Bota13 Korrik 2023, 08:33

Mund të shpenzosh vetëm 1 euro në ditë në shtetin më të lirë në botë

Shkruar nga Pamfleti

Mund të shpenzosh vetëm 1 euro në ditë në shtetin

Sipas të dhënave të “The World of Statistics”, Pakistani është shpallur vendi më i lirë për të jetuar.

Për të kontrolluar nëse është vërtet kështu, Josh Larkin nga kanali i YouTube “The Burnt Chip” udhëtoi në qytetin më të madh të Pakistanit, në portin kryesor detar dhe qendrën financiare, Karachi.

Në Karachi, ai shkëmbeu një paund britanik, ose rreth 1.2 euro, për 400 rupi pakistaneze dhe u përpoq të zbulonte se çfarë mund të blinte me ato para brenda një dite.

Ai i regjistroi eksperiencat e tij me një aparat fotografik dhe videon e postoi në YouTube, ku deri më tani është parë nga më shumë se 2.6 milionë njerëz.

Në fillim të ditës, Larkin shijoi pijen tradicionale pakistaneze “doodtha”, e cila përbëhet nga qumështi, sheqeri, akulli dhe pijet e gazuara, për vetëm 30 rupi.

Për drekë ai hëngri “biryani”, një pjatë pikante me oriz, patate dhe pulë dhe piu një Pepsi për vetëm rreth 30 cent, dhe për darkë ai shijoi ushqim deti për të cilin shpenzoi po aq.

Në Karachi ai pagoi vetëm tre cent për biletën e autobusit. Gjatë shëtitjes në Karachi, ai zbuloi se qiraja e një apartamenti në atë qytet është rreth 60 euro në muaj.

shteti me i lire