Kulture27 Dhjetor 2023, 10:09

Fituesi i çmimit "Oscar" humb jetën në moshën 48-vjeçare, u gjet brenda makinës në një park të Seulit

Shkruar nga Pamfleti

Fituesi i çmimit "Oscar" humb jetën në moshën

Aktori koreano-jugor Lee Sun-kyun, i njohur për rolin e tij në filmin “Parasite” fitues i çmimit Oskar, është gjetur i vdekur.

Aktori, 48 vjeç, u gjet pa ndjenja në një makinë në një nga parqet kryesore të Seulit.

Është e paqartë nëse Lee u vetëvra, por policia tha se mori një raport se ai ishte larguar nga shtëpia pasi kishte lënë një shënim.

Ai ishte nën hetim për përdorim të drogës që nga tetori.

Ai dyshohej se merrte drogë si mariuana në një bar në Seul.

Testet e tij të drogës kishin dhënë rezultate jo bindëse, shtoi raporti.

Agjencia e Lee, HODU&U Entertainment, tha në një deklaratë: “Nuk ka asnjë mënyrë për të frenuar pikëllimin dhe dëshpërimin. Ne me respekt ju kërkojmë që të përmbaheni nga përhapja e fakteve të rreme bazuar në spekulime… në mënyrë që udhëtimi përfundimtar [i Lee] të mos jetë i padrejtë. .”

Lajmi për vdekjen e tij shkaktoi reagime të forta në internet.

“Nuk mund ta imagjinoj sa e vështirë duhet të ketë qenë për të. Pusho në paqe”, thuhet në një koment në një nga lajmet.

“A nuk janë njerëz të famshëm? Njerëzit mund të bëjnë gabime në jetën e tyre. Është shumë e trishtueshme,” tha një tjetër komentues.

Aktori, i cili ishte i martuar me aktoren Jeon Hye-jin dhe kishte dy djem të vegjël me të, kishte një karrierë që zgjati më shumë se dy dekada.

Ai luajti si aktori kryesor në dhjetëra filma dhe shfaqje televizive, duke u bërë një emër i njohur gjatë viteve 2010.

Ai fitoi famë ndërkombëtare në filmin “Parasite”, babai i familjes së pasur Park, në të cilën ishte infiltruar familja e varfër.

Filmi mori katër çmime në Oscars në 2020, duke përfshirë filmin më të mirë dhe duke u bërë filmi i parë joanglez që fitoi çmimin.

Lee kishte një imazh të pastër familjar, para përdorimit të supozuar të drogës, por raportet që dolën nga hetimi i shkaktuan dëme të konsiderueshme reputacionit të tij. Ai u hoq nga “No Way Out”, një serial televiziv misterioz që filloi xhirimet në tetor.

Sipas raportimeve, disa biznese janë parë duke hequr postera dhe reklama që shfaqnin Lee nga dyqanet e tyre.

Veprat penale të drogës, që përfshijnë përdorimin e marihuanës, konsiderohen krime të rënda në Korenë e Jugut. Konsumimi i marihuanës dënohet deri në pesë vjet burg.

Lee nuk është i vetmi personazh i famshëm koreano-jugor që ishte hetuar për përdorim droge kohët e fundit. Në fillim të këtij muaji, ylli i K-pop G-Dragon u pastrua nga akuzat për drogë pas javësh hetime.

lee sun kyun oscar vdekje