Bota13 Prill 2024, 15:28

Tensionet arrijnë kulmin, pamjet kur ushtarët iranianë mësyjnë me helikopter në anijen izraelite (Video)

Shkruar nga Pamfleti

Tensionet arrijnë kulmin, pamjet kur ushtarët iranianë

Tensionet mes Izraelit dhe Iranit kanë shkuar në kulm. Agjencia shtetërore e lajmeve iraniane ka thënë se rojet kanë kapur një anije "të lidhur me Izraelin".

Një helikopter i forcave speciale të marinës hipi në anijen me flamur portugez dhe mori kontrollin e saj, shtoi IRNA.

Ata thanë se anija e sekuestruar po transferohet në ujërat territoriale të Iranit. Aksioni vjen disa ditë pasi Irani paralajmëroi se mund të mbyllte zonën për trafikun detar.

Një video e shpërndarë nga një zyrtar i mbrojtjes tregon komandot që bastisin anijen pranë ngushticës së Hormuzit, raporton Associated Press.

Komandot shihen duke u hedhur mbi një pirg kontejnerësh në kuvertën e anijes.

Një anëtar i ekuipazhit në anije dëgjohej duke thënë: "Mos dil jashtë".

Më pas ai u thotë kolegëve të tij të shkojnë te ura e anijes pasi më shumë komando zbresin në kuvertë. 

Një komando mund të shihet duke u gjunjëzuar mbi të tjerët për t'u siguruar atyre një zjarr të mundshëm.