Bota14 Prill 2024, 00:49

Zbulohen objektivat që synon Irani, mbi 100 dronë rrëzohen në kufirin izraelit

Shkruar nga Pamfleti

Zbulohen objektivat që synon Irani, mbi 100 dronë rrëzohen

Dronët dhe raketat që Irani lëshoi ​​kundër Izraelit do të godasin Lartësitë Golan - në kufirin midis Izraelit, Libanit, Jordanisë dhe Sirisë - dhe një bazë ajrore izraelite në shkretëtirën Negev, në Izraelin jugor. Raporton Neë York Times .

Ndërkohë Radioja ushtarake izraelite tha se më shumë se 100 dronë ishin kapur jashtë territorit izraelit me ndihmën e SHBA dhe Britanisë.

Burimet amerikane vlerësojnë numrin e dronëve të lëshuar nga Irani drejt Izraelit në 400-500". Kjo është raportuar nga faqja e internetit Ynet.