Bota25 Shkurt 2019, 12:10

Në krah të SHBA edhe Franca kundër Kosovës: Hiqeni ose pezulloni taksën

Shkruar nga Pamfleti
Në krah të SHBA edhe Franca kundër Kosovës: Hiqeni ose

Në krah të SHBA edhe Franca kundër Kosovës: Hiqeni ose pezulloni taksën

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës ndaj produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina ka nxitur reagime të shumë shteteve të fuqishme të botës, të cilat po vazhdojnë të kërkojnë heqjen ose pezullimin e kësaj tarife. Një gjë të tillë tashmë e ka kërkuar edhe Franca.

Zyrtarë të Ambasadës së Francës në Kosovë i kanë thënë gazetës “Zëri” se qëndrimi i tyre rreth kësaj çështjeje është më se i qartë, që masa ndaj produkteve serbe dhe atyre boshnjake duhet të suspendohet ose të largohet.

Ndërkohë, edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në mënyrë të pareshtur janë duke kërkuar pezullimin e tarifës prej 100 për qind.

Si pasojë e barrikadimit të Qeverisë kundër heqjes së taksës SHBA-ja madje ka nisur edhe vendosjen e sanksioneve ndaj Kosovës.

Rajoni Franca kunder Kosoves kerkonheqjen e taskes