Bota21 Maj 2024, 19:21

Pas SHBA edhe Londra në mbrojtje të Netanyahu-t, David Cameron kritikon Hagën për urdhër-arrestin

Shkruar nga Pamfleti

Pas SHBA edhe Londra në mbrojtje të Netanyahu-t, David Cameron

Pas SHBA-së, kundër Hagës ka dalë edhe Britania, lidhur me urdhër-arrestin për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.
Sekretari i Jashtëm David Cameron ka thënë se askush nuk ka qenë më i ashpër ndaj izraelitëve se vete ai, teksa kritikoi

Gjykatën Penale Ndërkombëtare për tërheqjen e një "ekuivalence morale" midis veprimeve të Hamasit dhe atyre të qeverisë izraelite.

“Askush, mendoj se nuk ka qenë më i ashpër ndaj izraelitëve se unë, në thirrje direkte pas telefonate dhe mesazh pas mesazhi se duhet të përmbushin detyrimet e tyre. Pra, ne nuk u kemi dhënë atyre një faturë të pastër shëndetësore, por kjo është një botë ndryshimi midis kësaj dhe lëshimit të urdhër-arresteve në të njëjtën kohë si ju për Hamasin dhe nxjerrjes së kësaj ekuivalence morale. Dhe nuk është vetëm Britania e Madhe që e ka këtë pikëpamje”, tha Cameron.

Ai vuri në dukje deklaratat nga Amerika, Gjermania, Italia dhe Republika Çeke që dënonin urdhrat e ICC-së, të cilat ai tha se ishin dëshmi se nuk ishte vetëm Mbretëria e Bashkuar që e merr këtë pikëpamje.

Të hënën, kryeprokurori i ICC-së kërkoi urdhra arresti për kryeministrin izraelit Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Gallant, si dhe shefin e Hamasit në Gaza, Yahya Sinëar, Mohammed Deif, komandantin e krahut të tij ushtarak, dhe Ismail Haniyeh, udhëheqësin e tij.