Politike23 Maj 2024, 15:28

"Rama kontroll të plotë mbi Parlamentin dhe bashkitë", Meta për gazetën sllovene: Kryeministri instrument i Vuçiç

Shkruar nga Pamfleti

"Rama kontroll të plotë mbi Parlamentin dhe bashkitë",

Ish-presidenti Ilir Meta ka folur për gazeten sllovene “Delo” lidhur me situatën politike në vend dhe sfidat kryesore në rrugën drejt Bashkimit Europian.

“Këtu nuk ka llogaridhënie dhe as demokraci funksionale. Rama ka kontroll të plotë mbi parlamentin dhe kontrollon pothuajse të gjitha bashkitë. Rama dhe Vuçiç, të dy autokratë, veprojnë sipas një modeli të ngjashëm”, është shprehur Meta.

Meta nuk ndan optimizmin e Sllovenisë për zgjerimin e përshpejtuar të Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor.

Ai tha për vendin e tij se është një vend i rrëmbyer dhe se ka humbur shumë kohë që mund të përdoret për reforma e po ashtu edhe afrimin me Bashkimin Evropian.

Meta ishte kritik edhe ndaj Unionit, i cili, sipas tij, i kishte toleruar kohë të gjatë në autokratët ballkanikë, në krye me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin Edi Rama.

Meta ndodhej në Slloveni me ftesë të Institutit IFIMES, nuk kishte iluzione për situatën në Shqipëri dhe Ballkanin Perëndimor.

“Mendoj se sidomos në pesëmbëdhjetë vitet e fundit kemi humbur shumë kohë. E kam fjalën për një kohë kur ne mund të bënim reforma reale dhe të bëheshim një vend i vërtetë europian, kur njerëzit tanë nuk do të kishin asnjë arsye të largoheshin nga shtëpia për të fituar para më të mira apo për të pasur kushte më të mira për jetë dhe punë”, theksoi ai.

Ai kujtoi se Shqipëria dikur ishte shumë përpara Serbisë dhe Malit të Zi në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

"Çfarë ndodhi? Mali i Zi filloi negociatat e anëtarësimit në 2012 dhe Serbia në 2014. Shqipëria nuk i ka nisur ende negociatat. Kapja e shtetit dhe korrupsioni janë fajtorët kryesorë pas ngecjes, korrupsioni është i pabesueshëm.

Mungesa e vullnetit politik për reforma dhe ndonjëherë mungesa e integritetit nga pala evropiane, që mund të nxiste harmonizimin me standardet evropiane, e sollën Shqipërinë në një pozicion të tillë, sipas bashkëbiseduesit.

Nëse krahasoni trendet në Kosovë dhe Shqipëri, do të shihni se për dy apo tre vjet Kosova fitoi të paktën njëzet vende në renditjen ndërkombëtare që vlerësojnë transparencën politike.

Shqipëria thjesht po rrëshqet poshtë gjatë gjithë kohës. Kështu Bashkimi Europian ndaloi pagesën e fondeve IPARD për stimujt bujqësorë, pasi konstatuan se autoritetet i drejtuan këto fonde për ndërtimin e një inceneratori mbetjesh”, tha Meta.

Skandali i financimit të paligjshëm të ndërtimit të një inceneratori në Tiranë, është një nga skandalet e profilit të lartë në politikën shqiptare të kohëve të fundit.

Kryebashkiaku i kryeqytetit Tiranë u arrestua së fundmi për shkak të sjelljeve të dyshuara të paligjshme në këtë projekt, disa ministra janë burgosur prej disa kohësh dhe zëvendëskryeministri iku nga dora e drejtësisë në Zvicër gjysmë viti më parë.

“Askush nuk është i paprekshëm nëse kështu do Rama. Këtu kemi të bëjmë me drejtësi të udhëzuar”, thotë Meta.

Ai theksoi se kryeministrit i pëlqen të mburret se ka bërë shumë në luftën kundër korrupsionit dhe tregon numrin e të gjykuarve për korrupsion dhe të gjitha këto marrëveshje të diskutueshme vazhdojnë të papenguara përkundër gjoja ndjekjes penale efektive.

Sipas tij, problemi kryesor ekonomik në Shqipëri është fakti se industria kryesore ekonomike është pastrimi i parave dhe ndërtimi, i cili është i lidhur ngushtë me këtë industri të paligjshme.

“Ky është një model që ka shkatërruar ekonominë reale, bujqësinë dhe industrinë ushqimore, që ka shkatërruar të gjithë prodhimin shqiptar. Prandaj Shqipëria sot ka një nga eksportet më të vogla në Europë.

E gjithë kjo sepse Edi Rama zgjodhi një model ekonomik të bazuar në pastrimin e parave dhe paratë me origjinë nga tregtia e drogës”, u shpreh në mënyrë kritike Meta.

Sipas të dhënave zyrtare, në Tiranë janë rreth 50 mijë apartamente të reja bosh, të cilat janë vetëm një mjet për personat qe merren me krim të organizuar për të legalizuar paratë e përfituara në mënyrë të paligjshme.

Për pasoje, këto përshfaqin faktin se të rinjtë me të ardhura që kanë këto pasuri të paluajtshme banesore nuk mund t’i blejnë.

“Këtu nuk ka llogaridhënie dhe as demokraci funksionale. Rama ka kontroll të plotë mbi parlamentin dhe kontrollon pothuajse të gjitha bashkitë.

Rama dhe Vuçiq, të dy autokratë, veprojnë sipas një modeli të ngjashëm.

Ata kanë një të kaluar interesante, e cila në rastin e Vuçiqit bazohet në nacionalizmin serb, ndërsa në rastin e Ramës dihet se e ka origjinën nga nomenklatura komuniste. Babai i tij ishte anëtar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste, ndaj ndjen nostalgji për shtypjen e njerëzve”, vijoi ai.

Në nismën Ballkani i Hapur nuk ka partneritet mes dy vendeve, Rama është instrumenti i Vuçiqit, paralajmëroi Meta.

Ilir Meta beson se qëllimi i vetëm i Ballkanit të Hapur është shkatërrimi i pavarësisë së Kosovës, të cilin ai e konkludoi nga fakti se njëkohësisht me këtë iniciativë qarkulloi ideja e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, prandaj edhe Meta është. i bindur se Rama në këtë rast ka dëmtuar pavarësinë e Kosovës.

Ai thotë se Shqipëria do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, por duhet të ndryshojë dhe mbi të gjitha të heqë qafe qeverisjen e Edi Ramës, “nuk do të jetë e lehtë, por do të ndodhë. Nëse nuk e heqim qafe Edi Ramën, Shqipëria nuk do të ketë të ardhme”.

Projektligji i fundit i qeverisë Rama që ka ngritur shumë pluhur në opozitë është i ashtuquajturi Projektligji i Surrogacisë. Nëse projektligji miratohet, në Shqipëri do të lejohet surrogacia, një procedurë në të cilën gruaja mbart dhe lind një fëmijë për një çift apo një individ.

Surrogacia do të lejohet vetëm nëse vërtetohet se përfituesi është steril. Meta e ka cilësuar si biznes këtë ligj së bashku me shpopullimin e papenguar të vendit.