Bota18 Prill 2024, 08:08

Presidenti i SHBA: Ka ardhur momenti i së vërtetës për Ukrainën dhe Izraelin!

Shkruar nga Joe Biden
Presidenti i SHBA: Ka ardhur momenti i së vërtetës për
Presidenti i SHBA, Joe Biden, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe kryeministri i Izrealit, Benjamin Netanyahu/ Ilustrim nga Pamfleti

Amerika nuk duhet të pranojë kurrë asnjërin prej rezultateve – jo vetëm sepse ne mbrojmë miqtë tanë, por sepse siguria jonë është gjithashtu në linjë.

Irani nisi një sulm të paprecedentë kundër Izraelit këtë fundjavë, me një breshëri raketash dhe dronësh. Në të njëjtën kohë, rreth 1500 milje në veri, Rusia vazhdoi bombardimet e saj ndaj Ukrainës, të cilat janë intensifikuar në mënyrë dramatike muajin e fundit.

Si Ukraina dhe Izraeli u mbrojtën kundër këtyre sulmeve, duke mbajtur vijën dhe duke mbrojtur qytetarët e tyre. Dhe të dy e bënë atë me ndihmën kritike nga SHBA.

Tani nuk është koha për të braktisur miqtë tanë. Dhoma e Përfaqësuesve duhet të miratojë legjislacionin urgjent të sigurisë kombëtare për Ukrainën dhe Izraelin, si dhe ndihmën e nevojshme humanitare për palestinezët në Gaza.

Në këtë vit të tretë të luftës së Rusisë, Ukraina vazhdon të sfidojë shanset. Kundër një ushtrie shumë më të madhe, ukrainasit rifituan më shumë se gjysmën e territorit që Rusia pushtoi pas pushtimit të saj në 2022. Ata kanë goditur marinën ruse herë pas here, duke fituar fitore të rëndësishme në Detin e Zi. Dhe ata kanë zhvilluar armë inovative, veçanërisht dronë, për të kundërshtuar forcat ruse. E tyre është një forcë luftarake me vullnet dhe aftësi për të fituar.

Ndërkohë, siç e pamë këtë fundjavë, ushtria izraelite ka teknologjinë dhe trajnimin për të mbrojtur vendin edhe kundër një sulmi me shtrirje dhe egërsi të paprecedentë.

Por ndërsa të dy vendet mund të mbrojnë me aftësi sovranitetin e tyre, ata varen nga ndihma amerikane, përfshirë armatimin, për ta bërë këtë. Dhe ky është një moment kyç.

Vladimir Putin po shton sulmin e tij me ndihmën e miqve të tij. Kina po i siguron Rusisë mikroelektronikë dhe pajisje të tjera që janë kritike për prodhimin e mbrojtjes. Irani po dërgon qindra dronë; Koreja e Veriut po siguron artileri dhe raketa balistike. Ukraina, duke u përballur me mungesë municioni, po humbet territorin që kishte rifituar.

Pas viteve të mbështetjes së Hezbollahut, Hamasit dhe përfaqësuesve të tjerë në sulmet e tyre ndaj Izraelit, duke përfshirë sulmin brutal të Hamasit më 7 tetor, Irani ndërmori një sulm të drejtpërdrejtë të tij – duke shpresuar të depërtonte në mbrojtjen ajrore të Izraelit, duke përfshirë hobenë e Davidit dhe Kupolën e Hekurt, të cilat shpëtoi jetë të panumërta këtë fundjavë.

Si Ukraina ashtu edhe Izraeli janë nën sulmin e kundërshtarëve të pacipë që kërkojnë asgjësimin e tyre. Zoti Putin dëshiron të nënshtrojë popullin e Ukrainës dhe të thithë kombin e tyre në një perandori të re ruse. Qeveria e Iranit dëshiron të shkatërrojë Izraelin përgjithmonë - duke fshirë nga harta shtetin e vetëm hebre në botë.

Amerika nuk duhet të pranojë kurrë asnjërin prej rezultateve – jo vetëm sepse ne mbrojmë miqtë tanë, por sepse siguria jonë është gjithashtu në linjë.

Nëse Rusia triumfon, forcat e zotit Putin do të afrohen më shumë se kurrë me aleatët tanë të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut. "Një sulm ndaj njërit është një sulm ndaj të gjithëve" do të thotë se nëse zoti Putin pushton një aleat të NATO-s, ne do t'i vijmë në ndihmë – siç bënë aleatët tanë të NATO-s për ne pas sulmeve të 11 shtatorit. Ne duhet të shtojmë mbështetjen për Ukrainën tani, për të ndaluar zotin Putin nga cenimi i aleatëve tanë të NATO-s dhe për të siguruar që ai të mos tërheqë trupat amerikane në një luftë të ardhshme në Evropë.

Po kështu, nëse Irani arrin të përshkallëzojë ndjeshëm sulmin e tij ndaj Izraelit, SHBA-të mund të tërhiqen. Izraeli është partneri ynë më i fortë në Lindjen e Mesme; Është e paimagjinueshme që ne të qëndrojmë pranë nëse mbrojtja e tij do të dobësohej dhe Irani do të ishte në gjendje të kryente shkatërrimin që synonte këtë fundjavë. Ne mund ta bëjmë këtë rezultat më pak të mundshëm duke rimbushur mbrojtjen ajrore të Izraelit dhe duke ofruar ndihmë ushtarake tani, në mënyrë që mbrojtja e tij të mbetet plotësisht e pajisur dhe gati.

Nëse Kongresi miraton ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin, ne nuk do të shkruajmë çeqe të zbrazëta. Ne do të dërgonim pajisje ushtarake nga rezervat tona, më pas do të përdornim paratë e autorizuara nga Kongresi për të rimbushur ato rezerva - duke blerë nga furnizuesit amerikanë. Kjo përfshin raketat Patriot të prodhuara në Arizona, raketat Javelin të prodhuara në Alabama dhe predha artilerie të prodhuara në Pensilvani, Ohajo dhe Teksas. Ne do të investonim në bazën industriale të Amerikës, do të blinim produkte amerikane të prodhuara nga punëtorë amerikanë, do të mbështesnim punë në gati 40 shtete dhe do të forconim sigurinë tonë kombëtare. Ne do të ndihmonim miqtë tanë ndërsa do të ndihmonim veten.

Unë kam qenë i qartë në lidhje me shqetësimet e mia për sigurinë e civilëve në Gaza në mes të luftës me Hamasin, por kjo paketë ndihme është e fokusuar në nevojat afatgjata mbrojtëse të Izraelit për të siguruar që ai të mund të ruajë avantazhin e tij ushtarak kundër Iranit ose çdo kundërshtari tjetër. E rëndësishmja, ky projekt-ligj ka financim që do të na lejojë të vazhdojmë të ofrojmë ndihma urgjente humanitare për popullin e Gazës, si dhe për të tjerët që kanë ndjerë ndikimin e konflikteve në mbarë botën.

Është një plan i fortë dhe i arsyeshëm. Nuk duhet të mbahet më peng nga një grup i vogël anëtarësh ekstremë republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve.

Zoti Putin është përpjekur pa pushim të thyejë vullnetin e popullit ukrainas. Ai ka dështuar. Tani ai po përpiqet të thyejë vullnetin e Perëndimit. Nuk mund ta lëmë të ketë sukses.

Ka momente në histori që kërkojnë lidership dhe guxim. Ky është një prej tyre.

*Joe Biden, presidenti i Shteteve të Bashkuara/ Përshtatur nga Wall Street Journal

joe biden putin iran izrael