Maqedonasit nuk mbeten pa Gruevsk, mes tyre shfaqet kopje “Gruevski” i Shqipërisë, Ilir Metaj

Një krahasim, që duhet ta kenë parasysh, ata që urdhëruan, dënimin e ekuivalentit dhe ortakut të vendit fqinj

Prej 7 ditësh, Maqedonia ka mbetur pa Nikolla Gruevskin, personazhin e saj të famshëm shtetëror, “specialist” në skema korrupsioni e vjedhje pasurie gjigande, që sa ishte në pushtet, krekosej e bënte “të fortin”, ndërsa sa i njoftuan dënimin me burg, ia mbathi si “miu” e po kërkon vrimë, ku ta pranojnë. Por dhe pas arratsjes së tij, maqedonasit nuk kanë mbetur pa Gruevesk, mbasi prej 2 ditësh, në zonën e Manastirit është shfaqur “profili” kopje i tij, madje i kompletuar e gjigand, “Gruveski” i Shqipërisë, i quajtur Ilir Metaj.

Gruveski i Maqedonisë, ia mbathi si ish-kryeministër i dënuar për korrupsion, ndërsa “Gruveski blozë korrupsioni e krimesh” i Shqipërisë, ka shkuar dhe po kapardiset në Maqedoni, me “gradën” President Republike.

Është koha, që Gruveski i Shqipërisë, të jetë referencë, në operacionin anti-krim shtetëror, të atyre që urdhëruan, dënimin e ekuivalentit dhe ortakut të vendit fqinj, mbasi bëhet një pyetje e thjeshtë: – Si është mundur, që homologu, miku, ortaku dhe “nxënësi” i kryemafiozit Ilir Metaj në krime e korrupsion, u dënua me burg për blerje makine qeveritare 600 mijë euro, ndërsa krye-hajduti ynë, u bë kryeministër, kryetar Kuvendi e President Republike, megjithëse ka të faktuara deri tani, 13 milionë euro vila private në Shqipëri, Serbi, Maqedoni, Greqi, Turqi e Spanjë?!/PamfletiLoading...
Loading...
Loading...

Share
gjergji

Recent Posts

“Si cjapi te kasapi”/ Mirë protesta, por cili është fundi?

PD dhe LSI, nëse do ti kishin të vërteta përbetimet e tyre, nuk do ta kërkonin zgjidhjen sharje dhe bërtitje…

27 mins ago

S’duron më, largohet portieri i Real Madridit

Kiko Casilla largohet nga Real Madridi tri vite e gjysmë pas kthimit të tij, me destinacion Anglinë. Portieri spanjoll bashkohet…

41 mins ago

“Përgjegjës i një serie përplasjesh, gjurmët e tij të gjakut mund të shtrihen deri në Berlin”, si përfundoi Klement Balili në emrin më të lakuar

Si përfundoi emri i Klement Balilit nga një person i panjohur në emrin më të lakuar? Në prill të 2016,…

46 mins ago

“Çfarë gabimesh ke bërë?” Përgjigjet Bushati

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim këtë të enjte me homologun hollandez Stef…

1 hour ago

Skënderbeu bën afrimin e dytë, Shehi i habit të gjithë

Skënderbeu ka bërë afrimin e dytë në merkaton e janarit. Trajneri Orges Shehi ka afruar nga ekipi i të rinjve…

1 hour ago

“Hienat politike që duan të na coptojnë e përçajnë në ‘Kadrinjë’ e ‘Kristaqë'”

Shkrimtari Kim Mehmeti është një zë  i fuqishëm  kritik në arenën rajonale shqiptare. Së fundmi ai nuk kalon ps komentuar…

1 hour ago