Politike29 Dhjetor 2022, 11:08

Humbja e parë me Kosovën, alarmohen mediat në Beograd: Tirana dhe Prishtina po kërkojnë të shtypin Serbinë!

Shkruar nga Pamfleti
Humbja e parë me Kosovën, alarmohen mediat në Beograd: Tirana dhe

Mediat serbe shkruajnë se Shqipëria dhe Kosova i kanë kërkuar Uashingtonit dhe Brukselit të ‘detyrojnë’ Beogradin të heqë dorë nga krahina e tij jugore.

“Shqipëria dhe Kosova së bashku sulmuan Serbinë, duke kërkuar në adresat më me ndikim që vendi ynë të shënohet si fajtori kryesor për bllokadën aktuale të veriut të Kosovës dhe Metohisë dhe gjithashtu t’i bëhet presion për t’u tërhequr nga krahina e saj jugore. Veprimi i fundit i Tiranës dhe Beogradit, i realizuar me letra në Uashington dhe Bruksel, është një tjetër konfirmim se politikat e tyre të jashtme janë të koordinuara dhe motivimi për lëvizje të tilla e të ngjashme kundër Serbisë duhet kërkuar në projektin e papërfunduar të krijimit të një “Shqipëria e madhe”, thonë analistët e ‘Kurir’.

Media serbe ‘Kurir’ shkruan se Shqipëria e shfrytëzoi këtë krizë në Kosovë për t’i ardhur në ndihmë Prishtinës.

“Këshilli i ambasadorëve shqiptarë i dërgoi një letër publike presidentit të Amerikës, Joe Biden, duke i kërkuar që të bëjë presion ndaj Serbisë për heqjen e barrikadave”, thuhet në artikull.

“Ne mbetemi të hutuar nga vetëkënaqësia e vazhdueshme me të cilën SHBA dhe BE e trajtojnë Serbinë dhe shpresojmë të shohim një rishqyrtim të qasjes suaj në favor të një qasjeje që Beogradi e konsideron përgjegjëse… Prandaj, zoti President, kërkojmë vëmendjen tuaj ndaj situatës në zhvillim, që përmes presionit ndaj Serbisë dhe aleatëve të saj në veri të Kosovës të krijojë një mjedis të sigurt për të hequr të gjitha pengesat dhe bllokadat dhe për të mundësuar një kthim të shpejtë dhe normal të kushteve që do të lehtësonin përparimin në dialogun e udhëhequr nga BE- shkruhet në letër.

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaka, tha se vendi i saj mbështet me vendosmëri Kosovën dhe akuzoi Beogradin për goditjen e armëve. Për këtë ka reaguar shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, i cili i ka kujtuar koleges së tij nga Shqipëria se nuk e kishte paralajmëruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se ka obligim ndërkombëtar që të zbatojë Marrëveshjen e Brukselit, Rezolutën 1244 dhe të gjitha dokumentet tjera relevante.

“Në vend që ta paralajmërojë që të mos kërcënojë paqen dhe stabilitetin në rajon, ministrja shqiptare ende po e inkurajon për provokime të mëtejshme. Prandaj ajo dhe gjithë bashkësia ndërkombëtare mbajnë përgjegjësi të madhe për gjithçka që po ndodh dhe që mund të ndodhë në Kosovë”, tha Daçiç.

Sipas ‘Kurir’, edhe Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diaspora e Kosovës u ka dërguar letra vendeve të BE-së.

“Në to kanë kërkuar që të merren masa ndaj Serbisë, e cila, sipas tyre, vazhdimisht po tenton të destabilizojë veriun e Kosovës, së fundmi edhe duke vendosur barrikada. Letra përmend gjithashtu sulmin e supozuar me bombë shokuese ndaj anëtarëve të EULEX-it, kërkesën e Serbisë për vendosjen e trupave serbe në Kosovë, “që në mënyrë të frikshme të kujton taktikat ruse të pushtimit të një shteti sovran (Ukrainë) me pretekstin e mbrojtjes së ‘komunitetit të tyre të rrezikuar”.-shkruhet në artikull. Ivan Miletiq nga Instituti për Diplomaci Publike thotë për ‘Kurir’ se gjëra të tilla janë të pritshme, duke pasur parasysh faktin se ka vite që ka një koordinim diplomatik mes Tiranës dhe Prishtinës dhe një motivim të fortë për “Shqipërinë e Madhe”.

“Kjo shihet përmes organizimit të përbashkët të tubimeve të ndryshme jashtë vendit. Në të kaluarën, Shqipëria dhe Kosova kishin edhe ambasada të përbashkëta, ndaj edhe kjo duhet parë në këtë këndvështrim. Demonstrata ka pasur edhe në Tiranë, zgjedhjet po afrojnë, ndaj ka edhe motive të brendshme politike. Sigurisht që pritet. Kemi edhe një grupim të diasporës shqiptare, e cila do të bëjë punën e saj lobuese dhe nga ana tjetër, Shqipëria është anëtare e NATO-s, kështu që ata do të marrin një zë atje për të shtyrë historinë e tyre. Prandaj është e rëndësishme që të punojmë me vende që nuk e njohin pavarësinë dhe që janë edhe anëtarë të NATO-s dhe sigurisht që ka më shumë se një Shqipëri. Pas gjithë atyre programeve të përbashkëta të Tiranës dhe Prishtinës qëndron motivi i krijimit të një “Shqipërie të madhe”,  shpjegon analisti për ‘Kurir’

Srđan Graovac nga Qendra për Stabilitet Social thekson se çështja e Kosovës për shqiptarët është në fakt çështje e lëvizjes kombëtare shqiptare.

“Pra, flasim për “Shqipërinë e madhe”, që është ëndrra e shqiptarëve, qofshin ata në Tiranë, Prishtinë, Shkup, Nju Jork… Është një veprim i përbashkët mbarëshqiptar për të ndikuar në faktorin ndërkombëtar fuqishëm. Shqiptarët vlerësojnë se koha e tyre po mbaron, se pozita e tyre nuk do të përmirësohet me kalimin e kohës dhe se ky mund të jetë një moment fatal sepse bota në këtë moment po prishet. Në veçanti, ata përdorin çdo mundësi për të lidhur Serbinë me Rusinë dhe në këtë mënyrë të veprojnë drejt Perëndimit”, shprehet Graovac.

Politike #tensionet ne veri Albin Kurti Mediat serbe Rama