Bota13 Prill 2024, 13:16

Tensionet në Lindjen e Mesme/ Irani nis sulmet, kap anijen e miliarderit izraelit në Ngushticën e Hormuzit

Shkruar nga Pamfleti

Tensionet në Lindjen e Mesme/ Irani nis sulmet, kap anijen e miliarderit

Ushtria britanike paralajmëroi të shtunën se persona të panjohur mund të kenë hipur në një anije pranë ngushticës kritike të Hormuzit. Një zyrtar i Mbrojtjes së Lindjes së Mesme ia atribuoi sekuestrimin e anijes Iranit.

Paralajmërimi nga Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar nuk dha detaje të imbarkimit në Gjirin e Omanit, jashtë qytetit port të Emirateve të Fujairah.

Anija e përfshirë ka të ngjarë të jetë MSC Aries me flamur portugez , një anije kontejneri e lidhur me Zodiac Maritime me bazë në Londër. Zodiac Maritime është pjesë e grupit Zodiac të miliarderit izraelit Eyal Ofer.

Edhe media shtetërore iraniane thotë se Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike kapi një anije mallrash pranë ngushticës së Hormuzit.

Raporti citon burime që thonë se anija ishte nga kompania e transportit Zodiac Maritime në pronësi të manjatit izraelit Eyal Ofer. Ai lundronte nën flamurin portugez.

Më herët, ne raportuam se Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar thanë se një anije ishte kapur 50 milje detare (93 km) në verilindje të Fujairah, një qytet i Emirateve afër ngushticës së Hormuzit, që formon hyrjen në Gji.

Incidenti vjen në mes të tensioneve të rritura midis Iranit dhe Perëndimit.

Irani që nga viti 2019 ka qenë i përfshirë në një seri konfiskimesh anijesh.

Gjiri i Omanit është afër ngushticës së Hormuzit, gryka e ngushtë e Gjirit Persik përmes së cilës kalon një e pesta e të gjithë naftës. Fujairah, në bregun lindor të Emirateve të Bashkuara Arabe, është porti kryesor i rajonit për anijet që marrin ngarkesa të reja nafte, marrin furnizime ose shkëmbejnë ekuipazhin.

 

tensionet në lindjen e mesme