Foto/ Ndahet nga jeta regjizori i njohur, dy herë fitues i çmimit Oscar!

Foto/ Ndahet nga jeta regjizori i njohur, dy herë fitues i çmimit Oscar!

Ndahet nga jeta regjisori dhe skenaristi i njohur Molos Formas.

86 vjeçari kishte lindur në Cáslav, 18 shkurt 1932 dhe gjate karrieres se tij te gjate, Forman fitoi dy çmime Oscar si regjisori më i mirë dhe dy Golden Globe për punën e tij në filmin e suksesshem “Dikush fluturoi në folenë e krisur” .

Në festivalet kryesore evropiane ai u nderua me Çmimin e Madh të Jurisë së në Festivalin e Cannes për “Taking Off” me Ariun e Argjendtë. /PamfletiMAGAZINEMilos Forman DeadMiloÅ¡ Forman on the set of One Flew Over the Cuckoo's Nest

Loading...

Loading...
WhatsApp Denonco tek Pamfleti