Kronike26 Shkurt 2024, 10:23

I diplomuar për Arte, shqiptari kapet në fermë kanabisi në Angli; zbardhet emri

Shkruar nga Pamfleti

I diplomuar për Arte, shqiptari kapet në fermë kanabisi në

Një shqiptar i diplomuar për Arte në vendlindjen e tij, u kap teksa po kujdesur për kanabis në një banesë me qira në një fshat të Qarkut Durham. Aktivitetet e Kleon Zenelit dolën në dritë, pas një kontrolli rutinë të pronës nga një agjent i pasurive të paluajtshme.

Agjenti vizitoi shtëpinë në Clarence Street më 14 dhjetor të vitit të kaluar. Chris Morrison, prokuror, tha se i pandehuri u gjet në papafingo, ku po kultivohej kanabis, me bimë të tjera të gjetura në dy dhoma gjumi në katin e sipërm, ku kishte edhe pajisje të ndryshme kultivimi.

Agjenti thirri policinë dhe arrestoi të pandehurin. Një total prej 50 bimësh u gjetën, të gjitha midis 1 dhe 2 metra lartësi dhe u konsideruar se rritja kishte zgjatur për disa kohë. Morrison tha se sistemi i energjisë elektrike u kontrollua dhe u zbulua se te njehsori ishte ndërhyrë, qartë për të fuqizuar funksionimin. Zeneli nuk u përgjigj pyetjeve të policisë se pse ishte aty dhe çfarë po bënte. Morrison tha se konsiderohej se ishte “një operacion i drejtuar në mënyrë efikase”. I pandehuri, 24 vjeç, u tha se ishte një shtetas shqiptar dhe qëndrimi i tij ishte i paligjshëm në Britaninë e Madhe.

Morrison tha se asgjë nuk dihej për jetën e tij të mëparshme, por ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Angli. Zeneli u deklarua fajtor si për prodhimin e një droge të klasit B dhe për lidhje të paligjshme të energjisë elektrike, kur u paraqit para gjykatësve më 19 janar. Çështja e të pandehurit, i cili është në paraburgim në burgun e Durhamit që nga momenti i arrestimit, është dërguar në gjykatën e kurorës.

Kate Barnes, tha se pavarësisht se i pandehuri kishte përfunduar një diplomë Bachelor of Arts në menaxhimin e marketingut në Shqipëri, ai nuk ishte në gjendje të gjente punë në vendin e tij të lindjes. Ajo tha se ai vendosi të vinte në MB ilegalisht tre muaj para arrestimit të tij. Por ai mbeti i detyruar të shlyente një borxh ndaj atyre që e trafikuan në MB. Për të shlyer borxhin, ai u vendos në këtë adresë dhe u punësua të ujiste dhe të kujdesej për bimët e kanabisit. Barnes tha se i pandehuri po vepronte nën drejtimin e të tjerëve dhe nuk kishte asnjë përfitim financiar, përveç përmbushjes së borxhit ndaj trafikantëve të tij.

Avokati Mark McKone tha se i pandehuri po përfitonte financiarisht nga operacioni duke i paguar ardhjen e tij në Angli “kriminelëve që e ndihmuan që ai të vinte në MB”. Ai tha se ishte merita e tij që kishte arritur një diplomë Bachelor të Arteve në Shqipëri, por sipas të gjitha gjasave do të përballet me dëbimin. Avokati McKone tha se shqiptari do ishte përballur me një dënim prej 21 muajsh, por, me një zbritje prej një të tretës për pranimin e fajësisë, gjykata dha një dënim përfundimtar prej 14 muajsh. Por Recorder tha se çështja e statusit të imigracionit të të pandehurit nuk ishte një çështje mbi të cilën gjykata ka ndonjë autoritet.