Categories: Receta e Dites

Nuk ka të krahasuar me asnjë antiobiotik, receta e “bekuar nga Zoti”: Supa me hudhër që lufton ftohjen, viruset dhe sëmundjet e dimrit!

Harrojeni gripin dhe vaksinat e tij. Një supë e bazuar në më shumë se 50 thelpinj hudhre, qepë, trumzë dhe limon do të shkatërrojë pothuajse çdo virus që hyn në rrugën e tij duke përfshirë ftohjet, gripin dhe madje edhe norovirusin.

Ajo ka fituar reputacionin e saj si një luftued virusi në sajë të një prej përbërësve të saj kimikë, allicina. Një gjetje e fundit dhe e rëndësishme nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit tregon se hudhra është 100 herë më e efektshme se dy antibiotikë popullorë në luftimin e sëmundjes që shkaktojnë bakteret zakonisht përgjegjëse për sëmundjet ushqimore.

Kur hudhra shtypet, alliini bëhet alicin. Hulumtimet tregojnë se allicin ndihmon në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut dhe gjithashtu ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut. Hudhra gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të atherosclerosis (bën forcim të arterieve). Hulumtimet tregojnë se hudhra është gjithashtu efektive kundër sëmundjeve të tretjes dhe diarresë. Për më tepër, studime të mëtejshme sugjerojnë se kjo barishte e zakonshme dhe e njohur mund të ndihmojë në parandalimin e fillimit të kancerit.

“Kjo ka qenë e njohur për një kohë të gjatë për fuqitë e tij antibakteriale dhe anti-fungale”, thotë Helen Bond, një dietiste e konsulentëve me qendër në Derbyshire dhe zëdhënëse e Shoqatës Britanike Dietetike. ‘Por nëse mund të funksionojë dhe si ndodh, kjo ende nuk është provuar kategorikisht.’
Marsin e kaluar, një hetim i madh nga organizata e respektuar botërore e kërkimit, Baza e të Dhënave Cochrane, zbuloi se rritja e konsumit të hudhrave gjatë dimrit mund të shkurtojë kohëzgjatjen e simptomave të ftohjes – prej pesë ditë e gjysmë deri në katër e gjysmë.

Përbërësit për 4 persona:

26 thelpinj hudhra (të paqëruar)
2 lugë vaj ulliri
2 lugë gjelle gjalpë
1/2 lug caji pluhur spec cayenne
1/2 gotë xhenxhefil të freskët
2 1/4 gota qepë të prera me feta
1 1/2 lugë çaji trumzë të freskët të copëtuar
26 thelpinj hudhre, (të qëruar)
1/2 filxhan qumësht kokosit
3 1/2 gota perime organike perimesh
4 feta limoni

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 220 grad. Vendosni 26 26 thelpinj hudhra (të paqëruar) në tave xhami. Shto 2 lugë vaj ulliri dhe spërkati me kripë deti dhe mbyloji me leter alumini dhe piqni derisa hudhra merr ngjyrë kafe e artë rreth 45 minuta. Ftohini. qëroni thelpinjte dhe futini ne nje tas të vogël.

Shkrihet gjalpi në tenxhere me nxehtësisë mesatare. Shtoni qepë, trumzë, xhenxhefil dhe pluhur speci të kuq dhe gatuaj derisa qepët janë të tejdukshëm, rreth 6 minuta. Shto hudhër të pjekur dhe 26 thelpinj hudhre (të qëruar) të papjekur dhe gatuaji për 3 minuta. Shto lengun e perimeve te ziera; mbulojeni dhe ziejeni derisa hudhra të jetë shumë e butë, rreth 20 minuta. Kaloni supën pure në blender. Ktheja supë në tigan; shtoni qumësht kokosit dhe vëre të ziej. Sezoni me kripë deti dhe piper për aromë. Shtrydh 1 fete limoni në çdo tas dhe shërbejeni

Mund të përgatitet 1 ditë përpara. Mbuloni dhe ftohuni. Rewarm mbi ngrohjes mesme, nxitje herë pas here.Loading...
Loading...
Loading...

Share
xheni

Recent Posts

“Si cjapi te kasapi”/ Mirë protesta, por cili është fundi?

PD dhe LSI, nëse do ti kishin të vërteta përbetimet e tyre, nuk do ta kërkonin zgjidhjen sharje dhe bërtitje…

28 mins ago

S’duron më, largohet portieri i Real Madridit

Kiko Casilla largohet nga Real Madridi tri vite e gjysmë pas kthimit të tij, me destinacion Anglinë. Portieri spanjoll bashkohet…

42 mins ago

“Përgjegjës i një serie përplasjesh, gjurmët e tij të gjakut mund të shtrihen deri në Berlin”, si përfundoi Klement Balili në emrin më të lakuar

Si përfundoi emri i Klement Balilit nga një person i panjohur në emrin më të lakuar? Në prill të 2016,…

47 mins ago

“Çfarë gabimesh ke bërë?” Përgjigjet Bushati

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim këtë të enjte me homologun hollandez Stef…

1 hour ago

Skënderbeu bën afrimin e dytë, Shehi i habit të gjithë

Skënderbeu ka bërë afrimin e dytë në merkaton e janarit. Trajneri Orges Shehi ka afruar nga ekipi i të rinjve…

1 hour ago

“Hienat politike që duan të na coptojnë e përçajnë në ‘Kadrinjë’ e ‘Kristaqë'”

Shkrimtari Kim Mehmeti është një zë  i fuqishëm  kritik në arenën rajonale shqiptare. Së fundmi ai nuk kalon ps komentuar…

1 hour ago