Politike26 Shkurt 2024, 17:36

Rama letër Blinkenit, kërkon Samitin e NATO-s 2027; "harron" zgjedhjet e vitit që vjen?

Shkruar nga Pamfleti
Rama letër Blinkenit, kërkon Samitin e NATO-s 2027; "harron"
Rama-Blinken

Me vizitën e tij zbehu gjyqin e McGonigal, Rama i thur lavde Blinkenit; ja letra e plotë

Kryeministri Edi Rama i kë dërguar një letër falënderimi Sekretari të Shtetit, Antony Blinken për vizitën që zhvilloi në Tiranë. Ardhja e Blinken zbehu gjyqin e McGonigal në SHBA dhe sigurisht që kreu i qeverisë i është borxhli kreut të DASH.

Rama në letrën e tij e falënderon dhe shpreh angazhimin e Shqipërisë në NATO, teksa kryeministri ka bërë një kërkesë jo të zakonshme. Rama kërkon që në vendin tonë të mbahet Samitin e NATO-s i 2027-ës.

Besoj se ka ardhur koha që Aleanca të thërrasë një Samit të plotë në Ballkanin Perëndimor, për herë të parë ndonjëherë. Pas diskutimit tonë në Tiranë, dëshiroj të ritheksoj synimin e Shqipërisë për të pritur Samitin e NATO-s 2027, menjëherë pas atij që do të mbahet në vitin 2026, të cilin Turqia e ka ofruar bujarisht për të pritur. Si një vend aleat, Shqipëria ka treguar gjithmonë përkushtimin e saj të palëkundur ndaj unitetit dhe vlerave të Aleancës. Duke ecur përpara për të pritur Samitin e NATO-s, ajo përsërit rolin e saj si fener i vlerave dhe qëllimit të Aleancës në këtë pjesë të Evropës”, shkruan Rama.

Por ajo që bie në sy është se kryeministri duket sikur e ka shpallur që tani fitoren e zgjedhjeve. Vitin që vjen do të votohet për Parlamentin e ri dhe nuk i dihet se kush është në qeveri në vitin 2027. Nuk besojmë se Rama e kërkon Samitin për një qeveri tjetër. Me këtë letër Rama duket sikur është i bindur që do të fitojë, duke kërkuar që në vitin 2027 të mblidhen në Tiranë liderët e NATO.

Letra e plotë

Me vlerësim të thellë që ju shpreh mirënjohjen time të sinqertë për ju dhe delegacionin tuaj për vizitën tuaj në Tiranë më 15 shkurt. Gjithashtu do të doja të shpreh vlerësimin tim të thellë për të gjithë ata që mundësuan vizitën, veçanërisht Ambasadën Amerikane në Tiranë.

Më lejoni të përfitoj nga ky rast për të riafirmuar angazhimin e palëkundur të qeverisë shqiptare për aleancën tonë me Shtetet e Bashkuara dhe synimet tona të përbashkëta për promovimin e demokracisë, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut.

Qeveria shqiptare mbetet e përkushtuar për të mbështetur reformën shumë të nevojshme të shtetit të së drejtës si një bazë kritike e demokracisë shqiptare dhe një shtyllë jetike në përpjekjet tona për të luftuar korrupsionin. Ne njohim gjithashtu rëndësinë e punës së bashku për të reformuar sektorë të tjerë kritikë të shoqërisë, të cilët janë thelbësorë për suksesin e rrugës së integrimit të Shqipërisë në BE.

Ndërsa përgatitemi për samitin e ardhshëm të NATO-s në DC, dëshiroj t’ju siguroj për angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për paqen dhe stabilitetin rajonal. Ne besojmë se është thelbësore të vazhdojmë të punojmë së bashku për të garantuar stabilitetin rajonal dhe për të zmbrapsur ndikimet e jashtme malinje, siç ndamë gjatë takimit tonë në Tiranë.

Besoj se ka ardhur koha që Aleanca të thërrasë një Samit të plotë në Ballkanin Perëndimor, për herë të parë ndonjëherë. Pas diskutimit tonë në Tiranë, dëshiroj të ritheksoj synimin e Shqipërisë për të pritur Samitin e NATO-s 2027, menjëherë pas atij që do të mbahet në vitin 2026, të cilin Turqia e ka ofruar bujarisht për të pritur.

Si një vend aleat, Shqipëria ka treguar gjithmonë përkushtimin e saj të palëkundur ndaj unitetit dhe vlerave të Aleancës. Duke ecur përpara për të pritur Samitin e NATO-s, ajo përsërit rolin e saj si fener i vlerave dhe qëllimit të Aleancës në këtë pjesë të Evropës.

Kjo ngjarje do të ishte me rëndësi historike dhe strategjike si për rajonin ashtu edhe për Aleancën. Do të përcillte mesazhin e fortë se rajoni është i një rëndësie strategjike për Aleancën.

Faleminderit përsëri, Sekretar Blinken, për vizitën tuaj në Tiranë dhe për mbështetjen tuaj të vazhdueshme në përpjekjet e Shqipërisë për të promovuar demokracinë dhe stabilitetin në rajon.