Kulture 6 Janar 2024, 16:18

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në ikonë të muzikës, jeta dhe të pathënat e emblemës së këngës italiane!

Shkruar nga Pamfleti
Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në
Adriano Celentano

Emblema e këngës italiane feston sot 86-vjetorin e lindjes...

Legjenda e muzikës italiane, Adriano Celentano sot mbush 86-vjeç. Ai lindi më 6 janar 1938 në Milano dhe është një nga figurat më të dashura jo vetëm në Itali, por në të gjithë Evropën dhe më larg.

Ai është biri i dy prindërve puliezë, të cilët u shpërngulën në Milano, në kërkim të një jete më të mirë. Adoleshenca e gjen atë larg shkollës, i detyruar të bëjë punë të ndryshme për të mbijetuar, ku ai kujton si të preferuar zanatin e orëndreqësit. Megjithatë, ky orëndreqës “i pandreqshëm”, zbulon te vetja se kishte talent për muzikë, ndaj dhe për herë të parë debuton në teatrin “Smeraldo”, së bashku me Tony Renis, në një grup muzikor që mbante emrin “Qejflinjtë e ritmit”.

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Pas njërës prej shfaqjeve të fillimit, ai takohet me kampionin e muzikës rock-boogie, Bruno Dossena, i cili e fton të marrë pjesë në Festivalin e Rock’n’Roll-it, që zhvillohej në Pallatin e Akullit në Milano. Atje, Adriano Celentano mori pjesë i shoqëruar nga kompleksi “Rock Boys”, ku bënin pjesë artistë që më vonë do të bëheshin emra të mëdhenj të muzikës italiane, si: Giorgio Gaber, Enzo Jannacci dhe Luigi Tenco. Megjithëse kishte shumë pjesëmarrës, dukej se i vetmi këngëtar i vërtetë rock ishte ai, “Adriano il Molleggiato” (i përdredhuri) i pari, madje i vetmi në Europë.

Me këngën “Ciao, do të lajmëroj”, ai i shkatërroi krejtësisht konkurrentët e tjerë dhe vetëm pas tri ditësh, nënshkruan kontratën e parë me shtëpinë diskografike milaneze “Saar”, me të cilën prodhon këngët hit “Rip it Up”, “Jaihouse Rock” dhe “Tutti Frutti”. Në vitin 1958, ai është sërish pjesëmarrës në edicionin e dytë të Festivalit të muzikës Rock’n’Roll dhe për herë të parë shfaqet si figurant në filmin “Të nxituarit”. Data 13 korrik 1959 është dita e Festivalit të Ankonës, ku Celentano, me këngën “Puthja jote është si një rock”, bëhet fitues dhe njëkohësisht pushtuesi i klasifikimeve muzikore në mbarë Italinë.

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Kjo këngë e bën Adriano Celentano-n të njohur, pra erdhi momenti i tij. Në vitin 1960, Celentano shfaqet në një sekuencë të rëndësishme të filmit të famshëm “Jeta e ëmbël”, të regjisorit Federico Fellini, i cili kërkoi ta kishte me çdo kusht, pasi e pa në skenë duke kënduar “Reddy Teddy”.

Një vit më vonë, Adriano niset të kryejë shërbimin ushtarak dhe merr pjesë në Festivalin e Sanremos me këngën “24 mijë puthje”. Nuk fiton, sepse renditet në vendin e dytë, por kaseta shitet në më shumë se një milion kopje. Adriano në skenë këndoi duke ia kthyer shpinën publikut dhe ky veprim bëri aq bujë, sa u kthye në një çështje që u diskutua edhe në Parlament. Ai është i pari që themeloi një shtëpi diskografike, të quajtur “Clan Celentano”, ku do të prodhonte muzikë për vete dhe për këngëtarë të rinj.

Rikthimin në Sanremo, artisti e bën më 1966-n, me një këngë që për herë të parë ngjiti në skenat muzikore europiane temën e ndotjes urbane. Titulli i saj është “Djaloshi i rrugës Gluck” dhe suksesin ia garantuan një milion e gjysmë kopje të shitura në mbarë botën, ku kënga u përkthye në tetëmbëdhjetë gjuhë. Ambicia artistike e Adrianos nuk mbeti vetëm në mbajtjen e statusit si këngëtari i parë rock’n’roll europian, sepse më 1972-shin del singëlli “Prisencolinensinanciusol”, e para këngë rap në historinë botërore.

Amerikanët, që mbahen si zbulues të kësaj rryme, e sollën këngën e tyre të parë në tregun muzikor, vetëm dhjetë vite më pas. Artisti ka pasur gjatë gjithë karrierës dashurinë e pandarë të publikut, por në vitin 1974, pas daljes në kinema të filmit “Yuppi Du”, i shkruar, drejtuar, interpretuar dhe prodhuar nga vetë Celentano, kritikët e kinemasë thirrën njëzëri: “Ka lindur një Charlie Chaplin i ri!”. Periudha nga viti 1975 deri më 1985-n sjell për Adriano Celentano-n intensitet të pazakontë në aktivitetin si aktor. Filmat e tij janë të parët në historinë e kinemasë italiane, që sjellin të ardhura deri në dhjetë milionë euro. Fillimi i viteve ’90 e gjen Celentano-n duke projektuar suksese të tilla, si “Mbreti i injorantëve”, “Erdhën njerëzit” etj.

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Një bum artistik i publikut dhe i kritikës, ishte albumi që ai dhe Mina nxorën në treg në vitin 1998, me titullin “Mina & Celentano”. Në vitin 2000 del një tjetër album, “Dal rrallë dhe nuk flas shumë”. I tërhequr në jetën familjare, artisti vendos që pas dy vjetësh të risjellë një CD me titull “Përgjithmonë”. Ndërsa provokimi i fundit në daljet televizive “alla Celentano” titullohet “Situata nuk është e mirë”. Më 23 nëntor 2007, këngëtari publikon “Fli e dashur, situata nuk është e mirë”, album që ka në kopertinën e tij një pamje të Adrianos si boksier. Ndërkohë që në vitin 2012 ndodhi ajo që pritej, pasi ai merr pjesë në Sanremo dhe Celentano-s iu plotësua kërkesa për të pasur 50 minuta të vetat nga shou i natës së parë në këtë festival dhe duke qenë kështu lajmi i parë në të gjitha mediat. Celentano mbetet një ndër idhujt e muzikës italiane, i cilësuar si miti i historisë muzikore.

Filma

Roli i parë i dukshëm i Adrianos ishte në Guys and the Jukebox, i cili u lançua më 1958. Vitin tjetër, ai luajti me vetë Federico Fellini-n në "La Dolce Vita", ku luajti një karakter të vogël.

Në vitet '60, Celentano u shfaq në 11 filma, ndër të cilët më domethënës ishin "Unë puth ... ti puth", "Disa lloje të çuditshme", "Serafino" dhe "Super grabitje në Milano".

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Në vitin 1971, u shfaq premiera e komedisë "Një histori dashurie dhe thika", ku Adriano dhe gruaja e tij Claudia Mori luajtën rolet kryesore.

Në vitet 70, shikuesit panë artistin në 14 filma, dhe në secilin prej tyre, ai luajti personazhin kryesor. Për punën e tij në filmin "Bluff", ai u vlerësua me çmimin kombëtar "David di Donatello" si aktori më i mirë i vitit.

E megjithatë, audienca sovjetike e kujtoi Adriano Celentano-n para së gjithash për komeditë me Ornella Mutin. Së bashku ata luajtën në filma të tillë si "Zbutja e Njeriut Mendjemprehtë" dhe "Çmendurisht në Dashuri", arka e të cilave tejkaloi miliarda lireta.

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Një fakt interesant është se vetëm në BRSS, "Zbutja e mendjemadhit" në kinema u pa nga më shumë se 56 milionë njerëz! Gjithashtu, populli Sovjetik kujtoi filmin "Bingo-Bongo", ku Celentano u shndërrua në një njeri-majmun.

Në vitet '90, Celentano luajti vetëm në një film "Jackpot" (1992), sepse në këtë kohë të biografisë së tij ai kaloi plotësisht në muzikë. Në fillimin e shekullit të ri, ai u shfaq për herë të fundit në ekranin e madh, duke luajtur Inspektor Gluck në serialin televiziv me të njëjtin emër.

Më vonë, artisti pranoi se nuk vepron më në filma, sepse nuk sheh skenarë të përshtatshëm.

Jeta personale

Me gruan e tij të ardhshme, Claudia Mori, Adriano u takua në sheshxhirimin e komedisë "Disa tipa të çuditshëm". Në atë kohë, ajo u takua me një futbollist të famshëm, por siç do ta tregojë koha, Celentano do të ishe i zgjedhuri i saj.

Adriano i propozoi Mori-t në skenë, duke i kushtuar asaj një këngë. Dasma e tyre u bë në vitin 1964. Në këtë martesë, çifti kishte një djalë Giacomo dhe 2 vajza - Rosita dhe Rosalinda. Në të ardhmen, të tre fëmijët u bënë artistë.

Adriano Celentano sot 86 vjeç/ Nga orëndreqës në

Çifti janë ende të lumtur së bashku dhe përpiqen të jenë gjithmonë atje. Në vitin 2019, ata festuan 55-vjetorin e martesës.

Celentano është adhurues i futbollit, tifoz i Interit. Në kohën e tij të lirë, ai kënaqet me riparimin e orëve, si dhe duke luajtur tenis, bilardo apo shah.

Deklaratat e Celentanos

“Unë shpresoj të jetoj edhe për pak. Kam rreth njëzet vjet që mendoj se jam në fazën zbritëse të jetës dhe kam nisur të mendoj për jetën tjetër. Për këtë jetë nuk pres  gjë, për tjetrën kam projektet e mia. Jam penduar që nuk studiova, atëherë kur mundesha. Tani më pëlqen të studioj, dikur nuk më pëlqente. Ndoshta tashmë do të isha një person tjetër, me kollare. Nuk e kisha ëndërruar asnjëherë të këndoja, mendoja se do të isha orëndreqës gjithë jetën time. Duhet të jemi të vetëdijshëm për faktin se nuk ekziston lumturia afatgjatë. Nëse dikush është i vetëdijshëm për këtë fakt, atëherë mund ta thotë me siguri nëse ka ndjerë apo jo lumturi në jetë. Dihet se gjithçka, çdo moment lumturie, çdo arritje që mund të sigurosh, është e paraprirë nga një punë e vazhduar që duhet të bësh: Nëse nuk investon për lumturinë, ajo nuk vjen vetë të të kërkojë”. Ka deklaruar Adriano Celentano

Ai thotë se nuk ekziston lumturia afatgjatë dhe është e vërtetë. Sado të mundohemi, vjen një moment që edhe çastet e lumturisë përfundojnë. Jeta është e përbërë nga momente të bukura dhe të trishta. Kemi nevojë t’i përjetojmë të dyja këto gjendje për ta kuptuar më së miri vlerën e jetës.

Ama sikurse thotë këngëtari, ka diçka që na bashkon të gjithëve. Mund të kemi jetuar shumë vite në këtë jetë, “të kemi bërë” plane për jetën tjetër, ama sërish kemi shpresën të jetojmë pak më tepër në këtë botë. Sado që Celentano (i cili realisht na përfaqëson të gjithëve) shprehet se ka bërë plane për jetën tjetër, prapë e nis mesazhin e tij me: “Shpresoj të jetoj edhe për pak”…/ Pamfleti