Njoftimi u bë, data kur do ndodhë u dha! Vendin e pret hataja, pas tërmetit vjen paralajmërimi për goditjen që do “ngrejë në këmbë” të madh e të vogël

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.6 ka goditur në det afër brigjeve të territorit francez të Kaledonisë së Re në jug të Oqeanit Paqësor.

Menjëherë pas kësaj goditjeje të fuqishme jepet alarmi për cunami që thuhet se do të ketë një rreze prej 1 000 kilometrash.

Sipas Institutit amerikan të Sizmologjisë tërmeti ka goditur 168 km nga qyteti i vogël i Tadines në Kaledoninë e Re, ndërsa alarmi i cunamit është në fuqi edhe për ishujt Vanuatu. Tërmeti “shkundi” detin në një thellësi prej 10 kilometrash, dhe kjo e rrit mundësinë për dallgë të mëdha cunami.

Dallgë të shkaktuara nga cunami që arrijnë deri në 0.3 metra mund të shihen edhe në brigjet amerikane të Guamit dhe Hauait sikundër edhe në Australi e Japoni.

usa
Loading...
Loading...


ligji 35 ligji 35
WhatsApp Denonco tek Pamfleti