Editorial23 Maj 2024, 21:00

Pse Erdogan (miku i Ramës) nuk po arrin të shërohet dot nga sëmundja e “gylenizmit”?

Shkruar nga Mirko Marchi
Pse Erdogan (miku i Ramës) nuk po arrin të shërohet dot nga
Erdogan dhe Gylen

Infiltrimi i gylenistëve në organet shtetërore, është makthi i vërtetë i Erdoganit dhe ithtarëve të tij...

Në javët e fundit, autoritetet turke kanë njoftuar arrestimin e 544 personave të dyshuar si të lidhur me Fethullah Gylen, predikuesin që dikur ishte një aleat i madh i Recep Tayyep Erdogan, por në vitin 2016 u konsiderua përgjegjës për tentativën për grusht shteti kundër presidentit. Hakmarrja e Erdoganit ishte e rëndë: dhjetëra mijëra të arrestuar, 140 mijë u larguan nga detyra dhe gati tre mijë u dënuan me burgim të përjetshëm. Jo vetëm kaq: ekstradimi i ndjekësve të Gylenit ishte gjithashtu një nga kushtet që Erdogan u përpoq të vendoste për të dhënë pëlqimin e tij për hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO, një kërkesë që më pas u braktis.

Për më tepër, "gylenizmi" është tashmë një sëmundje kronike për Erdoganin, i cili thjesht nuk mund të shërohet prej saj. Vala e fundit e arrestimeve, sipas ministrit të Brendshëm Ali Yerlikaya, u përhap në 62 nga 81 provincat e vendit, duke treguar se sa e thellë dhe masive ishte. Dhe, tha ministri, ajo u zhvillua kundër “individëve që kishin depërtuar në administratën publike në nivele të ndryshme”. Dhe pikërisht ky, infiltrimi i gylenistëve në organet shtetërore, është makthi i vërtetë i Erdoganit dhe ithtarëve të tij.

Makthi iu rikthye regjimit turk dhjetorin e kaluar, kur prokuroria e Stambollit urdhëroi arrestimin e dhjetëra personave, përfshirë emra të rëndësishëm në nomenklaturën turke: bijtë e ministrave të Brendshëm, të Ekonomisë dhe të Mjedisit dhe Urbanistikës, biznesmenë të famshëm të lidhur me ndërtimin si Reza Zarrab, Ali Ağaoğlu dhe Süleyman Aslan, menaxher i përgjithshëm i bankës shtetërore Halkbank, si dhe një bollëk zyrtarësh dhe burokratësh të lartë. Të gjithë përballen me akuza për korrupsion dhe abuzim me ndërtimet.

Një goditje e rëndë e papritur për Erdoganin dhe drejtuesit e partisë së tij, AKP-në, të cilët janë gjithnjë e më të bindur se ndjekësit e Gylenit kanë arritur të depërtojnë në administratën shtetërore, por edhe në drejtësi dhe shërbimet sekrete. Prandaj vala e represionit, e cila, për të mos gabuar, filloi me largimin e disa policëve dhe magjistratëve që po ndiqnin hetimet.

Skandali, megjithatë, nuk mund të shuhej dhe shkaktoi turbulenca brenda vetë AKP-së. Rasti i mbulimit më të madh mediatik ishte ai i ish-futbollistit (i parë edhe në Itali për Torinon dhe Interin) Hakan Sukur, i njohur për simpatitë e tij gyleniste. Deputeti i AKP-së dha dorëheqjen pas arrestimeve, duke denoncuar synimin e qeverisë për të mbyllur shkollat ​​e lëvizjes së Gylenit. Maja e një ajsbergu fërkimesh politike brenda partisë së Erdoganit që mund të shfaqen herët a vonë. /Përshtati "Pamfleti" nga "Inside Over"

Ndërkohë duhet theksuar se Erdogan e ka shtrirë sëmundjen e tij edhe jashtë vendit dhe një ndër ata që është infektuar është kryeministri Edi Rama. Erdogan ka kërkuar disa herë që Rama të ekstradojë gylenistët dhe të mbyllë shkollat e tij.