Forum22 Prill 2024, 22:07

Gazetari grek: Fredi Beleri, ky “kriminel provokator” që u kthye në 'zarin' e Ramës dhe Mitsotakis!

Shkruar nga Kostas Vaxevanis
Gazetari grek: Fredi Beleri, ky “kriminel provokator” që u
Rama-Mitsotakis dhe Beleri

Gazetari grek Kostas Vaxevanis, ka publikuar një opinion mbi kandidimin e Fredi Belerit për eurodeputet. Ai ka treguar të shkuarën e errët të tij, teksa tregon se si Rama dhe Mitsotakis kanë luajtur me historinë e tij. Sipas gazetarit, me këtë kandidim, Mitostakis po ndihmon Ramën, teksa vetë merr votat e nacionalistëve. Me pak fjalë, Beleri po përdoret si "zar".

Zoti Mitsotakis, ju e dini që unë jam socialist, por nuk e fsheh që për mua ju jeni kryeministri më i mirë grek”. Me këtë frazë kryeministri shqiptar Edi Rama iu drejtua homologut të tij grek më 6 dhjetor 2022, kur ai vizitoi Tiranën. Siç doli në vitet në vijim, Rama donte të thoshte atë që tha për Mitsotakis. Veç kësaj, në shumë gjëra Rama kopjon Mitsotakisin dhe përtej dallimeve politike që ai thirri si “socialist”, ka një mirëkuptim të përbashkët mes dy miqve të mirë për “investimet”, “zhvillimin” e fondeve, shtetin ligjor dhe shitjen e pronës publike. Le të shtojmë edhe të njëjtat kompani konsulente (Majoritas) që u kujdesën për fitoren e tyre elektorale.

Rivaliteti i fundit mes dy politikanëve, që synon burgosjen e minoritarit Fredi Beleri pas zgjedhjes së tij në bashkinë e Himarës, është një taktikë komunikimi fitimprurëse për të dy, ajo që quhet fitore në menaxhim.

Mitsotakis zgjodhi të heqë Belerin si kandidat për eurodeputet në mënyrë që të ndalojë rrjedhjet në të djathtën ekstreme. Beleri, i cili shfaqet si përfaqësuesi i minoritetit në Shqipëri, në realitet është shprehës i pikëpamjeve më ekstreme dhe më të luftës së ftohtë për minoritetin. Ai, i cili ka dalë nga kallëpi i Mitropolit Konitsa Sevastianou, me predikimet e tij për “kukullën e vërtetë vorioepirote”, po krijon në mënyrë të rreme imazhin e mbrojtësit të të drejtave të minoritetit. Në realitet, ai është një adhurues i klimës së anomalive që përpiqet ta mbajë minoritetin peng të nocioneve të autonomisë, në vend që të pretendojë atë që i takon. Prandaj, nuk ka asnjë kandidat më të mirë për të kujtuar se Mitsotakis mund të bashkëjetojë si me jetimët e Karatzaferis, ashtu dhe me qentë e Agimit të Artë në pallatin (e tij) të së djathtës.

Nga vendimi për të kandiduar Belerin, përfiton në radhë të parë Edi Ramës. Kryeministri shqiptar është çliruar nga dhimbja e kokës e problemit të Belerit me zgjedhjen e tij si deputet në Parlamentin Europian. Për të shkuar në Parlamentin Evropian largohet nga posti i kryebashkiakut. Rama është fituesi i madh edhe për arsye të tjera. Minoriteti në Shqipëri ka probleme serioze të pazgjidhura, të cilat përfshijnë shpronësimin e pronave të minoritetit grek përmes trukeve të ndryshme ligjore. Pas këtij sulmi ndaj minoritetit nuk qëndrojnë vetëm “rrathët e errët të dehelenizmit të Vorio Epirit”, por bizneset qeveritare të miqve të Edi Ramës, të cilët duan që brigjet e Shqipërisë të ndërtojnë parajsën e tyre turistike. Në këtë dizajn është edhe konflikti i interesave me “kumbarët” e minoritetit, të cilët ndërtojnë një konflikt kombëtar për të mbuluar interesin real në para.

Favori që Mitsotakis i bëri Edi Ramës është se e ktheu një çështje serioze të të drejtave të minoriteteve, ku përfshihet edhe sekuestrimi i pronave të saj, në një çështje “Beleri”. Të drejtat dhe shkelja e shtetit të së drejtës në Shqipëri kaluan në problemin e një personi. Vendosja e Belerit në Parlamentin Europian i zgjidh problemin Ramës, i cili nuk ka pse të kërkojë falje për arbitraritetin e tij. Në të njëjtën kohë, Mitsotakis fiton profilin e shqetësimit kombëtar. Prandaj, besnikët e ekstremit të djathtë vijnë në zgjedhje për të adhuruar Mitsotakisin, Belerisin dhe beglerinë e tij, instrumentalizimin dhe shfrytëzimin e çështjeve serioze kombëtare për përfitime elektorale. “Te lumtë” siç do të thoshte Edi Rama.

Zgjedhja e Beleri jo vetëm që tregon aventurizmin e Mitsotakis, por tregon edhe aderimin e tij ndaj praktikave të rrezikshme.

Do të më lejoni të kaloj nga analiza në historinë që kam jetuar dhe regjistruar si gazetar nga viti 1994 deri në 1999 në lidhje me Fredi Bellerin.

Mëngjesin e 19 prillit 1995 mbërrita i përgjumur në kufirin greko-shqiptar si gazetar i “Mega”-s. Një bllok konvencional dhe i rastësishëm policie kishte pikasur pak orë më parë dy makina me armë kallashnikovi, radio dhe maska. Në makina ndodheshin shtatë persona, të cilët u arrestuan. Ndjekja e njërit prej këtyre personave (ai ishte arratisur fillimisht) çoi në zbulimin e armëve të tjera në Athinë. Vlerësimi i policisë ishte se personat në fjalë, shqiptarë me kombësi greke, ishin një grup provokator që po përgatiste një sulm të armatosur në kampin Logos në Shqipëri. Ishte një operacion i përsëritur i atij që u zhvillua në prill 1994 në kampin shqiptar të Peshkëpisë. Persona të armatosur kishin hyrë në kamp, ​​kishin vrarë dy ushtarë dhe kishin marrë armët (Kallashnikov dhe Tukarev) duke thënë se po vepronin në emër të luftës për “Vorio Epirin". Përgjegjësinë për aksionin e mori Fronti për Çlirimin e Vorio Epirit (MAVI).

Të shtatë të arrestuarit, sipas policisë së asaj kohe, ishin anëtarë të MAVI. Rrjedhjet nga qeveria greke flisnin për provokatorë, të cilët synonin të prishnin marrëdhëniet mes dy vendeve. Kryeministri Andreas Papandreu bëri deklarata të ashpra, ndërsa flitej për agjentë të fuqive të huaja.

Për të konfirmuar atë që thuhej, pala shqiptare bëri të ditur se kallashnikovët që u gjetën në pronësi të të shtatë personave, ishin mes atyre që u vodhën në sulmin vrasës në kampin e shqiptarëve.

Një nga shtatë ata që ishin arrestuar dhe lënë në paraburgim ishte i riu në atë kohë Fredi Beleri. Hetuesi (nëse më kujtohet mirë ishte Apostolos Papatheodorou) ishte një katapultë kundër të shtatëve. Ishte padyshim një nga rastet me interes të madh gazetaresk dhe diplomatik.

Ndërkohë që provat e marrjes në pyetje ishin të pakontestueshme për veprimin e të shtatëve, prokurori Eleftherios Patsis ndryshoi aktakuzën e rëndë që lidhej me vrasjet, prishjen e marrëdhënieve mes vendeve dhe veprimet e rrezikshme, duke i akuzuar për mbajtje dhe kontrabandë armësh. Sipas propozimit të prokurorit të tij, disa djem të mirë dhe nacionalistë i kanë blerë armët nga disa shqiptarë të panjohur. Prandaj, krimi i tyre i vetëm ishte se ata posedonin armë nga mendjelehtësia.

Të arrestuarit u dënuan fillimisht me tre deri në katër vjet burg dhe në Gjykatën e Apelit u dënuan vetëm 12-18 muaj. Gjyqi, edhe pse ishte një rast i thjeshtë armëmbajtjeje sipas prokurorit, u zhvillua me dyer të mbyllura në burgjet e Koridhalios për “arsye kombëtare”. Tani se si një armëmbajtje e thjeshtë, ndërkohë që në të njëjtën kohë përbën një sekret kombëtar, ia vlen të vihet në dyshim. Prokurori Patsis e përdori disa herë publicitetin për çështje të tjera të çuditshme dhe u largua nga drejtësia, ndërsa Beleri dhe miqtë e tij u rritën si drejtues minoritarë. Pas dënimit të lehtë të të shtatëve u raportua se me kërkesë të një vendi aleat dhe për shkak se situata me shqipfolësit në Kosovë ishte e tensionuar, Greqisë dhe Shqipërisë iu kërkua të mbyllnin kapitullin e tensionit dhe anomalisë së tyre. Tashmë kishte vendime për një Kosovë të pavarur dhe të dy vendet duheshin për atë që do të vinte. Historia mund të titullohet "nga provokatorët terroristë, në heronj", por në fund ajo vazhdon me përgjegjësinë e Mitsotakis. /Përshtati “Pamfleti” nga “Documento News