Bota17 Maj 2024, 22:17

Sa e rrezikuar është SHBA nga një luftë e dytë civile?

Shkruar nga Roberto Vivaldelli

Sa e rrezikuar është SHBA nga një luftë e dytë civile?

41% e amerikanëve kanë frikë se një luftë civile mund të shpërthejë në pesë vitet e ardhshme...

Edhe pse mbetet një skenar shumë i pamundur, pas shumë konflikteve jashtë vendit, që nga viti 2016 e në vazhdim, me ardhjen në pushtet të Donald Trump, në Shtetet e Bashkuara hipoteza e një lufte të dytë civile është ngritur edhe një herë.

Vitet e fundit, në fakt, nuk kanë munguar momentet e tensionit të madh dhe polarizimit ekstrem në debat: nga protestat Black Lives Matter pas vrasjes së George Floyd, deri në sulmin në Capitol Hill më 6 janar 2021. Kemi fjalët e presidentit Joe Biden i cili e përkufizoi kundërshtarin e tij Trump si "një rrezik për demokracinë", ndërsa manjati duhet të përballet me një seri gjyqesh penale, të cilat ai vetë i përcaktoi si një "gjueti shtrigash" të orkestruar nga Biden dhe bashkëpunëtorët e tij në Departamentin e Drejtësisë.

Skenar të cilit i duhet shtuar edhe përplasja e paprecedentë politiko-institucionale mes Teksasit dhe shteteve republikane kundër Uashingtonit për çështjen e emigrantëve dhe përçarjet që nuk kanë të bëjnë vetëm me sferën politike, por mbi të gjitha atë kulturore dhe sociale, me beteja që po zhvillohen në bordet e shkollave dhe universitetet midis konservatorëve dhe progresistëve të zgjuar.

Këto ndarje të thella - tani për tani, paqësore - janë diskutuar vitet e fundit në libra të ndryshëm si "Marrëveshja jocivile" nga Lilliana Mason, “Pse jemi polarizuar nga Ezra Klein”, si dhe "Fusha e gjakut" nga Joanne B. Freeman dhe “Bring” the Shtëpia e Luftës nga Kathleen Beleë.

Filmi që ringjalli debatin

Edhe kinemaja ka thënë së fundmi sugjerimin e një lufte civile të ardhshme dhe të mundshme. Lufta Civile – një film me Kirsten Dunst në rolin e një reportere lufte që fitoi më shumë se 100 milionë dollarë në arkat në mbarë botën – nga shkrimtari dhe regjisori Alex Garland shpërndan tabunë e një lufte civile të paimagjinueshme, duke përshkruar një Amerikë të së ardhmes, të copëtuar nga konflikti në familje dhe dhuna e milicisë, me një udhëheqës autoritar në Shtëpinë e Bardhë, një përpjekje për grusht shteti dhe amerikanët që qëllojnë njëri-tjetrin në rrugë. Në film, në fakt, Teksasi dhe Kalifornia janë aleatë në një "front perëndimor" hipotetik dhe të pamundur kundër qeverisë federale, një shkëputje të cilës i shtohet edhe Florida. Presidenti, një autoritar i mandatit të tretë i luajtur nga Nick Offerman, premton të shtypë rebelët dhe fillon sulme me dron kundër qytetarëve të tij, duke e zhytur vendin në varfëri dhe paligjshmëri.

Sondazhi "shok" i Rasmussen

Flitet aq shumë për një perspektivë katastrofike të këtij lloji sa amerikanët kanë filluar të besojnë se kjo është një hipotezë e besueshme. Sipas një sondazhi "shok" nga Rasmussen Reports, megjithëse shumica e të anketuarve thonë se janë skeptikë për këtë eventualitet (49%), 41% e amerikanëve kanë frikë se një luftë civile mund të shpërthejë në pesë vitet e ardhshme, duke përfshirë 16% të cilët thonë se hipoteza është "shumë e mundshme" në të njëjtën periudhë kohore. 10% thonë se janë të pasigurt për të ardhmen, por është fakt se “mundësia që Amerika mund të përballet së shpejti me një tjetër luftë të brendshme nuk është shumë e largët për shumë votues”, siç vunë në dukje anketuesit e Rasmussen. 37% gjithashtu besojnë se një luftë e re civile ka më shumë gjasa nëse presidenti Joe Biden fiton zgjedhjet e këtij viti, ndërsa 25% mendojnë se e kundërta është më e mundshme nëse ish-presidenti Donald Trump mbizotëron.

Së fundi, 30% thonë se fitorja e zgjedhjeve të këtij viti nuk do të bëjë shumë ndryshim në gjasat e luftës civile. Por sondazhi i Rasmussen nuk është i vetmi që konfirmon frikën e amerikanëve: siç raportohet nga Economist, tashmë në vitin 2022 YouGov zbuloi se 43% e amerikanëve besonin se një luftë civile ishte "të paktën disi e mundshme". Në të vërtetë, çfarë do të ndodhte në hipotezën – e pamundur – që Donald Trump është dënuar në një nga gjyqet në të cilat ai është i implikuar para zgjedhjeve presidenciale në nëntor? Si do të reagonin mbështetësit e tij? Në një intervistë për CNN , Joe Biden tha se rivali i tij republikan "nuk do ta pranojë" rezultatin e votimit, siç bëri në vitin 2020. "Ai mund të mos e pranojë rezultatin e zgjedhjeve, ju siguroj se nuk do ta pranojë atë”, tha ai presidenti amerikan. Deklarata që thonë shumë për një demokraci gjithnjë e më të pasigurt dhe në një krizë identiteti. /Përshtati "Pamfleti" nga "Inside Over"