Bota15 Prill 2024, 08:50

Skenari "i mirë", "i keq" dhe "i dëmshëm"; tre lëvizjet në fushën e shahut që vendosin paqen në Lindjen e Mesme

Shkruar nga Pamfleti
Skenari "i mirë", "i keq" dhe "i
Presidenti Joe Biden takohet me anëtarët e ekipit të Sigurisë Kombëtare në lidhje me sulmet me raketa të shpalosura ndaj Izraelit nga Irani, të Shtunën, 13 Prill 2024, në Dhomën e Situatave të Shtëpisë së Bardhë

Sulmi historikisht i paprecedentë i nisur nga Teherani në orët e para të së dielës kundër Izraelit, krijon të dhëna të reja që sot varen vetëm nga zgjedhjet e Benjamin Netanyahut .

Kur Teherani, për herë të parë që nga viti 1948 dhe "lindja" zyrtare e shtetit të Izraelit, zgjedh të godasë Izraelin nga tokat e veta, "rrëzimet" është e pamundur të mos prekin të gjithë botën.

Fakti që Izraeli arriti me ndihmën e plotë të SHBA-së, Britanisë dhe Jordanisë të rrëzojë 99% të asaj që analistët amerikanë e quajtën "sulmi më i madh me dron" është pa dyshim një argument i rëndësishëm, veçanërisht për Joe Biden, në mënyrë që tensioni. nuk përhapet si zjarri i egër.

SHBA-të sot po përpiqen me ndërhyrje të vazhdueshme të nivelit të lartë t'i dërgojnë mesazhin kryeministrit të Izraelit se tashmë ka fituar kundër Teheranit, pasi sulmi izraelit në Damask e privoi Iranin nga personeli i rëndësishëm ushtarak, ndërsa përgjigja iraniane ishte pa asnjë rezultat. fare. Nuk janë dy, por tre skenarë në tavolinë sot. Me pak fjalë, askush nuk mund t'i përmbledhë ato në "të mira", "të këqija" dhe "të dëmshme".

Skenari "i mirë" i pritjes

Në rastin "më të mirë", Tel Aviv dhe Netanyahu do të pranojnë presionin dhe mesazhin nga Shtëpia e Bardhë dhe nuk do t'i përgjigjen drejtpërdrejt sulmit iranian. Izraeli në këtë rast do të mbajë në dorë një "kartë" shumë të rëndësishme me amerikanët dhe do të zgjedhë momentin në të cilin do ta "luajë", edhe nëse do të thotë ta bëjë këtë për të rivendosur diçka nga marrëdhëniet e prishura me Uashingtonin. .

Në këtë skenar, Teherani nuk gjendet askund, sipas fjalëve të delegacionit të përhershëm të vendit në OKB. Por kjo nuk do të thotë se regjimi i Teheranit nuk do të vazhdojë luftën e acarimit kundër Izraelit, nëpërmjet Hezbollahut nga Libani dhe Huthit nga Jemeni. Në çdo rast në këtë skenar ne do të kthehemi në rajon në krizën që ekziston që nga 7 tetori.

Skenari "i keq"

Në skenarin "të keq", Izraeli do të përpiqet gjithashtu për herë të parë në histori të godasë objektivat në Iran drejtpërdrejt nga toka e tij. Në këtë rast, Tel Avivi ka të ngjarë të shënjestrojë objektivat që kanë lidhje me sulmin e djeshëm, pasi është në doktrinën e vendit "të godasë përsëri ata që na godasin". Në këtë rast, avionët luftarakë izraelitë ka të ngjarë të godasin bazat nga të cilat janë lëshuar drone dhe raketa balistike kundër vendit.

Në këtë rast, Teherani e ka bërë të qartë se situata do të përshkallëzohet edhe më shumë, duke u zotuar se do të nisë një sulm të ri ndaj Izraelit në të njëjtat "masa" si përgjigja izraelite. Ky skenar është padyshim “i keq”, pasi mund të mos përshkallëzohet menjëherë, por vazhdimisht po përshkallëzohet në një krizë tepër të rrezikshme.

Skenari "shkatërrues"

Në skenarin absolutisht të pashmangshëm, Izraeli do të tentojë të sulmojë gjithçka dhe jo vetëm Teheranin, por edhe të gjithë partnerët e tij në Lindjen e Mesme . Në këtë rast, ka mundësi që pas dekadash të mos kemi vetëm një luftë arabo-izraelite, por një luftë asimetrike mes Izraelit dhe Iranit.

Në këtë skenar, askush nuk mund të mbetet i pa përfshirë dhe madje edhe Egjipti dhe Jordania aktualisht "neutrale" do të duhet të bëjnë zgjedhje kritike dhe të vështira.

Joe Biden është i bindur se, pa presion, Izraeli mund të kishte bërë zgjedhjen më ekstreme, duke qenë se vendi është nën presion prej muajsh dhe qeveria Netanyahu nuk ka asgjë për të humbur./ Përshtatur nga CNN.GR

iran izreael shba