‘I vrava për gjakmarrje’, arrestohet pas 20 vitesh autori i krimit të 2-fishtë (Emri+foto)

Mesditen e sotme policia e Pukës ka vënë në pranga një 39- vjeçar për vrasjen e dy personave 20 vite më parë.

Në vitin 1999, në Fushë Arrëz shtetasi Ndue Memaj ka qëlluar me automatik dhe ka vrarë shtetasin Jak Ndoka dhe shtetasit me iniciale A.H, direkt pas ngjarjes autori i ka shkruar në një copë letër kyeplakut të fashatit ku ka treguar edhe arsyen e këtij akti: ‘I vrava për gjakmarrje’ 39- vjeçari është dënuar me 24 vite burg për këtë ngjarje nga drejtësia shqiptare. Ditën e sotme ai është ekstraduar drejt vendit tonë nga Milano ku edhe fshihej prej vitesh.

Lajmi është bërë i ditur nga policia e shtetit ku në një njoftim për mediat thuhet se shtetasi Ndue Memaj në vitin 2000 është dënuar nga gjykata e Pukës për kryerjen e veprave penale të “Vrasjes me paramendim” dhe “Armëmbajtjes pa leje”.

Ndërkaq, si rezultat i bashkëpunimit të zyrës së “Interpol Tirana” me “Interpol Romën”, në vitin 2007 u bë i mundur arrestimi, me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë i të lartpërnendurit, ndërsa sot në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas Memaj u është dorëzuar përfaqësuesve të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

 

 

Njoftimi i policisë: 

Pukë

Vijon puna për kapjen dhe ndalimin e personave të shpallur në kërkim

Kapet dhe ndalohet një person i shpallur në kërkim, i dënuar me 20 vjet burg.

Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë dhe forcave Operacionale të D. V. P. Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, u kap dhe u ndalua shtetasi i shpallur në kërkim:

N.M, 39 vjeç, banues në Lezhë.

Ndalimi i tij u bë pasi më datë 03.11.1999 ka vrarë me armë zjarri shtetasit J. N dhe A. H., dhe për këtë ngjarje, Gjykata e Apelit Shkodër me vendim nr. 407 datë 07.11.2013 e ka dënuar me 20 vjet burg për veprat penale “Vrasja me paramendim” e “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, parashikuar nga nenet 78 e 278/2 të Kodit Penal.

 

 

PukëVijon puna për kapjen dhe ndalimin e personave të shpallur në kërkimKapet dhe ndalohet një person i shpallur në kërkim, i dënuar me 20 vjet burg. Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë dhe forcave Operacionale të D. V. P. Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, u kap dhe u ndalua shtetasi i shpallur në kërkim:N.M, 39 vjeç, banues në Lezhë. Ndalimi i tij u bë pasi më datë 03.11.1999 ka vrarë me armë zjarri shtetasit J. N dhe A. H., dhe për këtë ngjarje, Gjykata e Apelit Shkodër me vendim nr. 407 datë 07.11.2013 e ka dënuar me 20 vjet burg për veprat penale “Vrasja me paramendim" e "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit", parashikuar nga nenet 78 e 278/2 të Kodit Penal.

Gepostet von Policia e Shtetit am Dienstag, 14. August 2018

WhatsApp Denonco tek Pamfleti