Politike27 Prill 2024, 10:36

Meta humb toruan, ulëret para gazetarëve: Kush je ti që të më ndërpresësh!

Shkruar nga Pamfleti
Meta humb toruan, ulëret para gazetarëve: Kush je ti që të
Ilir Meta i acaruar

Kreu i PL, Ilir Meta e ka nisur i acaruar Konventën e sotme. Nën ankthin e arrestimit, Metën nuk e kanë mbajtur nervat para gazetarëve. Ai u është drejtuar me tone të forta disave prej tyre. 

"Të gjithë ata që do punojnë me Metën do jen si kjo dhe Lefter Maliqi. Sikur të gjithë punojnë si kjo që ka fëmijë për të rritur. E cila punon sa 20 burra bashkë nga ata që presin poste nga qielli. Përballë një regjimi mafioz dhe partinë komuniste të Kinës e mundim edhe do ta mundim. A ke hipur atje te ai hekuri. Kush e ka gënjer Monika.

Si largohet Monika është deputet. Është deputete dhe mund të zgjidhet deputete se herë të dojë. Besoj se ka mbi 20 mijë vota dyfishin e Boçit. Është anëtare. Do i japim fund nepotizmit, pasi e solli LSI në atë situatë dhe ndihmoi mafien për fat të keq të kapi pushtete. Kjo nuk është konventë kundër Monikës, por për 5 prioritetet. Kur ti hipësh atje bashkë me Osmanin ke të drejtë të më ndërpresësh.

Sa vjeç je? 29 dhe akoma nuk ke hipur. Atje do ta bëjmë intervistën pas 2 muajsh. Ka punë tha ai dhe ska profesionistë ai tarrallaku. I mori vulën doktorit do t’ja marri dhe LSI.

Nepotizmi është problem i madh për shoqërinë tonë. 500 lidhje nepotike në tatime dhe dogana. Kryemadhi më e mbrojtura nga neni ndaj nepotizmit. Është ish kryetare e partisë është anëtare e KPD-së, është deputete mund të jetë dhe nesër. Në Kryesi jemi të dy të barabartë. Nuk dinte Stalini, t’u shpëtonte jetën djalit që e morën peng gjermanët, çfarë i tha Stalini gjeneralëve. Hitleri kërkon von Paul gjeneralin si shkëmbim dhe ne do ta shkëmbejmë me Vasilin. Po ju në cilin akademi keni mësuar  u tha që një gjenral shkëmbehet me një kapterr. Rregullat e luftës nuk ndryshohen gjatë luftës. Nuk iu dhimbset djali im më shumë se mua. Si do kisha moral tu mbaja nënave që humbën bijtë në luftë. A e dini budalla Churchillin që çoi çunin në Jugosllavi tek Tito? Askush, nepotizimi është problem i madh në Shqipëri. Problemi ynë është që nepotizmi tek LRI, e cila do jetë organizata më e fuqishme për 2 muaj. Kam një mesazh për këta të rinjtë që çohen vonë, nuk bëjnë stërvitje, që nuk hipin atje', deklaroi Meta.

Ndërkohë ka nisur Konventa e Partisë së Lirisë, në të cilën pritet të zgjidhet kryetari dhe zëvendësi i tij, por ashtu siç ka njoftuar më herët Ilir Meta, këtë herë do të quhet President. Konventa zhvillohet në Pallatin e Kongreseve ku janë 931 delegatë dhe mbi 2000 të ftuar.

Kreu i PL-së Ilir Meta do të kandidojë përballë ish-drejtorit të Policisë së Kamzës, Faik Basha për postin e Presidentit.

ilir meta