Bota21 Prill 2024, 21:40

“Një barrë në shpinën e kërrusur të Vuçiçit”/ Sa do t'i kushtojë mbrojtja e Radoiçiç Serbisë?

Shkruar nga Pamfleti

“Një barrë në shpinën e kërrusur të

Radoiçiç është anëtar i një rrethi të ngushtë në thelbin e pushtetit, ndaj të cilit Vuçiç nuk mund dhe nuk duhet të drejtojë asnjë sanksion, edhe nëse e gjithë Serbia dështon.

Kur presidenti francez Emmanuel Macron, kohët e fundit, gjatë vizitës së presidentit serb Aleksandar Vuçiç në Paris, përmendi se "është e rëndësishme që pjesëmarrësit e sulmit në Banjska të dalin para drejtësisë", ishte e qartë se Milan Radoiçiç, i vetëshpallur mbrojtës i serbëve të Kosovës, u bë barrë e re për shpinën e përkulur tashmë të Vuçiçit.

Njeriu të cilit i është dhënë “prokura” nga Beogradi për të vendosur për jetë a vdekje në veri të Kosovës dhe të cilin Oliver Ivanoviç e etiketoi si kriminel nga i cili është në rrezik, jo vetëm Vuçiç, por i gjithë vendit.

Para Banjskës, Milan Radoiçiç ishte afër majës së qeverisë në Beograd. Dyshimeve të supozuara nëse Beogradi ka ditur për planet e Radoiçiçit në Banjska, gjenerali dhe president në pension i Kuvendit Kombëtar të Serbisë, Stojanoviç i përgjigjet me një kundërpyetje: “Nëse nuk e dinin se çfarë po bënte Radoiçiç, pse nuk po e ndjekin tani, duke pasur parasysh dëmin që është shkaktuar?"

Sigurisht, sepse nuk munden. Radoiçiç është anëtar i një rrethi të ngushtë në thelbin e pushtetit, ndaj të cilit Vuçiç nuk mund dhe nuk duhet të drejtojë asnjë sanksion, edhe nëse e gjithë Serbia dështon. Ai është në të njëjtin nivel me Sinisha Malin dhe Nikolla Petroviçin dhe si i tillë i paprekshëm.

Stojanoviç thekson se kështu është gjithmonë kur ndiqen gjurmët e parave të diskutueshme që “vërtiten” rreth qeverisë aktuale.

Unë pretendoj se buxheti i SNS-së, i cili është mbushur në mënyrë shumë të dyshimtë, është më i madh se buxheti i Serbisë, por askush në këtë vend nuk mund ta hetojë atë fakt. Kështu ka qenë që në ditët e para të ekzistencës së partisë dhe parave që ua ka dhënë Stanko Subotiç dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite. Me ato para nga buxheti sekret i SNS-së, në këtë vend blihet gjithçka - para së gjithash, heshtja e atyre që në çfarëdo mënyre mund të kërcënojnë sistemin e tyre”, thekson Stojanoviç.

Bashkëbiseduesi i ‘Radarit’ tregon se presidenti po shantazhohet nga të huajt, por edhe kriminelët vendas. Rezultati i rrethanave të tilla është një luftë psikologjiko-propagande kundër popullit të vet, e udhëhequr nga vetë qeveria.

Edhe pse Radoiçiçit po i sekuestrohet prona në Kosovë, ku atij i ndalohet hyrja dhe nuk është parë aty që nga shtatori i vitit të kaluar dhe i është ngushtuar aftësia për të vepruar, në komunat e veriut ende digjen vetura. Në mënyrën e tij të paturpshme, Vladimir Gjukanoviç nga SNS së fundi ka përsëritur vlerësimin e tij në një dalje televizive se vetëm Radoiçiç mund të organizojë rezistencën e serbëve të Kosovës.

Gjatë kësaj kohe në vendkalimet administrative arrestohen serbët e pabindur ose me urdhër të listës serbe monitorohet çdo hap i tyre. Dhe kjo nuk u fshihet atyre.

Edhe pse mosbindja ndaj Listës Serbe kërcënohet me zjarrvënie, arrestim ose humbje të punës, zëvendësministrei për Komunitete dhe Kthim, Radomiroviç thekson se ndikimi i saj ka rënë kryesisht:

Njerëzit nuk duan që jeta e tyre të udhëhiqet nga Milan Radoiçiç dhe lista Srpska, dhe kjo shihet nga ngurrimi i atyre që përmenden për të rënë dakord për një referendum për shkarkimin e kryetarit të komunës. Ata nuk duan referendum sepse e dinë se thirrjes dhe kërcënimeve të Listës Serbe askush nuk do t'i përgjigjet. Qytetarët e kuptuan se motivi i tyre ishte vetëm grabitja. Sipas hulumtimeve të kryera që nga viti 2012, afro 900 milionë euro të taksapaguesve serbë janë përvetësuar përmes një duzinë kompanish që janë themeluar për këtë qëllim dhe janë të gjitha nën kontrollin e Radoiçiçit. Në veri të Kosovës, Radoiçiç sillej si pronar i popullit dhe negocioi me qeverinë e Kosovës në këtë mënyrë”, thotë Radomiroviç.

Ai thekson se flitet shumë sesi tani ka shumë forca speciale në veri, por një fakt i rëndësishëm heshtet në këtë kuptim:

Nëse do të tërhiqeshin, ato bandat që bredhin këtu dhe rrahën dhe ngacmonin qytetarët tanë do të ktheheshin sërish vetëm sepse mendojnë ndryshe. Askush nuk do ta lejojë më këtë. I keni parë në Banjska. Me ato uniforma i kemi parë në dhjetor të vitit 2022, me sa di unë, janë disa uniforma më të vjetra të xhandarmërisë”, thotë Radomiroviç.

Më e rrezikshmja do të ishte vazhdimi i Banjskës

E pyetur nëse Radoiçiç do të ndiqet penalisht për ngjarjet në Banjskë, bashkëbiseduesi i Radarit përgjigjet negativisht.

Mendoj se Vuçiç me siguri nuk do ta dorëzojë. Edhe Millosheviçi, dikur, nuk do të kishte mbetur në pushtet nëse do të kishte ekstraduar Karaxhiçin apo Mlladiçin në Hagë. Është e thjeshtë, ata janë pjesë e qeverisë. Vetëm pas ndryshimit të regjimit do të ndiqen penalisht bandat për të cilat po flasim. Njerëz të Brigadës Veriore morën donacione nga 50 milionë dinarë për projekte për të cilat nuk ka asnjë gjurmë. Të gjitha ato para i kthehen Radoiçiçit. Nëse merrni një donacion prej 20 mijë eurosh, 15 mijë duhet t'i kthehen dhe pesë të tjerat mund t'i shpenzoni sipas dëshirës. Por sigurisht që nuk përmendet projekti”, thotë Radomiroviç.

Dushan Janjiç nga Forumi për Marrëdhënie Etnike, duke folur për pasojat e Banjskës, thekson se si pasojë përfundimtare ka rezultuar në një afrim indirekt të Serbisë me fuqitë perëndimore, përmes blerjes së pajisjeve ushtarake. Ai gjithashtu beson se këmbëngulja e Macron për të ndjekur penalisht Radoiçiçin nuk mund të injorohet.

Shpresoj se nuk do të jetë e nevojshme të kemi Banjska 2, për të cilën tashmë po flitet në Kosovë, por edhe në mediat perëndimore. Ka mënyra shumë më të mira për ta bërë atë. Sipas informacioneve të mia, Vuçiçit i është dhënë një afat që të inicojë çështjen në lidhje me Banjskën deri në maj. Unë jam i prirur të besoj se do të jetë kështu, por mund ta marrim me mend se sa do të zgjasë procesi gjyqësor. Vetë Radoiçiç ka disa rrugë përpara. Gjëja më e keqe është që ai të jetë ky që është tani, një lloj i jashtëligjshëm. Megjithatë, nuk duhet të neglizhohen kontaktet e tij personale dhe aftësitë negociuese, të cilat ai i ka fituar ndër vite”, përfundon Janjiç.

Mbetet për t'u parë se si do të zhvillohen gjërat, por është e qartë se Banjska dhe Milan Radoiçiç, ashtu si rasti i vëllezërve Bitiçi, do ta ndjekin Serbinë si një hije e gjatë edhe për një kohë të gjatë./Përshtati “Pamfleti” ngaRadar