Bota19 Prill 2024, 16:35

Panik në konsullatën iraniane në Paris, arrestohet një person që mbante jelek me eksploziv

Shkruar nga Pamfleti

Panik në konsullatën iraniane në Paris, arrestohet një

Një person u arrestua sot në Paris pas kërcënoi se do të hidhte veten në erë në konsullatën iraniane në lagjen e 16-të kryeqytetit francez, jo shumë larg Kullës Eifel. Rreth orës 11 të mëngjesit të së premtes, burri u pa nga një dëshmitar teksa po hynte në selinë konsullore iraniane.

Pasi u fut në ndërtesë, ai kishte hequr pallton duke zbuluar një jelek me bombë shpërthyese të bërë vetë, me qëllim për t’u hakmarrë për vdekjen e vëllait të tij, thotë Reuters, por pa saktësuar se për çfarë rasti bëhet fjalë.

Prefektura e Parisit saktësoi se konsullata iraniane bëri një kërkesë për ndërhyrje dhe forcat speciale u dërguan në vendngjarje. Si masë sigurie dhe me urdhër të policisë, linja gjashtë e metrosë u ndërpre dhe zona u rrethua, ndërkohë që po vijojnë hetimet për të zbardhur ngjarjen.

konsullata iraniane paris