Bota21 Maj 2024, 13:16

Moti i keq "pushton" Italinë, alarm i kuq në Lombardi dhe Veneto; mijëra banorë pa ujë në Bolonja

Shkruar nga Pamfleti

Moti i keq "pushton" Italinë, alarm i kuq në Lombardi dhe

Vazhdon vala e motit të keq në rajonet e Italisë Veriore.

Sot, ka një alarm të kuq në Lombardi dhe Veneto, portokalli në Emilia-Romagna dhe të verdhë në Friuli-Venezia Giulia, Piemonte dhe Trentino-Alto Adige. Situatë kritike pritet edhe në Marche, Lacio dhe Umbria.

Shkollat ​​u mbyllën në zonën e Bolognese (ku mijëra prej tyre kanë mbetur pa ujë që nga mbrëmja e djeshme) dhe në zonën e Modena, ka pasur rrëshqitje dheut dhe një rrugë provinciale u bllokua në zonën e Veronese.

Sakaq, Lombardia është një nga rajonet më të prekura nga shirat e orëve të fundit. Dje ka pasur stuhi në Pavia dhe Brianza.

“Ftoj popullatën të kushtojë vëmendje maksimale, duke ndjekur indikacionet e autoriteteve lokale dhe duke u konsultuar me përditësimet e motit.” – tha këshilltari rajonal Lombard për Mbrojtjen Civile Romano La Russa.