Kulture14 Janar 2024, 12:50

Vlejnë nga 450 deri në 970 milionë dollarë, njihuni me 14 pikturat më të shtrenjta në botë

Shkruar nga Pamfleti

Vlejnë nga 450 deri në 970 milionë dollarë, njihuni me 14

Arti është një nga asetet më të sigurta që një person mund të blejë. Rrallëherë zhvlerësohet, mund të ruhet lehtësisht dhe vlera e tij nuk varet nga gjendja e tregut. Por cilat kanë qenë shitjet më të shtrenjta të artit në histori? Këtu është një listë.

Disa nga pikturat në listë u shitën nga shtëpitë e famshme të ankandeve si Christie’s në Nju Jork në oferta publike. Ato janë të thjeshta për t’u gjurmuar.

Megjithatë, marrëveshjet private janë shumë më të vështira për t’u regjistruar dhe pikturat e listuara janë mbledhur nga shitjet konfidenciale të raportuara nga gazeta si The New York Times, BBC ose Bloomberg.

Le Rêve, Pablo Picasso

Sipas The New York Times, tregtari miliarder Steven A. Cohen e bleu atë për 155 milionë dollarë në vitin 2013, rreth 194 milionë dollarë sot.

Shot Sage Blue Marilyn, Andy Warhol

Christie’s shiti versionin e famshëm Sage Blue të pikturës së famshme me katër pjesë Shot Marilyn nga Andy Warhol në 2022 për 195.04 milionë dollarë.

Portreti i Adele Bloch-Bauer I, Gustav Klimt

Burime anonime i thanë New York Times se manjati i kozmetikës Ronald S. Lauder bleu Portretin e Adele Bloch-Bauer I të Gustav Klimt në 2006 për 135 milionë dollarë, rekordi në atë kohë (196 milionë dollarë sot).

Nr. 5, 1948, Jackson Pollock

E njëjta gazetë raportoi një marrëveshje të ngjashme në vitin 2006. Manjati i argëtimit të Hollivudit, David Geffen, shiti numrin 5 të Jackson Pollock, 1948, për 140 milionë dollarë (më shumë se 200 milionë dollarë sot).

Nu couché, Amedeo Modigliani

Nu-couché nga artisti italian Amedeo Modigliani u shit për 170.4 milionë dollarë në një ankand të Christie’s 2015 në Nju Jork.

The Standard Bearer, Rembrandt

Sipas BBC, në vitin 2021, qeveria holandeze pagoi 198 milionë dollarë për The Standard Bearer, një autoportret nga Rembrandt.

Les Femmes d’Alger, Pablo Picasso

Kjo pikturë e Pablo Picasso shkoi për 179.4 dollarë në një ankand të Christie’s në Nju Jork. Duke llogaritur inflacionin, sot, do të ishte mbi 200 milionë dollarë.

Portrete të Maerten Soolmans dhe Oopjen Coppit, Rembrandt

Po atë vit, qeveria holandeze pagoi 180.6 milionë dollarë për një palë portrete të artistit të tyre kombëtar, Rembrandt. Pikturat ishin të Marten Soolmans dhe gruas së tij të ardhshme, Oopjen Coppit, raporton The New York Times.

Wasserschlangen II, Gustav Klimt

Një ndërmjetës e shiti këtë pikturë për 183.3 milionë dollarë në vitin 2021 (230 sot) dhe i pagoi shitësit 112 milionë dollarë, sipas një raporti të Financial Times se si tregtari zviceran i artit Yves Bouvier i shiti pikturat oligarkut rus Dmitry Rybolovlev.

Numri 17A, Jackson Pollock

Sipas raportit të një burimi privat për Bloomberg, në vitin 2015, miliarderi Ken Griffin pagoi 200 milionë dollarë për këtë pjesë të nënshkrimit të Jackson Pollock.

Nafea Faa Ipoipo?, Paul Gauguin

Në të njëjtin vit, një koleksionist privat zviceran shiti këtë pikturë të Paul Gauguin të dy vajzave tahitiane për rreth 300 milionë dollarë tek një blerës nga Katari. Një burim sekret e zbuloi marrëveshjen për The New York Times.

Interchange, Willem de Kooning

Miliarderi Ken Griffin bleu Interchange nga Willem de Kooning në 2015, së bashku me Number 17A të Jackson Pollock. Sipas Bloomberg, ai pagoi 300 milionë dollarë.

Salvator Mundi, Leonardo Da Vinci

Marrëveshja më e shtrenjtë e artit në histori u bë në vitin 2017. Oligarku rus Dmitry Rybolovlev shiti një pikturë të Leonardo Da Vinçit për 450 milionë dollarë. Ai e kishte blerë atë nga tregtari zviceran që e kishte mashtruar vite më parë.

Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

Piktura më e shtrenjtë në botë vlen 970 milionë dollarë. Mona Lisa ndodhet në muzeun e Luvrit në Paris

Mona Lisa, e krijuar nga gjeniu i Leonardo da Vinçit, zë vendin e parë si piktura më e kushtueshme në botë, me një vlerësim marramendës prej 970 milionë dollarësh.

E vendosur pjesën më të sigurt në sallat e Muzeut të famshëm të Luvrit në Paris që nga viti 1804, kjo kryevepër qëndron si një simbol i pazëvendësueshëm i trashëgimisë franceze, i mbrojtur me ligj nga duart e blerësve të mundshëm. Matja e vlerës së saktë të tij mbetet një enigmë, me vlerësimin e tij të sigurimit të vitit 1962 prej 100 milionë dollarësh, i përshtatur për inflacionin, duke kaluar në sferën e sotme prej gati një miliard dollarësh.

14 pikturat më të shtrenjta në botë mona lisa