Kulture 8 Janar 2024, 19:36

"Censurave u erdhi fundi", kompozitori i njohur për Margaritin: Vendim i vonuar, por i dobishëm!

Shkruar nga Pamfleti

"Censurave u erdhi fundi", kompozitori i njohur për Margaritin:

Kompozitori dhe një nga figurat më të shquara të muzikës klasike shqiptare bashkëkohore, Aleksandër Peçi ka reaguar pas shkarkimit të ministres së kulturës Elva Magariti nga kryeministri Rama.

Ai është shprehur se në kohën e Margaritit si ministre janë refuzuar edhe Pianodrom, nga piano festivalet siç e kanë cilësuar të huajtë me reputacion në Europë.

Teksa rendit shkeljet e saj, kompozitori shkruan se e ka pritur prej më shumë se 3 vitesh shkarkimin e saj teksa shprehet se ky vendim edhe pse i vonuar, është një vendim i dobishëm.

“Sot ne diten e shkarkimit te Elva Margariti Elva Margariti po postoj cover te 30 sonatave e 8 koncerteve 2/3 e te cilave ta dije publiku se jane shkruar ne kohen e Margariti. Jane luajtur premiera brenda dhe jashte Shqiperise ne kohen keq"mbreterimit " ne ishullin e saj te izoluar te kultures, jane refuzuar prej saj sic eshte refuzuar prej saj edhe Pianodrom, nga piano festivalet sic e kane cilesuar te huajte me reputacion ne europe.

Jane trajtuar nga Elva nen censuren e nje indiference totale keto asete kulturore nga ajo dhe kupola ishullore e saj dhe po ti shtojme dosjet famekeqe te Butrintit ,Polifonise ,TKOB kompani teatrore, salle ende e mbylluar e Universiteti i Arteve, Tirane qorr vizioni i saj per te bllokuar kulturen aty ku prodhohet kulture. qorr - vizioni i saj per te mos integruar kurgje nga kultura muzikore shqiptare ne Europe e Bote, qorr apati "vizioni" i saj per ti dixheizuar ditet nderkombetare te kultures me nje ushtri dixhiestash, qorr vizion i saj per kauzen e shqiptingujve, qorr vizioni i saj per dosien e lahutes, qorr vizioni i saj per te mos bere asgje ndaj reagimeve te fuqishme per dosjen e polifonise e cila me "BEKIMIN" e min kult ia dha atesine e polifonise sirenave greke dhe muz bizantine, qorr vizioni i saj per ti vene ujkut melcite ne qafe duke sjelle te menaxhojne Butrintin ca kubaneze dhe shqiptaret qe i kane zbuluar Bylis e shume te tjera asete arkeologjike i le ne hije. Elva qe ben samite per te drejten e autorit dhe eshte e para qe e shkel e para qe ma mer pa me pyetur pa ma respektuar te drejten pa me paguar ne shtepine tone kur e perdor per ne Bienalen e arkitektures ne Venezia. Po qorr vizioni i saj per te ngritur instrumenta strategjike qe te jene si ripa transmesioni ne kulture?....

Ne fakt e kam pritur prej me shume se 3 vjetesh shkarkimin e saj qe megjithese i vonuar eshte i dobishem. Keto problematike publiku i di, i kam ngritur vazhdimisht po shyqyr qe keto kembana u dëgjuan”, shkruan kompozitori.