullah Khamenei në fjalimin e tij të Bajramit kërcënoi se vendi do të hakmerret ndaj agresionit të drejtpërdrejtë shtetëror të Izraelit në ditët në vijim. Shtetet e Bashkuara të Amerikës lëshuan të premten një alarm se Irani do të nisë sulme ndaj Izraelit në përgjigje të bombardimeve në ambasadën e tij.

“Brenda 72 orëve”, paralajmëruan Shtetet e Bashkuara, duke deklaruar më tej se shkalla e hakmarrjes nuk do të jetë aq e madhe që SHBA-ja të ndërhyjë. Menjëherë pas kërcënimit, disa vende kanë mbyllur fluturimet e tyre drejt Izraelit. Disa të tjerë kanë lëshuar këshilla për udhëtime dhe tregu i aksioneve në SHBA ka shfaqur një rritje në rënie.

Shumë zyrtarë të lartë në Izrael kanë kërkuar që SHBA-Izraeli të sulmojë menjëherë Iranin dhe të mos presë sulmin e tyre. Ndërkohë, Irani ka paralajmëruar SHBA-në që të mos ndërhyjë ose do të nisë sulme të mëdha kundër trupave të tij të vendosura në disa vende.

 

iran izrael shba