Kosova 8 Qershor 2023, 14:09

"Është një dokument konfidencial", mediat në Beograd jehonë propozimit të Ramës për Asociacionin

Shkruar nga Pamfleti

"Është një dokument konfidencial", mediat në

Mediat në Beograd kanë reaguar për draft-propozimin e kryeministri Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, që tha se ua ka dërguar presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Danas theskon se Rama deklaroi në konferencën për shtyp se nuk e kupton hezitimin e autoriteteve të Kosovës për të de-përshkallëzuar situatën në veri.

“Situata në veri po merr përmasat e një tragjedie politike për Republikën e Kosovës. Deklaratat e aleatëve tanë strategjikë për këtë situatë janë gjithnjë e më alarmante dhe është e pakuptueshme arsyeja e hezitimit të autoriteteve kosovare për të de-përshkallëzuar një situatë në të cilën shihet qartë se Kosova po bën humbje të mëdha çdo ditë”, tha Rama.

Ai theksoi se Asociacioni do të jetë një “nyje gordiane” deri në fund të dialogut me dy vendeve.

“Serbia po bën atë që ka bërë shumë herë më parë, ndërsa Kosova po bën diçka që nuk e ka bërë kurrë më parë dhe për të cilën fajësohet botërisht nga të gjithë aleatët strategjikë të popullit shqiptar. Në kushtet kur marrëdhëniet e aleatëve me Kosovën po marrin gjithnjë e më shumë tone përfundimtare, nëse Kosova, dhe shpresoj se kjo nuk do të ndodhë, sanksionohet për shkak të qëndrimit të saj, jam këtu për të ndarë me ju një fakt të panjohur deri sot.”, tha Rama.

Ai theksoi se beson se krijimi i Asociacionit është çelësi për të hapur përfundimisht derën për afirmimin ndërkombëtar të Kosovës.

“Njohja e saj nga të gjithë, vendosja e saj në forume ndërkombëtare dhe njohja reciproke me Serbinë. Është një plan i përpunuar shumë kohë më parë nga ekspertë të lartë amerikanë dhe evropianë, vetëm në rast se vjen kjo ditë. Për mua është i paharruar pozita e Kosovës, jo e Serbisë. Palët nuk mund të bien dakord se kush duhet ta shkruajë këtë tekst dhe as çfarë duhet të përmbajë teksti”, shtoi Rama.

Siç theksoi ai, drafti që ai i dërgoi Macron dhe Scholtz  mund të mos jetë një zgjidhje ideale, por respekton të gjitha arsyet e krijimit e Asociacionit.

“Është një dokument konfidencial që nuk pretendon të jetë një zgjidhje ideale, por është një dokument i nivelit më të lartë ndërkombëtar që respekton të gjitha arsyet e krijimit të Asociacionit”, tha Rama.

 

rama mediat serbe asociacioni