Gjyqtarët e prokurorët e “djegur” nga Vettingu do shkojnë në burg, do kthejnë paratë e vjedhura. Ministria e Drejtësisë, gati fazën e dytë të ndëshkimit

Gjyqtarët e prokurorët e “djegur” nga Vettingu do shkojnë në burg, do kthejnë paratë e vjedhura. Ministria e Drejtësisë, gati fazën e dytë të ndëshkimit

Nuk do të ketë qetësi, paqe dhe liri për të gjithë prokurorët dhe gjyqtarët që kanë dalë nga sistemi i drejtësisë qoftë me dorëheqje apo si të “djegur” nga Vettingu.

Zv.ministri i Drejtësisë Toni Gogu në një deklaratë për shtyp është shprehur se së shpejti do të nisë faza e dytë ndëshkimore për të gjithë ata gjyqtarë dhe prokurorë që janë kapur në abuzim, pavarësisht se janë jashtë sistemit të drejtësisë.Nëse ata kanë menduar se ia kanë hedhur me kaq, e kanë gabim paralajmëron ai ai.

“Vetingu që po zbulon pasuri të paimagjinueshme me shkelje ligjore të panumërta duhet të pastrojë llumin në togën e zezë.

Gjyqtarët dhe prokurorët nuk do t’ia hedhin me kaq. Nëse mendojnë se kanë shpëtuar se janë larguar nga sistemi e kanë gabim. Shumë shpejt do të nisë faza e dytë ndëshkimore.

Siç mendohej se kupola në drejtësi nuk do të shembej, kjo gjë po ndodh. Siç deklarova Ministria e Drejtësisë ka ndërmarrë të gjitha vendimet për çdo vendim të marrë haptazi në kundërshtim me ligjin”, shprehet zv.ministrii Drejtësisë.

Por një qëndrim të tillë e ka mbështetur dhe kryeministri Edi Rama në mënyrë publike, teksa e poston deklaratën e zv.ministrit të Drejtësisë përmes videos në ERTV, të shoqëruar me një citim të tij.

“Vetingu, po zbulon në sytë e shqiptarëve pasuri të paimagjinueshme dhe shkelje ligjore të panumërta nga ana e gjyqtarëve e prokurorëve.

Vetingu mund e duhet ta pastrojë deri në fund llumin e mbështjellë me togën e zezë- në deklaratë për median zëvendësministri i Drejtësisë Toni Gogu”, shkruan Rama në rrjetin social.

Mësohet se Ministria e Drejtësisë ka hartuar strategjinë e zbatimit të fazës së dytë të ndëshkimit për të gjithë ata gjyqtarë dhe prokurorë, të cilët ose kanë dhënë dorëheqje ose kanë ngecur në “rrjetën” e Vettingut.

Të gjitha vendimet që kanë dhënë gjyqtarët e prekur nga Vettingu apo dosjet që kanë hetuar prokurorët po të “djegur” nga Vettingu do të kalojnë në “sitën” e një grupi ekspertësh për të parë përputhshmërinë e tyre me ligjin.

Mësohet se pjesë e kësaj strategjie është kopsitja e dosjes së abuzimeve, dërgimi në burg i të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve në shkelje ligji, por dhe sekuestrimi i parave dhe i pasurive të tyre, të vëna përmes abuzimit.

Adriatik Llalla ish kryeprokurori e hapi rrugën, pritet të ndëshkohen dhe abuzuesit e tjerë./Pamfleti/

error: Ndalohet ribotimi i artikullit! E drejta e autorit pamfleti.net.