Bota13 Gusht 2018, 22:19

Përgjimet “tradhtojnë” trafikantin shqiptar në Londër: “Në 6 muaj do bëjmë nga 1 milion secili” 

Shkruar nga Pamfleti

Përgjimet “tradhtojnë” trafikantin shqiptar në Londër: “Në 6 muaj do bëjmë nga 1 milion secili” 

Një 28 vjeçar, i cili furnizoi drogë dhe një armë zjarri disa grupe në Londër, është dënuar sot me 17 vite e gjysmë burg.

Dardan Sadikaj, së bashku me bashkëpunëtorët e tij, ishte nën vëzhgim nga Agjencia Kombëtare e Krimit Kombëtar dhe Partneriteti i Krimit të Organizuar Policor Metropolitan (OCP) për 16 muaj para se ai të arrestohej më 9 janar 2018 në Coquelles, Francë. 

Në shtator 2016, oficerët e OCP-së panë se Sadikaj u takua me kushëririn e tij, Besard Mustafaj në Carëash në Sunrise në Barking High Road. Mustafaj u largua dhe u pa duke marrë një qese plastike të bardhë nga një grua në Gillette Road. Ai u arrestua pak pas dhe një pistoletë e konvertuar Baikal së bashku me një revistë që përmbante dy raunde të gjalla u gjetën nga qese.

Në regjistrimet e fshehura të Sadikajt të marra nga OCP, ai shpjegon se Mustafaj kishte marrë armën e zjarrit për të, kështu që ai mund ta shiste atë tek një klient. Në maj 2017, në disa përgjime dëgjohej të thoshte: “E kapën atë në një rrip të drejtë këtu … ata e dinin se ishte për mua … djemtë e tjerë, i njihja ata, ata donin të merrnin shiritat nga unë kështu që po i jepja rripin …”

Në bisedat e mëtejshme të regjistruara në mes të shkurtit dhe majit 2017, Sadikaj vazhdimisht i referohet importimit, prerjes dhe shitjes së qindra kilogramëve të barnave të klasës A përfshirë kokainën dhe heroinën. Kur diskutoi ndërmarrjen e tij kriminale në maj 2017, ai tha:

“Nëse ne shesim dy njësi, bëjmë 14 … Ne mbajmë një djalë këtu për të bërë ushqimin … Një nga djemtë tanë do të jetë në Belgjikë … Ne do ta shpërndajmë në një garazh … Kam besim të plotë në të, vizioni im është që në 6 muaj, të gjithë ne do të largohemi me një milion secila “.

Termi ‘njësi’ i referohet blloqeve të drogës dhe ‘ushqimi’ është kodi i kokainës.

Në të njëjtin muaj, Ergys Osmanja, një bashkëpunëtor i Sadikaj, u arrestua pas dorëzimit të 5 kg kokainë në Londrën e Veriut. Zyrtarët e OCP-së kontrolluan banesën e Osmanjës në Shtëpinë e Protonit në rrugën Blackëall, plep dhe mbuluan 6,000 funta në para të gatshme, një shtyp hidraulik për formimin e blloqeve të kokainës dhe një kilogram kanabis bimor.

Sadikaj kishte identifikuar më parë banesën si një vend ku dikush mund të merrte barëra dhe ishte parë duke vozitur dy ndërtesa dy herë në ditën e bastisjes.

Sadikaj u deklarua fajtor për komplot për të furnizuar drogën e klasës A dhe një armë zjarri dhe u dënua sot në Gjykatën e Gjykatës së Gjykatës së Blackfriars për 17 vjet e gjysmë burg.

Matt McMillan nga Partneriteti i Krimit të Organizuar tha: “Kriminelët e organizuar si Sadikaj që merren me furnizimin e drogës së klasës A përjetësojnë kulturën e bandës dhe dhunën serioze që përhapet përmes zinxhirit të furnizimit dhe jashtë, duke vënë në rrezik edhe anëtarët e pafajshëm të publikut.

“Jo vetëm që ishte Sadikaj një tregtar droge i themeluar, ai ishte i përgatitur të furnizonte bandat e tjera kriminale me një armë zjarri të gatshme për t’u përdorur, duke u siguruar atyre mjetet për të frikësuar të tjerët dhe për të munduar përfundimisht jetën.

“Ne jemi në përputhje me përpjekjet tona me Policinë Metropolitane për të prishur kriminelët e gatshëm për të ushqyer aktivitetet e paligjshme që përhapin dhunën dhe për të mbrojtur londinezët nga dëmet”.

 

 

 


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota Droga Londër Pergjimet Trafikanti shqiptar