Fatmir Xhafaj “kamerdarja” e fundit për dyshen mafioze Berisha-Meta

Fatmir Xhafaj "kamerdarja" e fundit për dyshen mafioze Berisha-Meta

Refuzimi i Fatmir Xhafaj për të dhënë dorëheqjen lojë e Ramës, Berishës,  Monikës dhe Bashës për të sabotuar negociatat ne qershor dhe për të vonuar zbatimin e reformës në drejtësi që do t’i çojë në burg njëri pas tjetrit

Qëndrimi i Fatmir Xhafajt çdo minutë më shumë në krye të Ministrisë së Brendshme thellon më tej koston për Shqipërinë dhe shqiptarët, në interes të klasës politike mafioze të Tiranës.

Nëse Fatmir Xhafaj vijon rezistencën, ai mund të bëhet edhe shkak për bllokimin e negociatave në qershor, zhvillim ky që i intereson politikës së korruptuar të Tiranës, e cila tmerrohet nga afrimi me BE, pasi është mësuar në kënetën e aferave, krimeve dhe orgjive në Tiranë, e patrazuar nga askush.

Nga pikëpamja ligjore, Fatmir Xhafaj nuk ka asnjë përgjegjësi, por moralisht, është e papranueshme që ministër i Brendshëm të jetë vëllai i një trafikanti droge. Situata bëhet edhe më e rëndë në kushtet kur Fatmir Xhafaj ka udhëhequr reformën në drejtësi.

Dhe faktori ndërkombëtar është tejet i ndjeshëm ndaj paradokseve dhe absurditeteve të tilla, që i prodhon vetëm një politikë kriminale si kjo e Shqipërisë.

Mbajtja e tij në krye të ministrisë më të rëndësishme në vend është një mesazh i qartë që politika e Tiranës i çon Brukselit, se nuk e do çeljen e negociatave, por vijimin e historisë së korrupsionit, lojës së fjalëve, propagandës, plaçkitjes së Shqipërisë, sundimit, pasurimit dhe dëfrimit me dashnore nëpër zyrat e shtetit.

Refuzimi i Fatmir Xhafajt për të dhënë dorëheqjen është pikësëpari oksigjen për dy kokat e krimit dhe korrupsionit në Shqipëri dhe Ballkan, Sali Berisha dhe Ilir Meta. Kjo dyshe mafioze, me shkeljen e syrit nga Edi Rama, po e përdor Xhafajn si armë për të goditur reformën, meqenëse Xhafaj ka drejtuar komisionin në reformën në drejtësi dhe njëkohësisht Komisionin e Ligjeve.

Ata duan që të delegjitimojnë reformën, me anë të Xhafajt, kur në fakt reformën e ka bërë Perëndimi, për të shembur kështjellën e krimit dhe korrupsionit në Shqipëri, ndërsa Xhafaj ka qenë thjeshtë një zbatues.

Dihet tashmë se reforma në drejtësi është gracka e amerikanëve për të shkatërruar përfundimisht dyshen famëkeqe Berisha-Meta. Shkatërrimi po bëhet me disa faza. Faza e parë është shkarkimi i bandës së gjyqtarëve dhe prokurorëve të Berishës dhe Metës, që të mos kenë mundësi shpëtimi. Tashmë banda e Berishës dhe Metës në drejtësi po i mbath nga frika e Vetingut.

Faza e dytë parashikon konfiskimin e pasurive të krimit dhe korrupsionit. Faza e tretë parashikon dënimin me burg për qindra krime ekonomike, njerëzore, mjedisore etj. Rezistenca e Fatmir Xhafajt e dobëson dhe ngadalëson procesin e shkatërrimit të Berishës dhe Metës.

Rezistenca e Xhafajt i intereson edhe Edi Ramës, i cili edhe pse nuk është i rrezikuar sa Ilir Meta dhe Sali Berisha, ka frikë se mund të përfundojë në burg. Në këto rrethana qëndrimi i Xhafajt në krye të Ministrisë së Brendshme është një lojë e të gjithë kastës së keqbërësve në Shqipëri, ku përfshihen Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta, Monika Kryemadhi dhe Lulzim Basha, duke përfshirë edhe zagarët e tyre të korrupsionit dhe krimit.

Duke mbrojtur Xhafajn, kjo kastë arrin dy qëllime: Së pari po vonon ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe së dyti po provokon bllokimin e negociatave në qershor./Pamfleti.com

usa
Loading...
Loading...


ligji 35 ligji 35
WhatsApp Denonco tek Pamfleti